Stínadla se bouří (sběratelské vydání) - Mají tato speciální vydání vůbec smysl?

14.12.2022

No jasně, že ano! Snad jste nečekali jinou odpověď, plantážníci! A velkou zásluhu na tom má nejen vynikající obsah (vždyť druhý díl stínadelské trilogie je považován za nejlepší), ale také výtečné fyzické zpracování. Nebudu to prodlužovat a pojďme si rovnou říct, proč by ani tato publikace neměla chybět ve vaší foglarovské knihovničce. 

Když žena viděla, že se chystám psát o knize článek, zeptala se, co o tom chci psát, když už jednu recenzi na tento příběh mám. A ano, to je pravda, recenzi na nové albatrosovské klasické vydání Stínadla se bouří máte ZDE. Ale já si nemyslím, že jde o úplně stejnou věc. Jednak to jinak vypadá a tak trochu se to i jinak čte, poněvadž tyto sběratelky se vyznačují taktéž i minimálním zásahem do původního rukopisu. A na to se rovnou podívejme. 

Toto vydání obsahuje původní texty tak, jak vycházely v časopisu Vpřed v letech 1946 - 1947, kdy byl Foglar šéfredaktorem. Na konci knihy najdete i seznam úprav, které se především týkají pravopisu a není jich skutečně mnoho. Z 99,5 % tak najdete příběh na těchto stránkách veskrze původní, což má přeci jen o něco jinou atmosféru, a to především pro starší ročníky, kteří dokáží mnohem více ocenit různé archaické a již nepoužívané výrazy. Pro někoho nepodstatný detail, pro jiné (třeba i pro mě) zajímavý rozdíl. A jak jsem si v rychlosti při čtení prvních kapitol potvrdil, dost podstatně výrazný. 

Stejně jako je originální text, stejně tak jsou na tom i ilustrace. Nic proti Jiřímu Grusovi, jeho ilustrace k novému vydání stínadelské trilogie jsou famózní a téměř perfektní, Jan Fischer je ale přece jen něčím tak výjimečným, že i jeho černobílé kresby dodávají příběhu potřebnou atmosféru a nakonec, je to duchovní otec podoby tohoto světa a výjimečnost jeho tvorby je dost těžké překonat. Což ale na druhou stranu není určitě ničím cílem. Každá ilustrace RŠ je něčím specifická a jedinečná. Nicméně to původní kouzlo Stínadel je nenapodobitelné

Doslov pak obsahuje jednoduše shrnutou historii všech knižních publikací Stínadel, doplněné o různorodé obálky několika autorů a taktéž ukázku originálního rukopisu pana Foglara, na což je taky příjemný pohled.

Co se týká knihy, velmi potěší kombinace tvrdých desek s plátěným hřbetem (stejně jako v předchozích sběratelských vydáních u Hochů od Bobří řeky a Záhady hlavolamu), což nejen skvěle vypadá, ale taktéž to výrazně pomáhá menšímu opotřebení. Ano, kniha je poté o něco výrazně dražší, tento výtisk stojí v základu 499 Kč, nicméně lze ji sehnat v různých akcích i pod 400 Korun. Jsem dokonce i rád, že Albatros nepřikročil k ještě většímu vylepšení, což by byl jakýkoliv speciální papír natřený dalšími vrstvami, jenž by se lesknul a divně skřípal pod prsty. Jednak by se to ještě prodražilo a jednak se to ani k Foglarovi myslím moc nehodí. Obyčejné, ale poctivé úplně vyhovuje. V každém případě, stejně jako všechny ostatní foglarovské publikace, koupí přispíváte Skautské nadaci JF k tomu, aby nejen mohla dále připravovat další publikace s Albatrosem, ale taktéž vytvářela další aktivity pro mládež, což je zkrátka dobře. 


Hodnocení

Veskrze původní text i ilustrace, spojené s kvalitně vyvedenou knihou jako takovou, řadí tuto publikaci mezi nepostradatelnou výbavu knihovny nejen pro příznivce Foglarovy práce, ale příznivce jakékoliv kvalitně odvedené práce na poli literatury. Nakonec, i když se jedná o ten samý příběh, jenž si můžete pořídit v mnoha variantách, jde o velmi povedený návrat do minulosti, připomínku prvopočátků legendy jménem Rychlé šípy ve Stínadlech. A za tu cenu se jednoznačně vyplatí. Nemám co vytknout. 

100 %


 Autor recenze - Michal Černý

Vydáno - Nakladatelství Albatros (2022)