The Rings of Power - Nádherně zpracované fantasy, ale je to pořád Tolkien?

03.09.2022

Každý můj předchozí článek o Prstenech, což byly reakce na ukázky, se nestavěl ke zpracování od Amazonu nijak přívětivě. Tohoto seriálu jsem se neskutečně bál a všechny indicie směřovaly k neskonalé katastrofě. Ale podle reakcí, kterých je teď plný internet, jste už nejspíše zjistili, že to nakonec taková bída úplně nebude. Jak moc věrná je tedy Středozemě v amazonském podání?

Prsteny moci jsou nádherné výpravné fantasy, na kterém je znát vysoký rozpočet i to, že kteří si vyhráli s každým detailem a rekvizitou. Všechno, co jsme viděli v trailerech a na obrázcích, je nakonec mnohonásobně lepší a co se tedy vizuálu týká, až na pár záběrů si na nic nemohu stěžovat. Každá lokace, a že jich není málo, má svoji atmosféru, svůj vlastní příběh a život, což je vynikající a pro moderní fantasy to bohužel není samozřejmost. 

Nádherné jsou exteriéry Nového Zélandu, ale i ohromující interiéry, kupříkladu trpasličí Khazad-dûm ve svých nejlepších letech... zkrátka, ať je celý zbytek jakýkoliv, tohle dílo bylo vytvořeno s nadšením, láskou k řemeslu a snad i úctou k původní předloze, o tom ale později. 

Důležitou složkou je také hudební doprovod a ten mi nakonec sedl až ve druhém díle, předpokládám tedy, že se to v dalších dílech snad ještě zlepší. O ten se postaral Bear McCreary, jenž se opřel o základní motiv vytvořený opět Howardem Shorem. Na několika místech si tak připomenete původní trilogii, ale většinu času se jedná o kompletně nové dílo, které svým pojetím nepodtrhuje tolik místní atmosféru jako Jacksonova trilogie. Co je však horší, jako divák jsem si nezapamatoval ani jednu vteřinu hudebního podkresu, zatímco z původní trilogie si dokážu vybavit hudbu doslova ke každé scéně. Je to ohromná škoda, ale neurazilo mě to a většinou se k novému modernímu pojetí jiný styl hodí. 

No a nakonec to nejdiskutovanější ze všeho - příběh a herci samotní. 

Začnu herci, kteří všeobecně nic nekazí, ale rozhodně se taktéž nejedná o žádné osobnosti, které by dokázaly utáhnout tak ohromný materiál. Aspoň zatím. Velmi dobře na mě působí Morfydd Clark jako Galadriel, každopádně na její akční verzi si budu přeci jen trochu zvykat. Rozhodně by jí pomohlo lepší vyjadřování emocí. O něco více mě potěšil Robert Aramayo jakožto Elrond, zejména jeho interakce s trpaslíky, kteří jsou zatím tou nejlépe zpracovanou rasou. Do třetice na mě dobře působila velmi uvěřitelně i Markella Kavenagh v roli prahobitky Nori. 

Celkově jsou herecké výkony na slušné úrovni, přičemž většina castu má celou kariéru teprve před sebou, čili i nějaké zkušenosti. Takhle na začátek jsem ale relativně spokojený. 

Nuže, příběh a zpracování Silmarillionu. Za prvé si musíme říct, že ačkoliv je faktem, že autoři seriálu nemají práva na zpracování této knižní předlohy, přiblížili se mu velmi statečně. Jasně, celý prolog a příchod Elfů do Středozemě je velmi zjednodušený a fakticky nesprávný, spoustu věcí tam chybí a ne, Sauron není čaroděj ani kouzelník... nicméně pro ty, kteří nečetli každou Tolkienovu knihu 50x a netrvají na tom, aby každý domeček stál přesně na svém místě, nebudou Prsteny vůbec špatnou záležitostí. 

