Který díl Indiana Jonese je ten nejlepší?

28.06.2023

Indy se opět vrací na stříbrná plátna. Které z jeho dobrodružství se podle nás povedlo nejvíce?

Hned na začátek bych rád řekl, že najít univerzální odpověď nejde. Indiana Jones je fenoménem, který zasáhl srdce fanoušků po celém světě. A jak tomu tak bývá, každý z nás má rád něco trochu jiného. Proto jsme se rozhodli mezi našimi redaktory udělat menší průzkum toho, jak to vlastně každý z nás má. Najde se mezi námi někdo, kdo bude tak kontroverzní, že dá třeba Křišťálovou lebku na první místo? No... Uvidíte sami!

Photo © Lucasfilm Ltd.
Photo © Lucasfilm Ltd.

Šmudla

4. Království křišťálové lebky – Pokud má být skutečně ne na dlouho poslední díl celé série považován za nejhorší, pak to s čistým svědomím podepisuju. Ačkoliv se stále jednalo o skvělou zábavu, napěchovanou skvělou muzikou a skvělými hereckými výkony, tak mi k nechuti vždy stačí vzpomenout si na přílišné CGI, nelogické scény ála lednička, ne až tak povedený pokus o zopakování úžasné dynamiky otce a syna z trojky, anebo třeba zvláštní scénář, který celý podtrhuje opravdu prapodivný a do série naprosto nehodící se konec s mimozemšťanama a UFEM, u kterého jsme při tehdejším sledováním s mým tátou opravdu jen kroutili hlavou a oba jsme si položili otázku: „Co to ten Spielberg hulil?"

3. Chrám Zkázy – Ačkoliv patří tenhle přírůstek spíše do té „slabší“ poloviny žebříčku, rozhodně to nijak neshazuje jeho kvality. Nebál bych se dokonce říct, že je v mnoha ohledech lepší než jeho předchůdce – Dobyvatelé ztracené archy, nicméně nostalgie je nostalgie. Chrám zkázy mě však dokázal rozesmát jako každý správný „jonesovský“ film, ale zároveň i hodně vyděsit a je to rozhodně film, kde jsem si dělal o hlavní postavu tu největší starost. O to větší satisfakcí byl samotný konec, který napětím pro mě jenom překypoval a dokázal tak následnou gradaci plně vyšperkovat natolik, že na to už nejspíš nikdy nezapomenu. Jo a Kraťas je velký sympaťák a fajnový side-kick.

2. Dobyvatelé ztracené archy – Film, kde to všechno začalo a ze kterého pochází spousta legendárních scén, hlášek, ale i memů. Film, který definoval žánr dobrodružných, archeologických filmů šlehnutých příměsí fantasy, si už jen za tohle zaslouží být alespoň v druhé půlce celého žebříčku. Prvotřídní zábava od začátku až do konce, která obstojí i po 42 letech od vydání. A za to si zaslouží obrovský respekt. Nicméně šampión může být jen jeden.

1. Poslední Křížová Výprava – Málokdy se stává, že třetí film nějaké série bývá ten nejlepší, ale u Indiana Jonese to tak prostě je. Obsahuje veškeré potřebné ingredience, které udělali z předchozích filmů známé klasiky, okořenil to a ještě nám přidal naprosto úžasné nové ingredience, které spočívají v osobnějším duchu celého filmu a dokonalého spojení Harrisona Forda s Seanem Connerym. Jejich úžasná dynamika a chemie dokázala už tak skvěle napsaný příběh otce a syna ještě ztrojnásobit. Díky tomu se tenhle film v mém srdci stal samotným vrcholem v celé sérii a hrdě se také zapsal vedle trilogie Pána Prstenů a druhého Spider-Mana od Sama Raimiho jako jeden z mých nejoblíbenějších filmů všech dob. Klobouk dolů.

Photo © Lucasfilm Ltd.
Photo © Lucasfilm Ltd.

