První dojmy na Rod draka: Hra o trůny se vrací!

21.08.2022

Pro většinu z nás skončila Píseň ledu a ohně dosti neuspokojivě. Podařilo se Rodu draka napravit toto selhání a naservírovat nám konečně pecku ze Západozemí?

Minimálně v první díle zcela určitě. Hned od začátku je totiž znát, že si HBO své série váží a tuší, jak silnou značku pro ni představuje. V úhledném balíčku nám tak předkládá vše, co si fanoušek může přát.

I když by se člověk mohl obávat, že první epizoda bude spíše klasickou oťukávačkou, opak je pravdou. Po krátkém pohledu do minulosti rodu se vrháme přímo do centra vznikajícího konfliktu. Postavy usedají k jednacímu stolu, kolem poletují draci a rytíři se snaží vymlátit jeden z druhého duši při slavnostním turnaji (což je pro mě nejsilnější pasáž z celého úvodu). Nechybí ani štědré množství sexuálních scén a explicitního násilí. Když Matt Smith v rozhovorech říkal, že toho sexu je tady na něj až příliš, rozhodně nepřeháněl. Minimálně jeho postavě se nevyhnula snad jediná z nich.

Photo © Home Box Office (HBO)
Photo © Home Box Office (HBO)

Inu, jak jsem říkal. Rod draka je vším, co symbolizuje pojem „Hra o trůny".

Z celé produkce je výrazně cítit i vysoký rozpočet. Sám se musím přiznat, že jsem epizodu díky HBO viděl v kině už ve čtvrtek (čímž bych rád krátce poděkoval za pozvání), což jen umocnilo můj dojem z toho, jak vizuálně podmanivý seriál je. Jde totiž o to, že u televizních projektů se sice můžete schovávat za průměrnou velikost televizní obrazovky nebo počítače, ale plátno prostě neoblbnete. Celé Královo přístaviště působí opět velmi živě a vizuál jednotlivých draků se rozhodně povedl. Propagační průlet nad městem v úvodu epizody pak jednoznačně potěší.

Podobné to je s hudbou Ramina Djawadiho, která je i v tomto případě epická a skvělá. K naprosté dokonalosti tak chybí už jen intro. A když říkám, že chybí, tak opravdu „chybí". Minimálně první epizoda ho totiž postrádá a vystačí si s krátkým záběrem na emblém Targaryenů - podobně jako je tomu třeba u jednotlivých dílů Zaklínače.

Photo © Home Box Office (HBO)
Photo © Home Box Office (HBO)

Ale abych jen nechválil, musím zmínit i rezervy, které seriál zatím má.

I když s tím nemám žádný větší problém, já osobně bych ocenil, kdyby se na jednotlivé linky šlo trochu pomaleji. Všechno totiž funguje víceméně tak, jak má, ale například budování charakteru hlavního záporáka je zbytečně hektické. Je nám sice názorně ukázáno, čeho je ten psychicky labilní zmetek schopný, ale chybí prostor pro to, aby se s ním divák dokázal lépe ztotožnit. Což je škoda, protože postava Daemona (Matt Smith) je tvůrci seriálu prezentována jako někdo, koho budete zároveň milovat i nenávidět. No... Zatím bych mu tak maximálně přejel nožem po krku.

Photo © Home Box Office (HBO)
Photo © Home Box Office (HBO)

Podobně je na tom i politika. Než se stačíte rozkoukat, hned se na vás vyvalí hromada informací o vnitřním fungování říše, podvratných živlech a mnoho jmen. Mnoho, mnoho jmen. To už je v rámci Západozemí trochu klasika, ale pokud nemáte načtený Oheň a krev, možná se v tom budete trochu ztrácet. V druhé polovině epizody se však situace začne stabilizovat a vy se pomalu dostanete zpátky na koně. Nebo na draka?


Celkově tak hodnotím první díl Rodu draka jako povedený úvod do série. I když má epizoda své nedostatky, ve svém závěru napovídá, že teď už to bude jenom lepší. A na to já se těším!

P.S.: Kdo remcá, že je v seriálu černý Targaryen, tak je na omylu. Jedná se úplně o jiný rod - konkrétně o Velaryony.

Hodnocení - 80 %

Autor recenze - Nevka

Photo © Home Box Office (HBO)
Photo © Home Box Office (HBO)

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového