Hans Zimmer Live aneb když film promluví skrze hudbu

17.06.2023

Začátkem června v O2 aréně ožily filmy! Ale nemusíte se bát, žádný váš oblíbený snímek za doprovodného řečnění hlavních herců, či dokonce samotného režiséra, jste neprošvihli. 

Jedna z nejdůležitějších složek filmu, které mu dává jistou tvář, je hudba a ta byla tou hlavní „hvězdou“ druhé červnové noci. Do Prahy totiž zavítal aktuálně jeden z nejúspěšnějších hudebních skladatelů filmových soundtracků - Hans Florian Zimmer se svou show HANS ZIMMER LIVE – EUROPE TOUR 2023.

Tohoto hudebního skladatele z Německa, který má na kontě obrovské množství úspěšných filmových skladeb, za které byl oceněn Oscary, Grammy a Zlatými glóby, zřejmě netřeba více představovat. Jsem ubezpečen, že jste se minimálně s jednou jeho prací v podobě hudebního doprovodu ve filmu setkali a našla si u vás zasloužené místo na pomyslném žebříčku kvalitní hudby.

2. června 2023 se v pražské O2 aréně rozezvučily tóny hned několika nádherných filmových skladeb díky tomuto skladateli a Odessa Opera Orchestra & Friends, včetně devatenáctičlenné kapely.

Tento hudební zážitek v sobě ponesu ještě opravdu dlouhou dobu. Nejen díky výběru filmových témat, ke kterým tenhle hudební génius složil tak nádhernou kompozici, ale celkovým přístupem k samotné show.

Samozřejmě, hlavní tahoun byla hudba, ale v mém případě skvěle fungovala i chemie mezi Hansem Zimmerem a publikem, ale i orchestrem, který mu úspěšně kryl záda. Koncert byl mezi skladbami nádherně protkánnejen slovní komunikací s publikem, ale i představováním některých členů jeho orchestru. Vidět a slyšet hudebního génia, který se vám snaží přiblížit nejen svou tvorbu a myšlenku, která ho k tomu vedla, ale i lidi a nástroje, díky kterým se to všechno zhmotňuje, je opravdu neskutečný kulturní zážitek.

Případný návštěvník si koncert užije nejen jako milovník kvalitní hudby. Za hudebním doprovodem stojí hromada práce a pokud vás někdo dokáže tak nádherně ocenit, hrajete nejen s chutí, ale i s láskou. Navíc, když do toho dáváte všechno a tvůrce toho, co právě hrajete, si sedne na židli proti vám a vychutnává si to s úsměvem na tváři jako běžný posluchač, není snad větší odměny.

Během večera zaznělo mnoho filmových motivů, u kterých mi několikrát ukápla slza radosti a dojetí. V hraném repertoáru, který Hans Zimmer a hudebníci nabídli, samozřejmě nechyběly filmy jako Gladiator, Pirates of the Caribbean, The Dark Knight, The Lion King, Duna, The Last Samurai, Top Gun: Maverick, Man of Steel, ale i třeba bondovka No Time To Die a mnoho dalších.

Průřez tvorbou Hanse Zimmera byl opravdu široký a pomocí světelných efektů a promítání na panelu za a nad orchestrem tenhle hudební zážitek několikanásobně umocnil. A nejen těmito efekty a tanečními komparzisty. Při skladbě k The Dark Knight, se totiž samotný Hans Zimmer rozhodl sejít z pódia a vydat se i s kytarou mezi publikum, takže některým se opravdu dostala ta čest, kdy měli tohoto génia opravdu na dosah ruky. Další nádhernou částí bylo akrobatické vystoupení umělkyně vysoko nad pódiem při skladbě k Interstellar. Pro někoho snad abstraktní podívaná, ale i tak naprosto dokonale vytvořila nádherný dojem nejen ze skladby, ale i z odkazu samotného filmu. Stejně jako v případě tanečníků u skladby z Duny, kdy se na určitých místech objevovaly zahalené dámské postavy.

Rozhodně nemůžu opomenout jeden pro mě opravdu silný zážitek, a to když „theme song“ k Wonder Woman byl věnován všem silným ženám bojující ve válce proti ruské agresi na Ukrajině nejen v Oděse. Jejich plné nasazení a odvaha proti zlu a násilí opravdu nádherně dokreslila právě tahle skladba a já se samozřejmě neubránil slzám.

Celá show byla opravdu nádherně a osobitě pojata hlavně ze strany Hanse Zimmera a pro mě nejkrásnější moment? Když se Zimmer „rozloučil", odešel z pódia a světla zhasla. Ne, to není ten moment. Jak asi správně tušíte, tím byl jeho návrat zpět. Pozornějším divákům neunikl fakt, že za celou dobu nezazněla skladba Time z filmu Inception.  A ta se stala skutečným rozlučkovým songem. Po zhasnutí se totiž z temného místa na pódiu ozvaly první klavírní tóny a s dokonalým pomalým světelným doprovodem a divákům se dostalo opravdu silného momentu s touto filmovou skladbou. Tedy aspoň těm, kteří neuvěřili, že je konec.

Vidět tohoto génia za klavírem při pomalém rozjezdu prvních tónů a pomalu se přidávajícím orchestrem snad nemohlo nikomu zanechat jedno oko suché, nebo nenavodit alespoň příjemně hřejivý pocit uvnitř těla. 


Hodnocení

Z mého pohledu se tento koncert opravdu vydařil a jelikož jsem tam mířil pouze za kulturním zážitkem, kterého se mi dostalo opravdu na maximum i s ohledem na dokonalé a vytříbené chování publika sedící minimálně v mé sekci, nemůžu záporně hodnotit například úroveň občerstvení apod.

Z mého pohledu byla tudíž organizace u vstupu i výstupu - byli jsme na místě docela s předstihem a i po skončení jsme se mírně zdrželi vůči případným tlačenicím u východu - naprosto perfektní a nemám pořadatelům co vytknout.


Autor textu – Jan Dee Doležal

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Od čtvrtých Postradatelných jsem neočekával vůbec nic. Měl jsem zrovna den volna, takže mi kino přišlo vhod, a stejně tak i mozkový relax v podobě nenáročného akčního filmu. A i přesto, že mi bylo jaksi jedno, co uvidím, jsem odcházel ze sálu s pocitem, že ty necelé dvě hodiny šly strávit mnohem zajímavějším způsobem a tak trochu jsem své...

Před rokem se poprvé nad Prahou nesl hlas Zvonu #9801, který symbolicky připomíná 9 801 rekvírovaných zvonů, odvezených v srpnu 1942 z protektorátu do válečných továren v Říši. Tak mohutný zvon byl v Praze naposledy umístěn před téměř pěti sty lety. Zrod Zvonu #9801 podnítila stejnojmenná iniciativa, odlití v nejstarším rakouském zvonařství...