Naslouchač - Český fantasy román světového formátu

15.10.2021

Kdybych vám dala přečíst Naslouchače, nevěřili byste mi, že je od české autorky. V této knize nejde ani tak o postavy, jako o svět samotný, který je skvěle promyšlený a vyrovná se světové literatuře.

O Naslouchači od Petry Stehlíkové jsem věděla už delší dobu. Slýchala jsem nejrůznější reakce, od těch nadšených až po ostrou kritiku stylu psaní, ale veskrze kniha vyvolala spíše kladnou vlnu recenzí.

Zajímavostí je, že Naslouchač začal v roce 2014 začal vycházet ,,pouze" na internetu. Ale díky chvále, které se mu dostalo v opravdu hojné míře, si ho nakonec všimlo nakladatelství Host a v roce 2016 jej vydalo.

Jedná se o pentalogii a v tuto chvíli jsou vydané 3 díly (Naslouchač, Faja, Nasterea). Vzhledem k ,,rychlosti“ autorčina psaní se ale obávám, že na další díly budeme čekat ještě dlouho. Tak pro představu, mezi prvním a druhým dílem je pouze jeden rok, ale mezi druhým a třetím jsou to už roky čtyři. Pro mě, jako fanouška série, je tato skutečnost celkem nepříjemná.

Naslouchač není autorčina prvotina, napsala například sérii Zrozena z popela, kterou vydala na vlastní náklady, čehož si cením, protože se to v dnešní době moc nevidí.

Abyste si dokázali lépe představit, o čem je řeč, zde je anotace:


Originální česká fantasy z fascinujícího temného světa.

Po Velké válce je svět rozdělen na dvě části, jedna je obyvatelná a druhá je zamořená jedovatými plyny. Obyvatelnou polovinu chrání štít, který čerpá energii ze zvláštního nerostu zvaného sklenit.

V blízkosti štítu žije národ sklenařů, kteří jako jediní dovedou sklenit těžit. Platí však za to vysokou daň. Nejenže energetické pole štítu odkazuje sklenaře k životu v téměř středověkých podmínkách. Těžba sklenitu způsobuje mnoho nemocí a znetvoření. Navíc byli sklenaři zotročeni lidmi z nížin.

Třináctiletá Ilan se jako jedno z mála dětí narodila bez deformací. Aby nebyla odvedena od své rodiny, od dětství se vydává za chlapce a skrývá se v hábitu s maskou, který musí sklenaři nosit na znamení podřízenosti. Díky své schopnosti naslouchat sklenitu se začíná učit sklenařským brusičem.

Její dar je tak výjimečný, že si ji vybere sám kapitán pětadvacítky, družiny bojovníků, jež má za úkol chránit sklenářská města před nebezpečnými tvory zrozenými z otráveneho vzduchu za štítem, kterým sklenaři říkají Nasterea.

Ilan ví, že musí za každou cenu uchránit své tajemství. Před pětadvaceti bojovníky, nepřáteli, kteří zotročili její lid. Přesto se nedokáže ubránit, postupně se s muži sbližuje a zjišťuje pravdu, která byla sklenařům po celá léta tajena.


Ráda bych začala klady.

Jak už jsem zmiňovala, svět je v tomto příběhu skvěle popsaný. Autorce se podařilo vyobrazit ho takovým stylem, že vás neskutečně vtáhne do děje. Pohybujete se zde na dvou určitých částech země. V Duvalském pohoří a Nížinách. Každé z těchto míst na vás díky svým nádherně popsaným rozdílům dýchá úplně jiným životem

V Duvalském pohoří vás zaujme příroda a venkovský styl života, zatímco v Nížinách chytáte až futuristický pocit budoucnosti. Za mě je to jeden z důvodů, proč vás nejen kniha, ale vlastně celá série jen tak neomrzí. Každé místo je zde nějakým způsobem odlišné a vy o něm prostě chcete vědět víc.

Hlavní hrdinka mě fascinovala nejen tím, jak byla napsaná, ale i tím jak byla autorka schopná dobře opsat chování a uvažování malého dítěte. Díky tomu, že od začátku knihy s hlavní hrdinkou procházíte jejím dospíváním, tak vám přiroste k srdíčku neskutečným způsobem. Někdy mě sice štvala její drzost, ale takové postavy přece všichni milují.

Co se týče bojovníků (pětadvacítky), tak mě bavilo, že každý z nich měl jinou osobnost. Ve chvíli, kdy máte větší skupinu lidí, kteří mají podobné zájmy, je celkem těžké jim vymyslet výrazně odlišné osobnosti. Zároveň mě ale mrzelo, že jsme se nedozvěděli podrobnosti o všech.

Někteří nám byli představeni až ve chvíli, kdy se to hodilo do situace, nebo je bylo potřeba pro další rozšíření příběhu. Na což navazuje můj největší problém v knize, a to málo rozepsané postavy.

Svět je sice super, ale postavy celkově tady nemají moc velký prostor. Nepočítám hlavní hrdinku Ilan, ani pár hlavních bojovníků, ale o ostatních vlastně nic nevíte. Někdy bylo až překvapující, kolik postav se vylouplo, ale vy jste na ně pod náporem jiných postav úplně zapomněli.
Narážím vyloženě na bojovníky, protože jména některých si byla dosti podobná, takže jsem se většinou snažila vzpomenout, kdo je tenhle chlapík a co že ho to vlastně v životě trápí.

Dále tady máme rodinu Ilan, která by si taky zasloužila více prostoru. Na jednu stranu si cením toho, že nevíte nic víc než hlavní hrdinka, ale zároveň by mě strašně zajímalo, co se dělo v době, kdy s hrdinkou prozkoumáváte Duvalské pohoří. Nebudu lhát, jsem zvědavá, jestli v dalších dílech postavy poznáme lépe a uvidíme u některých určitý posun.

I přes můj menší problém s postavami mi nedělá problém dát velmi vysoké hodnocení. I přes veškerou kritiku si ho tahle kniha určitě zaslouží.

Hodnocení - 90 %

Autorka recenze - Kate

Autorka knihy - Petra Stehlíková
Datum vydání - 2016
Nakladatelství - Host