A když už jsme u změn... ano, tmavý elf s krátkými vlasy je zvláštní, stejně tak trpaslice žijící převážně v podzemí, u předchůdců Hobitů je to zcela irelevantní. Na druhé straně, elf Arondir je prozatím průměrný bez ohledu na barvu kůže a jeho linka nesmrtelnost versus láska k člověku není vůbec ničím novým, co by nás k postavě mělo přitáhnout, trpaslice a její druhové jsou zobrazeni a zahráni tak skvěle, že vám to bude jedno a Hobiti, kteří jsou až na linku s mužem z meteoritu (který, Bože, doufám není Gandalf, i když vypadá skoro jako jeho dvojče) celkem nevýrazní, byt roztomilí a vtipní. 

Shrnutí

Seriál určitě zhodnotím pořádně až na konci sezóny, ale prozatím chci říct, že vyloženě zklamaný nejsem. Čekal jsem jen to nejhorší a dostal nadprůměrnou zábavu, na kterou se ještě navíc skvěle dívá. A k otázce v nadpisu. 

Řekněme si upřímně, Jacksonův Pán prstenů zpracoval Středozemi tak věrně a realisticky, že je brán jako základní kámen a předloha pro další živé zpracování. Hudba, výprava, atmosféra, pojetí, herci... to všechno je důkladně zkoumáno a srovnáváno a málokdo si dokáže tohle zpracování z hlavy odstranit. V tomhle směru zkrátka cosi Prstenům chybí, jakési zvláštní kouzlo, které se na vás usadí a už neochvějně zůstane. Dodnes si pamatuji, když jsem viděl filmy poprvé, vybavuji si emoce u jednotlivých scén, epické záběry a jak jsem u nich skoro nedýchal, hudbu... to mi zatím u seriálu chybí, ale beru na vědomí, že máme za sebou teprve dva díly. 

Pro první diváky, kteří se tímto dílem se Středozemí teprve seznamují, to bude nejspíše jeden z těch lepších fantasy seriálů, byť je v záplavě akční konkurence mnohem více ukecaný. Což je ale v tomhle případě dobře.
 Pro věrné fanoušky filmů a ještě více pro čtenáře knih to bude jen více či méně povedený seriál s úžasnou výpravou, zasazený pouze do reálií Středozemě. Protože změny zatím nejsou nikterak obří, ale vidět jsou. Zatím se ale Tolkien v hrobě obracet nemusí... zatím.

(EDIT: Původně byla v článku zmínka o osobě jménem Tom Shippey, jenž měl jednoduše dohlížet, stejně jako u filmových trilogií, na dodržení loru. Bohužel, jak jsem si nedohledal, tento člověk byl z projektu odvolán, oficiálně kvůli tomu, že poskytl neschválený rozhovor pro německou fan stránku. Objevily se ale zvěsti, že pravým důvodem vyhazovu byly Shippeyho neustálé stížnosti tvůrcům ohledně jejich příběhu, prý použil i výraz „znečištění loru

Ať to bylo jak chce, Shippey nad projektem nedohlíží a fanoušci tak mají právoplatné obavy o svůj milovaný příběh a milovanou knihu jménem Silmarillion. Jeho vyhazov mě taktéž mrzí a od Amazonu to nebyl vůbec dobrý a chytrý krok. I kdyby to bylo z důvodu rozhovoru pro onen německý magazín. Zatím se jeho nepřítomnost nijak zásadně neprojevuje, každopádně máme před sebou ještě 6 dílů. A moje hodnocení se může dost radikálně změnit)

První dvě epizody - 78 %


Autor - Michal Černý


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Hraná předělávka Malé mořské víly přináší několik zajímavých změn, které by si určitě zpětně našly místo i v původním animovaném filmu. Navíc je kvalitně obsazená, má ucházející vizuál a nedělá slavnému dílu ostudu. Kde je tedy problém? Jedná se o nenápaditou kopii, jež se bojí udělat výraznější zásahy do příběhu, čímž by se více odlišila od...

Poslední dobou to píšeme až nějak moc často, ale zdá se, že se nám tu v Česku uchytila nová disciplína. Ano, řeč je o manze. A říkáme tedy znovu – na pultech knihkupectví se dostala zbrusu nová manga série z Nakladatelství CREW. Už od vydání se o ní mluvilo v různých spojení jako například: „Trochu jiná Spy x Family...