Hans Zimmer Live aneb když film promluví skrze hudbu

17.06.2023

Začátkem června v O2 aréně ožily filmy! Ale nemusíte se bát, žádný váš oblíbený snímek za doprovodného řečnění hlavních herců, či dokonce samotného režiséra, jste neprošvihli. 

Jedna z nejdůležitějších složek filmu, které mu dává jistou tvář, je hudba a ta byla tou hlavní „hvězdou“ druhé červnové noci. Do Prahy totiž zavítal aktuálně jeden z nejúspěšnějších hudebních skladatelů filmových soundtracků - Hans Florian Zimmer se svou show HANS ZIMMER LIVE – EUROPE TOUR 2023.

Tohoto hudebního skladatele z Německa, který má na kontě obrovské množství úspěšných filmových skladeb, za které byl oceněn Oscary, Grammy a Zlatými glóby, zřejmě netřeba více představovat. Jsem ubezpečen, že jste se minimálně s jednou jeho prací v podobě hudebního doprovodu ve filmu setkali a našla si u vás zasloužené místo na pomyslném žebříčku kvalitní hudby.

2. června 2023 se v pražské O2 aréně rozezvučily tóny hned několika nádherných filmových skladeb díky tomuto skladateli a Odessa Opera Orchestra & Friends, včetně devatenáctičlenné kapely.

Tento hudební zážitek v sobě ponesu ještě opravdu dlouhou dobu. Nejen díky výběru filmových témat, ke kterým tenhle hudební génius složil tak nádhernou kompozici, ale celkovým přístupem k samotné show.

Samozřejmě, hlavní tahoun byla hudba, ale v mém případě skvěle fungovala i chemie mezi Hansem Zimmerem a publikem, ale i orchestrem, který mu úspěšně kryl záda. Koncert byl mezi skladbami nádherně protkánnejen slovní komunikací s publikem, ale i představováním některých členů jeho orchestru. Vidět a slyšet hudebního génia, který se vám snaží přiblížit nejen svou tvorbu a myšlenku, která ho k tomu vedla, ale i lidi a nástroje, díky kterým se to všechno zhmotňuje, je opravdu neskutečný kulturní zážitek.

Případný návštěvník si koncert užije nejen jako milovník kvalitní hudby. Za hudebním doprovodem stojí hromada práce a pokud vás někdo dokáže tak nádherně ocenit, hrajete nejen s chutí, ale i s láskou. Navíc, když do toho dáváte všechno a tvůrce toho, co právě hrajete, si sedne na židli proti vám a vychutnává si to s úsměvem na tváři jako běžný posluchač, není snad větší odměny.

Během večera zaznělo mnoho filmových motivů, u kterých mi několikrát ukápla slza radosti a dojetí. V hraném repertoáru, který Hans Zimmer a hudebníci nabídli, samozřejmě nechyběly filmy jako Gladiator, Pirates of the Caribbean, The Dark Knight, The Lion King, Duna, The Last Samurai, Top Gun: Maverick, Man of Steel, ale i třeba bondovka No Time To Die a mnoho dalších.

Průřez tvorbou Hanse Zimmera byl opravdu široký a pomocí světelných efektů a promítání na panelu za a nad orchestrem tenhle hudební zážitek několikanásobně umocnil. A nejen těmito efekty a tanečními komparzisty. Při skladbě k The Dark Knight, se totiž samotný Hans Zimmer rozhodl sejít z pódia a vydat se i s kytarou mezi publikum, takže některým se opravdu dostala ta čest, kdy měli tohoto génia opravdu na dosah ruky. Další nádhernou částí bylo akrobatické vystoupení umělkyně vysoko nad pódiem při skladbě k Interstellar. Pro někoho snad abstraktní podívaná, ale i tak naprosto dokonale vytvořila nádherný dojem nejen ze skladby, ale i z odkazu samotného filmu. Stejně jako v případě tanečníků u skladby z Duny, kdy se na určitých místech objevovaly zahalené dámské postavy.

Rozhodně nemůžu opomenout jeden pro mě opravdu silný zážitek, a to když „theme song“ k Wonder Woman byl věnován všem silným ženám bojující ve válce proti ruské agresi na Ukrajině nejen v Oděse. Jejich plné nasazení a odvaha proti zlu a násilí opravdu nádherně dokreslila právě tahle skladba a já se samozřejmě neubránil slzám.

Celá show byla opravdu nádherně a osobitě pojata hlavně ze strany Hanse Zimmera a pro mě nejkrásnější moment? Když se Zimmer „rozloučil", odešel z pódia a světla zhasla. Ne, to není ten moment. Jak asi správně tušíte, tím byl jeho návrat zpět. Pozornějším divákům neunikl fakt, že za celou dobu nezazněla skladba Time z filmu Inception.  A ta se stala skutečným rozlučkovým songem. Po zhasnutí se totiž z temného místa na pódiu ozvaly první klavírní tóny a s dokonalým pomalým světelným doprovodem a divákům se dostalo opravdu silného momentu s touto filmovou skladbou. Tedy aspoň těm, kteří neuvěřili, že je konec.

Vidět tohoto génia za klavírem při pomalém rozjezdu prvních tónů a pomalu se přidávajícím orchestrem snad nemohlo nikomu zanechat jedno oko suché, nebo nenavodit alespoň příjemně hřejivý pocit uvnitř těla. 


Hodnocení

Z mého pohledu se tento koncert opravdu vydařil a jelikož jsem tam mířil pouze za kulturním zážitkem, kterého se mi dostalo opravdu na maximum i s ohledem na dokonalé a vytříbené chování publika sedící minimálně v mé sekci, nemůžu záporně hodnotit například úroveň občerstvení apod.

Z mého pohledu byla tudíž organizace u vstupu i výstupu - byli jsme na místě docela s předstihem a i po skončení jsme se mírně zdrželi vůči případným tlačenicím u východu - naprosto perfektní a nemám pořadatelům co vytknout.


Autor textu – Jan Dee Doležal

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Bazaar Festival slaví 10 let. Dalo by se bilancovat, ale není to úplně jeho styl. Proto festival ke svému desátému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou ODVÁŽNÉ...

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

V moderní společnosti je prakticky nemožné potkat člověka, který se ani jednou v životě nesetkal se spojením pojmů mutant a bojové umění ninjů. Tahle kombinace se objevila v povědomí nejen fanoušků obrázkového čtení – komiksů, ale i hraných snímků, nebo jejich animovaných verzí. A to nemluvím o hromadě oblečení, hraček, sběratelských figurek a...

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.