Blue Lock: Nejprodávanější japonská manga roku 2023 přichází k nám!

24.03.2024

Japonský fotbalový svaz už nebaví prohrávat. Rozhodne se tedy vychovat prvotřídního střelce, který dovede národní tým k vítězství na mistrovství světa. Což by nebylo nic překvapivého – překvapivá je metoda, kterou na to použije. Shromáždí tři stovky nejlepších hráčů středoškolské ligy a neprodyšně je uzavře do zvláštního tréninkového zařízení zvaného Blue Lock. Tam začíná brutální vyřazovací výcvik, nelítostné klání, které prověří nejen jejich schopnosti, ale i morální hodnoty. Snaží se tu vytvořit zcela nový typ hráče, útočníka světových parametrů… a tenhle boj může mít jen jednoho vítěze. 

Ne, nebude se tu zabíjet, jen ten, kdo vypadne, bude mít do konce života uzavřené dveře k účasti v národním týmu. A to je pro nadšené mladé fotbalisty možná ještě horší než samotná smrt.

Blue Lock,“ říká ředitel Nakladatelství CREW, Petr Litoš, „je spojení Hry na oliheň (či Hunger Games) se sportovní mangou. Což je samo o sobě fascinující kombinace. Tady to navíc slouží nejen k dynamickým akčním scénám, ale i k úvahám, co vlastně znamená být vrcholovým sportovcem. A jestli je důležitější tým, nebo až fanaticky sobecký dokonalý jedinec. A kam až může člověka zavést cesta za vítězstvím. Ale i přes ten až dystopický vyřazovací nádech je v centru toho všeho pořád především fotbal a fotbalová klání. Ať už hráč proti hráči, nebo tým proti týmu. Vždycky to je velkolepé a nelítostné, ale přitom z toho vyzařuje láska k tomuhle sportu.

V roce 2023 se Blue Lock dostal na úplný vrchol žebříčku nejúspěšnějších mang. Při posledním sčítání se ho prodalo přes třicet milionů jenom v Japonsku. V roce 2021 tato manga vyhrála Kodansha Manga Award, byla nominována na americkou Harvey Award a v roce 2022 se dostala mezi nominované komiksy pro mládež na festivalu v Angouléme. Zabodovala tak na všech třech hlavních komiksových trzích světa. Na rok 2024 se chystá počítačová hra a už v dubnu je možné se těšit na celovečerní film. A samozřejmě, už se plánuje druhá sezóna úspěšné anime série, jejíž první řada byla vypuštěna teď v lednu.

Fotbal je v České republice hodně populární, pokračuje Petr Litoš, „takže není divu, že tenhle japonský pohled na oblíbený sport vzbudil v redakci okamžitý zájem. A jsme si jistí, že osloví nejen fotbalové fanoušky, ale i lidi, co se o sport zase tak moc nezajímají. Protože příběh člověka, který se ocitne v brutální mašinérii a snaží se v ní nejen přežít, ale i dokázat svou hodnotu a své kvality, člověka, který bojuje s pochybnostmi i svou slabostí, který se ustavičně snaží zlepšovat a nachází nové přátele i protivníky… to je téma, které může oslovit úplně každého."

Tak buďte připraveni – legendární fotbalová manga má výkop už v 19. března a plánujeme tento rok vsítit celkem čtyři knihy! 

Zdroj textu – Tisková zpráva NAKLADATELSTVÍ CREW