Chainsaw Man – Když se hrdinou stane labilní puberťák

11.10.2022

Jak se povedla nejnovější „manga rubanice", která se nezastaví před nikým a evidentně ani před ničím?

Chainsaw Man je fenoménem, který na Japonsko zaútočil v roce 2018. Pokud jste milovníky mangy je tedy velmi pravděpodobné, že jste o něm už někdy slyšeli. Protože to, co se dělo na jeho stránkách do určité míry šokovalo snad každého, komu se některá část tohoto příběhu dostala do rukou.

Hlavní hrdina série Dendži je totiž jiný. A když říkám jiný, myslím tím opravdu jiný...

To, že jde o puberťáka, kterému z hrudi trčí startovací kabel motorové pily, jenž vás po krátkém zatáhnutí vrhne do centra krvavého šílenství problémem není. Současná popkultura je plná všech možných i nemožných hrdinů, takže týpek, kterému z hlavy a rukou doslova vystřelí tři motorovky je vlastně docela normální.

Do stejné kategorie přijatelných zvráceností lze zařadit i skutečnost, že v jeho nitru sídlí duch ďábla motorových pil Počity. Zní to sice ujetě, ale když přistoupíte na mytologii tohoto nového světa, jste s tím naprosto v pohodě. To, co vás však bude pravidelně zvedat ze židle je Dendžiho charakter. Ten překračuje hranice všeho, na co jsme byli doteď zvyklí. A jak?

Dendži je úplný magor.

Ne však magor prvoplánový. Tacuki Fudžimoto si totiž dává záležet na tom, aby čtenář pochopil, proč se hlavní postava chová jako děcko bez špetky rozumu a sociálního cítění. Na prvních stránkách proto podniknete krátkou exkurzi do Dendžiho současného života, pochopíte, proč je jeho život v naprostých troskách, a až pak jste vrženi do dobrodružství, které si může dovolit prakticky cokoliv.

Hrdinu, kterého žene kupředu touha sáhnout ženské na prsa, člověka, který je pro toust s marmeládou ochotný přijmout jakoukoliv společenskou roli. Klidně i roli submisivního pejska, který svému pánovi na každou otázku odpovídá jen „ano" nebo „haf". Tak jednoduché to je. Haf!

Zbytek úvodní knihy je solidní jízdou, která sází na přímočarost a zbytečně se nevykecává tam, kde to není potřeba. Kresba v ní sice kvalitativně nijak nevybočuje, ale svůj účel určitě splní. Menší problém mám jen s tím, že řadění Chainsaw Mana působí místy trochu nepřehledně a čtenář se v něm může ztrácet, ale věřím, že tento problém postupem času vymizí a kvalita bude v tomto ohledu stoupat. Každopádně musím znovu připomenout, že kresba není v tomto případě tím hlavním, co by mě nutilo v sérii dál pokračovat.

Největší potenciál do dalších knih totiž stále vidím v budování Dendžiho charakteru. Upřímně se těším na to, kam až se Fudžimoto dostane s postupným stupňování jeho zvráceného a místy vyloženě iracionálního chování. Protože pokud mě mé zdroje neklamou, ona míra bizáru a zvrhlosti se bude v dalších knihách zběsile stupňovat. A to si nechám líbit!

Hodnocení - 80 %

Autor recenze - Nevka


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového