CRWECON 2022 - Jak jsme si užili letošní narozeninovou akci?

03.07.2022


25. 6. se konal komiksový festival CRWECON, jeho letošní ročník se nesl v duchu oslav 25. narozenin Nakladatelství CREW. Tímto ještě jednou přejeme všechno nejlepší a pojďme se ve stručnosti podívat na to, jak se na akci líbilo našim vyslancům.


Kate

Akce se, jako již tradičně, odehrávala v Praze v Holešovicích, a to v podniku Cross Club. V něm jsem byla poprvé, ale i přes to jsem byla obeznámená již z dřívějška s jeho pověstí, takže i přes mírnou skepsi, jsem si chtěla akci naplno užít.

Musím říct, že nakonec mě velmi příjemně překvapilo, jak klub působil a dost často mě uchvátil jeho steampunkový vzhled. Kdybyste viděli pouze první patro, tak těžko uvěříte, že zbytek patří ke stejnému klubu. Jediný problém byl pro mě nedostatek místa, protože každá ulička byla strašně úzká a jakékoliv přesouvání na jiné stanoviště bylo díky tomu lehkým utrpením. Ale snadno to vynahradila možnost zakoupit si na místě jídlo i pití, přičemž nejčastěji si návštěvníci dávali pivo a pizzu, no ani já tento kombinaci neodolala. 

Taktéž jsem tam našla spousty stánků s komiksy, mangami a nechyběly ani pop figurky a další typické produkty prodávané na podobných akcích. Byla zde i Komiksová burza, kde lidé prodávali kousky ze své knihovny a posílali tímto způsobem knížky/komiksy dál do oběhu. Nezapomnělo se ani na slavné české kreslíře, kteří zde měli svůj vlastní koutek a možnost svá díla prodávat.

Proběhla i cosplay soutěž a cosplaye, co se zde objevily, byly skvělé.

Co se týká přednášek, protože jsem zde byla hlavně se svými kamarády, stihla jsem pouze dvě přednášky od Jakuba Neumanna, kterého můžete na YouTube znát pod přezdívkou Toren. První přednáška s názvem Hrůza po Japonsku se zaměřovala, jak již název napovídá, na japonské horory. Řešil se jak samotný koncept hororů, tak i některé ze známých postav a mang. Na druhé přednášce s názvem Jak japonská kultura ovlivňuje svět, u které již z názvu vyplývá její téma, se rozjela dosti příjemná konverzace na adaptace mang a komiksů a zároveň pár dosti kontroverzních témat, jako je třeba časté odsuzovaní netflixovských projektů. Na obě přednášky přišlo spousty lidí a druhá přímo praskala ve švech. Na všech byl vidět neskutečný zájem a samotný Toren měl vše skvěle připravené.

Samozřejmě to nebyl jediný naplánovaný program. Mohli jste si zajít i na oslavu narozenin CRWE, která se mi bohužel překrývala s první přednáškou Torena, nebo na další přednášky od spousty talentovaných tvůrců. Nezapomnělo se ani na děti a byl zde připraven vkusný dětský koutek.

Celkově jsem si to celé užila a lituji pouze toho, že jsem nestihla vše, co jsem původně chtěla vidět. Děkuji CREW za skvělou akci a přístup z jejich strany. Zároveň lidem, kteří dorazili, za skvělou atmosféru, protože ať se snažíte jak chcete, tak samotní návštěvníci a jejich chování a přístup jsou tím nejdůležitějším faktorem.


Mia

Letošní CRWECON, a zároveň oslava 25. narozenin CREW, byl skvělý, a i když nedorazilo tolik lidí jako obvykle, stálo to za to. Za mě ale byla menší účast rozhodně k dobru věci - bylo dost vzduchu pro všechny a u komiksů nebyla taková bitka.

Super byla i přednáška Markéty Nedvědové o Georgi Perézovi - vynikajícím komiksovém kreslíři, jenž se podílel například na Avengers či Wonder Woman. Letos v květnu bohužel zemřel, ale místní média si toho ani nevšimla - Markéta ano a k jeho poctě uspořádala přednášku o jeho nejvýraznějších dílech.

Návštěvu dalšího ročníku, pokud jste o tom dosud jen přemýšleli, rozhodně doporučuji, jedná se o jednu z nejlepších akcí, na kterou můžete v naší malé zemi navštívit.

Pozn. redakce - Mia udělala na akci rozhovor s ilustrátorem Karlem Osohou jenž mimo jiné pracoval i na dobrodružné trilogii Vojtěcha Matochy - Prašina. Tento rozhovor vám přineseme v psané či audio formě již brzy. 


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

Že jste ještě neslyšeli pojem „Citlivostní čtenář“? Ve zkratce se jedná o spolupracovníky nakladatelství, kteří mají za úkol pročíst si literární dílo a odstranit (či upravit) výrazy, které by mohly být urážlivé rasově, etnicky, genderově a vlastně i jakkoliv jinak. Tito čtenáři jsou výdobytkem naší společnosti už pár let, největší pozornost ale...

Když v roce 2018 začalo nakladatelství Albatros opět vydávat souborné dílo Jaroslava Foglara, spojila to Skautská nadace JF s jiným a velmi zajímavým projektem, tedy výrobou a instalací speciálních vyřezávaných „foglarovských“ laviček na různých místech Prahy, kde Foglar působil. Ať už tam pracoval, psal či zrovna vedl oddíl. Laviček má být celkem ...

Videohra Kingdom Come: Deliverance byla odvážným herním experimentem. Důsledně historická hra z patnáctého století, s důrazem na detaily – a bez jakékoliv fantastiky. Zahraniční vydavatelé k ní přistupovali velmi obezřetně: Vždyť tam nebyli žádní draci, kouzelníci ani elfové, a navíc se odehrávala někde v Čechách, což je zřejmě kdovíkde v Rusku. A...