Přízraky Noci - Kniha, která neurazí, ale ani nenadchne

23.10.2021

Kateřinu Ševčíkovou jsem znala již déle, a to z Instagramu, kde vystupuje pod přezdívkou @papirovakridla. Když jsem zjistila, že jí vyjde kniha, udělalo mi to radost a řekla si, že dám knize rozhodně šanci. Bohužel se ale nejednalo o knihu ve kterou jsem doufala.

Příběh sleduje osud 4 hlavních postav.

Lady, princezny co se vydala hledat svojí unesenou sestru - Kardena, lovce démonů - Nou, rusalku, která se celý život skrývá - Jaela, obyčejného venkovana, který žije v celku normální život, až do chvíle, kdy musí ochránit svoji sestřenici před obětováním.

Příběh je čtivý ve chvíli, kdy se soustředí na každou postavu zvlášť. Když se Lada snaží přijít na to, jak zachránit svojí sestru a potlouká se sama po lesích. Když Karden zabíjí běsy a sní o slávě a možnosti se osamostatnit. Když Noa přemítá nad svojí minulostí. A když Jael nechá víc proniknout na povrch své pocity a touhy. 

Tohle bohužel funguje tak do padesáté stránky, pak se nám postavy sešikují v uměle slepený tým a hrají si na to, jak se strašně moc znají. Autorka se snažila docílit určitých vztahů, ale vůbec se jí to nepodařilo.

Pokud jste četli moji recenzi na Naslouchače tak jistě víte, že postavy byla jediná věc, co jsem knize vytkla. Rozepsaných charakterů postav si cením a když se v knize vyskytují jen chodící prázdné schránky bez jakéhokoliv hlubšího rozvoje, nejsem moc spokojená a špatně se mi kniha čte. Což byl bohužel tento případ.

Možná to souvisí s délkou knihy. Máme tady pouhých 250 stránek, což mi na fantasy žánr připadá celkem málo a bohužel i tak zde bylo v některých částech vidět, že autorka už neví, kam by děj posunula.

Nacházely se zde uměle natahované pasáže, které se týkaly neexistujících vztahů mezi postavami. Romance, která se náhle objevila a zase náhle zmizela, se také moc nepovedla. Nestihli byste ani lusknout prsty a jako by se nic nestalo. Což mně absolutně nedává smysl, protože ty postavy mezi sebou celou knihu sotva promluvily, takže nebyl prostor k budování jakéhokoliv, natož romantického vztahu.

Vím, že autorce zřejmě připadalo, že by tam romantická linka asi měla být, protože se jedná o Young Adult žánr, ale nebylo to třeba. A když tyto pasáže začaly, bála jsem se, že už to nedočtu. Byl to boj a mrzí mě to, protože ze začátku jsem byla nadšená.

Ráda bych zmínila, že kniha je inspirovaná slovanskou mytologií. Nachází se zde třeba tři Krokovy dcery s jejich schopnostmi a pár dalších postav, jako třeba Bivoj a Morana. Jenomže pro lidi, co se o slovanskou mytologii tolik nezajímají, budou tato jména jen dávno zapomenuté pojmy z učebnic dějepisu o kterých ví, že už je slyšeli, ale s ničím si to nespojí.

Je to škoda, protože tato knížka měla potenciál. Ať už se jednalo o celkovou mytologii země Moggast, kde se vše odehrává, nebo naopak o postavy a příběh. Co bych ale chtěla pochválit je nápad. Jedná se o originální příběh, který je v určitých částech předvídatelný, ale zároveň dobře zpracovaný. Kniha také obsahuje nádhernou mapu od @jarkos_art.

Nemůžu říct, že jsem si čtení užila, ale mhouřím obě oči kvůli faktu, že se jedná o autorčinu prvotinu

Knize dávám čistý průměr a držím palce, aby autorce další kniha vyšla mnohem lépe.

Hodnocení - 50 %


Autorka recenze - Kate
Nakladatelství - Fragment (Albatros Media)
Rok vydání - 2021