Marvel´s Spider-Man Remastered (PC) aneb skvělá zábava i po letech

29.08.2022
Okamžitý hit. I tak by se dal označit pokus Insomniac Games o zpracování Spideyho peripetií nejen se zákonem, ale také s vlastním životem a některými z jeho nejznámějších arcipadouchů. Hra se ihned po svém vydání na Playstationu v roce 2018 stala zaslouženou senzací a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co udrží (nejen) nové generace hráčů vzhůru celou noc.

A jak se povedl port z PS na PC? Skvěle a pojďme si říct proč.

Okamžitý hit. I tak by se dal označit pokus Insomniac Games o zpracování Spideyho peripetií nejen se zákonem, ale také s vlastním životem a některými z jeho nejznámějších arcipadouchů. Hra se ihned po svém vydání na Playstationu v roce 2018 stala zaslouženou senzací a dodnes patří k tomu nejlepšímu, co udrží (nejen) nové generace hráčů vzhůru celou noc.

Ještě než se dostanu k samotné PC verzi, dovolte mi opravdu ve stručnosti shrnout hru samotnou, poněvadž v roce 2018 tato stránka ještě neexistovala a neměli jsme tak možnost k tomu napsat svoje dojmy. Nyní je asi poslední dobrá příležitost, tak proč ji nevyužít. 

Za prvé je dobré říct, že tento konkrétní příběh není ve světě Spider-Mana ničím zásadním, objevným a ani tak epickým a převratným, jakým jsou některé jeho komiksové eskapády, ale na druhé straně to vůbec nevadí. Je to skvělá zábava s pár momenty překvapení, dokonce dostanete příležitost si i pobrečet. Pohupování na sítích skrze New York je zpracováno famózně, až jsem si u toho vybavil svoje dětství u PS1, kdy na konzoli vyšly dvě spider-manské hry a my je hráli pořád dokola. 

Město je vyobrazeno naprosto perfektně, za každým rohem na vás vykukuje život, všude je nějaký rozruch, něco se děje a můžete tak strávit hodiny procházkami po okolí, dělat si fotky, lidé na vás reagují, hustý provoz je vzhledem k lokaci samozřejmostí... jednoduše, hrát za Spider-Mana snad ještě nikdy nebylo tak zábavné, jako právě teď. A překoná to snad jen pokračování. 

Taktéž obsahu je přehršel, až mě překvapilo jak moc. Dohráli jste hlavní příběh příběh, který vám zabere něco přes 10 hodin? Vůbec nevadí, součástí obsahu jsou nejen další 3 DLC, ale i klasické plnění městského obsahu, jako deaktivace bomb, aktivace věží, které vám zpřístupní další mikro mise, nahánění recidivistů (po čase lehce repetitivní) a dohromady několik dalších akcí, které vám zaberou další hodiny a hodiny přesunů a swingování po obřím městě, což je zábavné čistě samo o sobě. 

Co mě osobně trochu překvapilo je přílišná uspěchanost samotného finále hlavního příběhu, kdy po vzniku uskupení Sinister Six, které je Spideyho hlavním cílem, se to vlastně celé zvrhne v jeho rychlou likvidaci. Čekal jsem, že se budu jednotlivými členy zaobírat o něco déle, ale vzhledem k celkovému obsahu (ještě mě čeká splnit tak 70 % menších misí a již zmíněná 3 DLC) to není až takový problém. V zásadě mě hlavní příběh přitáhnul od prvních vteřin, postavy jsou výtečně prokreslené a nejvíce asi Dr. Otto Octavius. Chci něco v tomto ohledu zkritizovat? Vlastně ani ne.

Tolik tedy k příběhu a pohybu po městě. Jak tedy dopadlo to, co vás nejvíce zajímá?

Nikoho asi nepřekvapí, že na PC máte mnohem více možností než na PS. Hra nabízí využití nových technologií jako ray-traced reflections, NVIDIA DLSS a NVIDIA DLAA. To ale samozřejmě využijí hlavně stroje s vyšším výkonem a grafickou kartou řady RTX, nicméně ani já s GeForce GTX jsem nepřišel zkrátka. Každopádně na svém stroji si můžete upravit mnoho věcí od hustoty provozu, odrazů světla až po filtrování textur, ambientní okluzi (zastínění), hustotu vlasů, rozmazání obrazu... zkrátka takové ty klasické věci, díky kterým si můžete uzpůsobit hraní dle možností vašeho PC. 

Já jsem hru odehrál na tomto - procesor Intel Core i7-9750H, 16GB RAM a grafická karta GeForce GTX 1650, vše na vysoké rozlišení s monitorem 1080p. Několikrát se mi sice stalo, že se hra po cutscéně lehce sekla, ale to není nic, co by mi zásadně vadilo, naopak během hraní náročnějších sekvencí, kdy na mě na nádherně provedeném a graficky náročném Times Square útočilo několik padouchů najednou, vše běželo hladce a bez jakéhokoliv trhání či zpomalení. Ostatně, nároky na plynulé hraní si můžete ověřit v základní přehledové tabulce zde:

A ovládání? Inu, tohle je asi nejvýraznější problém, na který při hraní narazíte. Tohle je prostě titul, u kterého je ihned jasné, že byl stvořen pro gamepad. Máte-li tedy tu možnost, určitě nic nezkazíte tím, že tentokrát myš a klávesnici vynecháte. Aspoň tedy z většiny, jsou okamžiky, jako třeba při řešení různých logických hádanek, kdy je skutečně lepší pohyb kurzorem myšky. 

I bez gamepadu ale nemusíte být smutní, že si hru neužijete. Vše je díky Steam Input lehce nastavitelné, na druhé straně s gamepadem je vše plynulejší, lehčí a popravdě i zábavnější. Máte totiž k dispozici tolik útoků a triků, že je zvládne na klávesnici využít opravdu jen zkušený „prstokladeč“, ve většině případů si tak vystačíte jen se základními útoky a sem tam stihnete i něco zajímavějšího. Což mi přijde škoda, protože pohyby Spideyho nejen na při houpání na pavučině, ale zejména při soubojích, jsou zpracovány opravdu bez chyb


Shrnutí

Ať se jedná o verzi z roku 2018, remaster anebo aktuální port, je na hře vidět smysl pro detail, zkušenost a nadšení pro práci. Když mám zhodnotit port na PC, pak graficky a vizuálně je vše perfektní, také jsem nenašel žádné větší technické potíže, které by kazily zážitek. Základní rozsah hry je dostačující, ale protože tu máte další obří obsah k odehrání, není v tomto směru si vůbec na nic stěžovat. Až na pár detailů a ovládání si u tohoto portu prakticky nelze na nic stěžovat. Takže jestli přemýšlíte nad pořízením, nepřemýšlejte a udělejte to, moc lepších herních nákupů nenajdete.

Hodnocení - 92 %


Autor recenze - Michal Černý

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

V moderní společnosti je prakticky nemožné potkat člověka, který se ani jednou v životě nesetkal se spojením pojmů mutant a bojové umění ninjů. Tahle kombinace se objevila v povědomí nejen fanoušků obrázkového čtení – komiksů, ale i hraných snímků, nebo jejich animovaných verzí. A to nemluvím o hromadě oblečení, hraček, sběratelských figurek a...

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.

Dokumentární filmy podle velmi silných skutečných událostí to mají často u diváků o něco jednodušší. Příběh Nicholase Wintona v tomhle ohledu není výjimkou. Ačkoliv má totiž samotné zpracování určité nedostatky, výsledný zážitek je natolik emotivní, že je zvládá z velké části přebít.