RECENZE: Kaskadér je čistá zábava vytvořená srdcem poctivého filmaře

28.04.2024

Dva současní oscaroví velikáni, sympaťáci a krasavci v jednom, spolu s režisérem, který má na svědomí prvního Johna Wicka, druhého Deadpoola, anebo Bullet Train. To snad ani nemůže dopadnout špatně, ne? Jak už se u nás pomalu stává zvykem, podíváme se na nejnovější kino pecku očima Wadea a Stevena, kteří vám snad pomohou se rozhodnout, zda jít na Kaskadéra do kina, anebo si počkat pár týdnů na domácí promítání. 

Steven47

Pamatuju si, jak mě před dvěma lety David Leitch ohromil s Bullet Trainem, od kterého jsem nic neočekával a vyklubal se z něj jeden z filmů roku. Zopakovat tenhle efekt překvapení podruhé bylo prakticky nemožné, protože Kaskadér už si nesl určitá očekávání. A na úvod můžu říct, že rozhodně nezklamal. Naopak, je přesně tím, co slibovaly ukázky.

Od začátku se jedná o nahláškovanou, ujetou, a hlavně uvědomělou komedii. Vzhledem k zápletce, která se točí okolo filmového kaskadéra, asi nepřekvapí, že se hojně vyskytují odkazy na jiné bijáky a snímek celkově výborně využívá prostředí natáčení. Ryan Gosling je v roli Colta Seaverse výborný a je na něm vidět, jak si to užívá. S Emily Blunt tvoří na plátně sympatický pár, ale měl jsem pocit, že se jejich romantická linka po čase okouká, a zvlášť ke konci mě bavila výrazně méně než na začátku. Možná kdyby neměla tolik prostoru, fungovala by lépe.

To, že se humor může jaksi vyčerpat, bohužel pociťuje i samotný film, který se ve své ujetosti občas dostane do poloh, které mi už přišly zbytečně přestřelené a nevtipné, ale to je holt riziko u podobně laděných snímků a jedná se o čistě subjektivní výtku. Většinu času nicméně Leitch potvrzuje, že bavit prostě umí, a třeba scéna na konci, která velmi očividně odkazuje k jistému velkofilmu, je prostě geniální. A není jediná.

Z řemeslného hlediska není moc co vytknout, Leitch bravurně zvládá velkolepou i komorní akci, umí natočit vizuálně nápadité scény, a to vše za využití praktických efektů, což krásně ilustrují závěrečné titulky. Ty podtrhují, že Kaskadér je v jádru jednou velkou poctou všem skutečným kaskadérům, což mu na rozdíl třeba od Bullet Trainu přidává určitou vrstvu navíc. A ačkoliv jsem se možná u druhého jmenovaného bavil o něco víc, i tuhle novinku nelze než doporučit.

Wade Wright

Před projekcí jsme se se Stevenem bavili o tom, jak moc potřebujeme obdobný film, jako byl Bullet Train. David Leitch se v posledních letech ukazuje jako jistota v žánru akční komedií, které mixuje tak, že si je užije opravdu naprosto každý.

Kaskadér navazuje na to, co Leitchovi dobře fungovalo. Je to právě mix režijní neředěné kreativity a dokonalý balanc mezi nízkým žánrem a zatraceně uvědomělým a promyšleným scénářem. K tomu staví na romantické chemii mezi stále oblíbenějším Ryanem Goslingem a překrásnou Emily Blunt, výsledkem je jasná komediální pecka letošního léta.

Kaskadéřina je opomíjená práce a tihle neviditelní hrdinové filmového média schytávají tvrdé rány bez toho, aniž by za to očekávali uznání. Zároveň však mají kvůli práci spoustu schopností, a když se ztratí hlavní herec z natáčení velkofilmu, dokážou za pomocí pěstí a rekvizit štáb z problému vysekat. Zvlášť když je režisérkou dívka, na kterou má kaskadér obrovský „crush“.

Premisa je výtečná, humor funguje na plné obrátky, akce je tu přehršel. Leitch posílá milostný dopis všem těmto dříčům schovávajících se ve stínech a společně s nimi předvádí na plátně famózní vizuální podívanou, minimálně co se u komedií tohoto typu týká. Óda na filmy, která sama není nic jiného než poctivá filmařina.

Je pravda, že se nepodařila uchovat neustálá gradace Bullet Trainu, ve filmu se najde pár slabších míst. Avšak tyto jemné nedokonalosti opravuje právě ona chemie a tón snímku. Díky romanci dokážete více soucítit s postavami. Je to šílené, přesto mám pocit, že to šlo od srdíčka, hlavně co se dialogových výměn týče. Je to „feel good“, je to zábavné a Ryana s Emily si užíváte každou vteřinu. Co od komedie chtít víc?