Ivan Hlas chystá jarní turné s názvem Pramínek času

13.03.2024

Ivan Hlas, významný písničkář české hudební scény, se chystá oslavit 70. narozeniny, které připadají na 10. května, docela unikátním způsobem. Toto výročí si připomene sérií komorních koncertů pod názvem Pramínek času, kde vystoupí ve formaci Ivan Hlas Trio.

Start turné, při kterém navštíví místa po celé České a Slovenské republice, je naplánován na 9. dubna v Malostranské besedě v Praze, kde dojde i na křest stejnojmenné vinylové desky. Tato deska, podobně jako její CD předchůdce, poskytne fanouškům průřez Hlasovou tvorbou sahající přes pět dekád. Původně 16 skladeb zaznamenaných živě ve studiu bylo na vinylovém nosiči rozšířeno na 20.

Spolu s Hlasem se na turné představí Norbi Kovács (kytara, zpěv) a Olin Nejezchleba (violoncello), jeho dlouholetí spoluhráči. Tato komorní sestava, vyvíjející se z původní formace Růžový brejle, kombinuje různé hudební žánry od blues po městské balady a etnické názvuky, přičemž klade důraz na radost ze společného hraní a vyjadřování obrazů z běžného života.

Kromě hudební kariéry má Ivan Hlas bohatý životní příběh. Narodil se a vyrůstal v pražské čtvrti Hanspaulka, která byla kolébkou mnoha proslulých, často undergroundových kapel jako Yo Yo Band, Bluesberry, Žlutý pes, Krausberry, Hlava B, Wooden Shoes či Triody. 

Hudební cesta Ivana Hlase začala v roce 1968 právě zde, a to založením školní skupiny The Mice a pokračovala zakládáním kapel jako Žízeň, Navi Papaya či Ivan Hlas a Nahlas. Zpěvák se především proslavil ikonickými skladbami k filmu Šakalí léta, za které získal Českého lva, ale je též autorem mnoha známých hitů, nazpívaných jinými umělci. Například pro Yo Yo Band napsal hit „Karviná“, pro Kamila Střihavku zase „Země vzdálená“. 

Hlasův přínos české hudební scéně bude navíc zvěčněn v celovečerním dokumentu režisérky Aleny Činčerové, který v květnu uvede ČT Art. Tento dokument je pokračováním Hlasova odkazu a slouží jako důkaz jeho trvalého vlivu na českou kulturu.


Zdroj informace – ČTK, ivanhlas.cz