Mimoni 2: Padouch přichází - Skvěle vypadající průměrná komedie

24.06.2022

Hned na začátku musím pochválit toho, kdo stříhal trailery, neboť po jejich zhlédnutí jsem se na film docela i těšil. Bohužel, jak jsem následně v sále zjistil, byly do trailerů vybrány ty nevtipnější pasáže a celý zbytek filmu vyšel tak nějak naprázdno. O žádný zásadní „průser“ ale určitě nejde.

Zdroj - Photo © Universal Pictures
Zdroj - Photo © Universal Pictures

Příběh začíná uloupením vzácného artefaktu, s jehož pomocí se chystá superzáporácký tým ovládnout svět. Čekal snad někdo něco sofistikovanějšího? Následně se zbaví svého vůdce a vypíší konkurz na jeho náhradníka, což je skvělá příležitost pro téměř 12letého Grua, který se touží stát členem přesně takového týmu. Vydává se tedy na výběrové řízení, kde se mu ale vysmějí. Gru tedy na důkaz toho, že je hoden být uznávaným kriminálníkem, ukradne onen vzácný artefakt a tím začíná hlavní zápletka.

Tedy, zápletka je možná silné slovo, spíše už několikrát obehraný příběh o tom, jak se děj film rozdělí na tři dějové linky. Máme tu Grua, jenž je unesen vykopnutým vůdcem záporáckého týmu, který se chce pomstít - máme tu Mimoně Stuarta, Kevina a Boba, kteří se ho vydali hledat  - nakonec tu máme i Mimoně Otta, jenž se od nich po cestě oddělí a zažívá vlastní dobrodružství na tříkolce. 

Každý zažívá po cestě více či méně vtipné dobrodružství (spíše méně) a jak už to bývá, zdrojem zábavy jsou vlastně jen taškařice Mimoňů, a to ještě ne vždycky. Když pominu už trapné a ohrané prdící vtipy, které tu jsou asi dva nebo tři a naštěstí tu nepůsobí až tolik nevkusně, je to tak, jak už jsem říkal. Ty nejvtipnější momenty lze vidět už v trailerech. Velmi povedená je scéna s letadlem, kterou hned následuje kung fu výcvik Stuarta, Boba a Kevina. Sice to není vyloženě zábava na to, abyste se řehtali na celé kino (což se nestalo ani jednou), ale párkrát se silně pousmějete. Což platí na celý film.

Co se týká Grua, ten by bez Mimoňů nikterak jako samostatná postava nefungoval, ale takhle to je nastavené od úplného počátku, takže asi v pořádku. Důkazem je spolupráce s dalším padouchem, kde to celkem klape, ale to jen kvůli tomu, že opět není sám. 

Tečkou za ohraným a předvídatelným dějem je závěrečné spojení všech dějových linek, aby mohlo dojít na veliký finální souboj, který je na druhé straně jednou z nejlepších akcí. A taky docela vtipnou, hlavně když dojde na přeměňování, což jsme - nečekaně - taky už viděli v trailerech. Díky tomu vznikne i nový druh Mimoně a jsem velmi zvědav, co s ním v dalším filmu provedou, vznikne-li. Každopádně jako hračka bude fungovat výtečně. 

Co film ztrácí na příběhu a celkové zábavnosti, dohání na vizuálu.

Není to vyloženě pixarovské mistrovství, ale dost se to tomu blíží a při některých záběrech by si náhodný kolemjdoucí klidně mohl říct, že jde o animaci postav v hraném filmu. Dost se mi v tomto ohledu líbila i pasáž s kung fu výcvikem, kde je to kombinované s jakousi formou komiksového pojetí, což se mi dost líbilo. Skvěle animované jsou i výbuchy a další speciální efekty a musím říct, že k animaci celkově nemám ani jednu výtku. Najdete tu skvělé zpomalovačky a dost efektní záběry a velmi často se mi stávalo, že jsem se zahleděl na různé detaily a nesledoval příběh. A kupodivu jsem o nic jsem nepřišel. 

Zdroj - Photo © Universal Pictures
Zdroj - Photo © Universal Pictures

Shrnutí

Druzí Mimoni jsou o něco horší než první díl, kde jsem se bavil o něco víc. Nečekejte žádný průlom v animaci, příběhu či zábavě, jde o čistokrevnou jednohubku, kterou spolknete, uvědomíte si, že Mimoni jsou ještě pořád sem tam zábavní a pokračujete k dalšímu chodu. Rád se podívám na další film, ale není to nic, kvůli čemu bych nemohl další roky dospat. V sále se mnou bylo dost dětí a ty se zasmály nahlas asi jen dvakrát, což už o něčem svědčí. Lze docela i pochválit hlavní poselství filmu - ano, skutečně tu je nějaká filosofie - které se tak nějak nenásilně táhne celým filmem, ale není hlavním motivem nikoho, snad jen Mimoňů. To tak ale bylo vždycky. A nakonec si mohu jen povzdechnout nad tím, že jsem neviděl film v originálním znění, poněvadž slyšet hlasy Jean-Claude Van Damma, Lucy Lawless, Dolpha Lundgrena či Michelle Yeoh by bylo fajn. Určitě si tedy vyberte, půjdete-li bez dětí, verzi bez dabingu.

Doporučuji jít na film do kina? Nakonec možná i jo, za ten vizuál na obřím plátně to stojí, hlavně v momentě, kdy je film vyroben vyloženě pro IMAX

Hodnocení - 65 %
Autor recenze - Michal Černý