Zaklínač: Rónin – Manga zpracování nejznámějšího lovce monster. Je to ale dobrý nápad?

28.04.2023

Do obří manga rodiny se dostalo dílo, které snad nikdy nikdo nečekal ve spojení s japonskou literaturou. Nejznámější postava vytvořená z mysli Andrzeje Sapkowského – vědmák Geralt z Rivie, neboli řezník z Blavikenu. V tomto zpracování se nám ale neukazuje jako zabiják s koženým gambesonem a zkříženými meči, nýbrž jako lovec s katanou a kimonem.

Hlavní rozdíl mezi originálním a tímto zpracováním (kromě stylu psaní a ilustrace) je ten, že se nám tu pod čepel meče nedostávají potvory jako kikimory, ghůlové nebo kuroliškové, ale bestie z japonské mytologie jako kappy, tengu nebo jamamby. Bohužel, k této adaptaci mám spíše negativní než pozitivní poznámky, jelikož sága celého zaklínače (počítám knihy a hry a částečně i seriál) je mi dosti blízká.

První nepříjemnost na mě čekala hned v úvodu a pokračovala konstantně až ke konci, a tou je styl kresby. Nečekejte vyobrazení jako v ostatních mangách. „Art style“ je zde udělán ve stylu napůl komiks, napůl manga. Někomu se to možná líbí, mě to ale rozhodně nezaujalo.

Věc, kterou musím ale připočíst k dobru je ta, že se mi dost zamlouvá celý nápad zpracování zaklínače v jiném prostředí. Upřímně to byla první věc, kvůli které jsem knihu bral hned k přečtení a do budoucna by to nemuselo být špatné. Klidně bych četl například severského zaklínače, jak bere zakázku na trolly, nebo že ve starověkém Řecku jde zabít minotaura.

Dalším problémem mi přišlo, že jsou i pro tuto adaptaci zvoleny původní postavy, tedy Geralt, Yennefer nebo Eredin. Rozumím a chápu to, že jsou tam obsažené hlavně kvůli jejich známosti a díky tomu se bude dílo lépe prodávat, ale za mě by určitě nebylo špatné zakomponovat do těchto adaptací jiné postavy. Zaklínač přeci jenom nebyl jen jeden.

Co se týká příběhu, respektive příběhů, neboť komiks je složený z několika povídek, pak jsou za mě až na jednu výjimku celkem slabé a nevýrazné. Mají sice jednu spojovací linku, kdy každá povídka přiblíží Geralta o něco blíže cíli, ale veskrze jde pořád o to stejné, něco jako v klasickém Zaklínačovi. Jen tady je všechno v japonských kulisách. A to je celá ta změna, což může být pro leckoho i zklamání. 

Na konci knihy máme napsáno „konec prvního dílu", můžeme tedy pravděpodobně počítat s tím, že se Geralt ještě jako Rónin vrátí. Uvidíme, jak to s ním dopadne, ale já jsem momentálně velmi zdrženlivý.


Hodnocení

Jakožto velkého fanouška hlavně videoherního zpracování, ale i toho knižního, mě tato adaptace moc nenadchla. Kresba je zvláštní, někdy i nepřehledná, příběh nikterak novátorský ani příliš zajímavý. Oceňuji nápad celé adaptace, nesouhlasím však s již zmíněným zahrnutím původních postav. Za mě mohly zůstat doma a do adaptace mohly být zakomponovány postavy úplně nové. Doufejme, že z pokračování dostaneme něco víc.

45 %


Autor recenze - Adam Steinbach
V roce 2023 vydalo Nakladatelství CREW