Wade Wright

4. Království křišťálové lebky
3. Dobyvatelé ztracené archy
2. Chrám zkázy
1. Poslední křížová výprava

Nevka

Tady přispěji svou troškou do mlýna i já. Můj žebříček je totiž naprosto totožný s tím, který má nade mnou Wade. Musím se přiznat, že dlouhou dobu jsem měl na třetím místě Chrám zkázy. Ale jelikož jsem v opětovné sjíždění Indyho opravdu důkladný, letos jsem si maraton všech čtyř dílů dal dvakrát. A světe div se. Chrám zkázy se mi dostal v oblíbenosti před Dobyvatele ztracené archy.

Nechci ani jeden z těchto dvou filmů nijak kritizovat, oba jsou skvělé. Ale abych řekl pravdu, dynamikou si mě získala více dvojka. Svůj velký podíl na tom nese nepřekvapivě Kraťas, který je vedle Henryho Jonese seniora jednou z mých nejoblíbenějších postav v sérii. Někdo by sice mohl namítat, že ho neuvěřitelně vytáčí uřvaná Willie, ale ta tady sedí. Právě její otravné pištění je ve skvělém kontrastu s umírněným Indym a perfektním Kraťasem. Celá lokace a hororová atmosféra tady navíc funguje perfektně. Upřímně se nedivím, že má Quentin Tarantino tenhle díl nejraději. To však nemění nic na tom, že mu asi nikdy neodpustím jeho pohrdání Poslední křížovou výpravou. Protože přirovnat tento masterpiece k taškařici jakou je: "Stůj nebo maminka vystřelí", mi přijde opravdu mimo.

Jediným králem, kterého budu asi nadosmrti uctívat je totiž právě Poslední křížová výprava. Klenot mezi filmy, který je pro mě osobně snímkem, který mám v historii kinematografie asi nejraději.

Photo © Lucasfilm Ltd.
Photo © Lucasfilm Ltd.

Michal Černý

4. Království křišťálové lebky
3. Poslední křížová výprava
2. Dobyvatelé ztracené archy
1. Chrám zkázy

Mia

4. Království křišťálové lebky
3. Poslední křížová výprava
2. Dobyvatelé ztracené archy
1. Chrám zkázy 

Podobný názor jako Tarantino má i Michal s Miou, za což je asi za odměnu pošlu redakční na výlet do Indie (s trochou štěstí jim tam budou servírovat hadí pochoutku). Tady se hodí snad jen dodat, že Michal je ochotný při větším smlouvání dát Poslední křížovou výpravu na úroveň Dobyvatelů (dostal nabídku, která se neodmítá), zatímco Mia to má totálně na háku. Jediné, co je pro ni důležité je fakt, aby „ti ufoni byli na konci".

Steven47

4. Království křišťálové lebky
3. Chrám zkázy
2. Dobyvatelé ztracené archy
1. Poslední křížová výprava

Photo © Lucasfilm Ltd.
Photo © Lucasfilm Ltd.

No, tímto výčtem náš přehled končí. Jak vidíte, nikdo není takový šílenec jako dO_od (zdravíme do MovieZone), aby dal Křišťálovou lebku před Poslední křížovou výpravu. Zajímavé však je, že se mezi námi nenašel nikdo, kdo by na prvním místě nejraději viděl Dobyvatele ztracené archy. Suma sumárum, náš redakční žebříček (4 body za první místo, 1 bod za čtvrté) vypadá následovně:

1. Poslední křížová výprava - 20 (4, 4, 4, 2, 2, 4)
2. Chrám zkázy - 18 (2, 3, 3, 4, 4, 2)
3. Dobyvatelé ztracené archy - 16 (3, 2, 2, 3, 3, 3)
4. Království křišťálové lebky - 6 (1, 1, 1, 1, 1, 1)

Jak by vypadal váš žebříček? Podobá se tomu našemu, nebo máte úplně jiný názor? Podělte se s námi o své žebříčky v komentářích na Facebooku!


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.

Dokumentární filmy podle velmi silných skutečných událostí to mají často u diváků o něco jednodušší. Příběh Nicholase Wintona v tomhle ohledu není výjimkou. Ačkoliv má totiž samotné zpracování určité nedostatky, výsledný zážitek je natolik emotivní, že je zvládá z velké části přebít.