#annaismissing – česká tvorba ve své lepší formě

19.08.2023

Když se v roce 2019 na streamovací platformě MALL.TV objevil osmidílný seriál #martyisdead, jednalo se o velmi příjemné české překvapení. Skvělé herecké výkony, aktuální téma, zvolený formát, napětí při postupném odhalování pravdy... dostali jsme prostě parádní mix výše uvedeného a dalších detailů. A tak není divu, že se (byť po 4 letech) zrodila Anna, jejíž příběh si opět bere na paškál ožehavé téma současnosti, přesto rodičům velmi často vzdálené. Opět pod režijní taktovkou Pavla Soukupa tu tedy máme zjevně další podařený thriller, jen ve filmové podobě. A vrací se i výše uvedená pozitiva.

Přečtěte si dojmy našich dvou redaktorů z projekce, myslíme, že vás přesvědčí si do toho kina zajít. 

#annaismissing je od začátku velmi dobře vystavěný thriller, který si výborně pohrává s očekáváním diváka a nejednou zvládne překvapit. První polovina je na můj vkus zbytečně natažená a nebál bych se na její úkor zkrátit stopáž. Až v závěrečné třetině se totiž naplno rozjede možná až překvapivě intenzivní nářez, který nabízí zajímavé zvraty i hodně silné momenty, které diváka nutí k zamyšlení. Na filmu oceňuji, že naprosto přirozeně zpracovává téma sexuálních predátorů a nepůsobí jako další z mnoha rádoby vzdělávacích projektů, kterým jde především o to varovat mladistvé. Ne, tohle je opravdu klasický thriller, a na české poměry navíc skvěle natočený a kvalitně zahraný, a to jak mladšími herci, tak těmi staršími, kteří jsou vesměs neokoukaní, což je dost osvěžující. Snímek navíc slouží i jako výborná sonda do dnešní mladé generace. Být to kratší a intenzivnější, asi bych neměl co vytknout.

Steven47


Čeští filmaři se v posledních letech opravdu snaží. Sice u nás pořád vzniká stádo generických komedií (čest výjimkám), ale stále častěji se setkávám s tím, že mám chuť zajít do kina i na něco, co už z trailerů a propagačních materiálů působí opravdu originálně a atraktivně. Obdobným příkladem může být například loňské Promlčeno, které na mě fungovalo stejně dobře jako tady Anička... Precizně vystavěný thriller s mrazivou atmosférou, kterému díky výborně napsanému příběhu odpustíte i to, že občas v samotném „pátrání“ zbytečně zjednodušuje. Protože i když máte spoustu zaručených teorií o tom, jak se všechno vlastně odehrálo, stejně jste ve finále „mile“ překvapeni z toho, jak moc se tvůrcům podařilo odvádět pozornost jiným směrem. Pokud do kina můžete, určitě běžte. #annaismissing si zaslouží vaši pozornost.

Lukáš Nevídal

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

V moderní společnosti je prakticky nemožné potkat člověka, který se ani jednou v životě nesetkal se spojením pojmů mutant a bojové umění ninjů. Tahle kombinace se objevila v povědomí nejen fanoušků obrázkového čtení – komiksů, ale i hraných snímků, nebo jejich animovaných verzí. A to nemluvím o hromadě oblečení, hraček, sběratelských figurek a...

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.

Dokumentární filmy podle velmi silných skutečných událostí to mají často u diváků o něco jednodušší. Příběh Nicholase Wintona v tomhle ohledu není výjimkou. Ačkoliv má totiž samotné zpracování určité nedostatky, výsledný zážitek je natolik emotivní, že je zvládá z velké části přebít.