What If...? - Jak si vedly první tři díly série?

31.08.2021

Už zítra nás čeká čtvrtý díl tohoto MCU animáku. Pojďme se tedy podívat, jak se povedly díly předchozí.

Než se pustíte do čtení, musíme vás předem upozornit. Jednotlivé reakce na epizody obsahují SPOILERy. Pokud jste tedy některou z epizod ještě neviděli, pak danou recenzi raději nečtěte - pro přibližnou představu o našem názoru se můžete podívat alespoň na bodové hodnocení.


1. What If... Captain Carter Were the First Avenger?

(Co kdyby... se Captain Carter stala prvním Avengerem?)

Mám-li být upřímný, první díl ve mně moc důvěry nevzbudil. Celkově jsem byl dost překvapený, že se podařilo Captain Carter získat tak pozitivní ohlasy. Na jednu stranu sice rozumím, že pro klasického fanouška MCU to bylo něco nového a samotná Peggy je sympatická, ale tato epizoda z mého pohledu moc neplní to, o co se série snaží. Samotný koncept paralelních světů totiž využívá dost povrchně.

Abych byl konkrétní. Můj největší problém spočívá v tom, že se Marvel drží až moc při zemi. Celkem solidně sice ukázal, co se vlastně změnilo, a proč se tato verze reality začala vyvíjet jinak, ale to bylo zhruba vše. Samotný příběh plus mínus kopíroval Prvního Avangera (v ženské verzi) a odchylek přidal prostě málo. Jo, dostali jsme Hydra Stompera s tváří Steva Rogerse, který sem tam předvedl něco zajímavého a nového. Tvůrci nám nadělili i solidní finále, které sázelo na záporáka úzce spjatého s myšlenkou Hydry, a také jednu originální lokaci. Ale to je z mého pohledu prostě málo. Po zbytek času jsme totiž sledovali starý známý příběh, který měl sice dynamickou animaci, ale mě osobně svým pojetím dost nudil. 

Ještě jednou zdůrazňuji, že to je subjektivní pocit, ale začátek mě jednoduše zklamal.

Hodnocení epizody - 50 %


2. What If... T'Challa Became a Star-Lord?

(Co kdyby... se stal T'Challa Star-Lordem?)

Tak tohle už bylo jiné kafe. Když bylo oznámeno, že v jedné epizodě se objeví T'Challa jako Star-Lord, popravdě jsem moc netušil, jak to bude fungovat. A k mému překvapení to fungovalo opravdu skvěle.

Změnu vývoje událostí zapříčiní jednoduchá lidská hloupost, kterou dovede k dokonalosti snaha T'Chally dostat se dál od vlivu Wakandy. Úvod sází na osvědčenou sekvenci ze Strážců Galaxie, kdy Star-Lord vyráží na Morag a dějově se prakticky okamžitě utrhne z řetězu. Kombinace umírněného přístupu wakandského prince, Yonduovi výchovy a vesmírných hrátek funguje skvěle. Potěší zejména přítomnost Šíleného Titána, který by sice tu půlku vesmíru moc rád vymazal z existence, ale po zhodnocení rozumných argumentů je ochoten přistoupit na kompromis. V celé epizodě výborně funguje humor, který doplňuje skvělá animace, jež do prostředí vesmíru zapadá naprosto dokonale. Rovnou taky zmíním fakt, že druhý díl má animaci z celé série zatím nejlepší.

A proč pro mě tato epizoda funguje asi nejlépe? Odpovědí jsou postavy. Tvůrci měli totiž po ruce celou řadu zajímavě pozměněných postav, které ve formátu „heist" zápletky člověka baví od začátku až do konce. Za zmínku tak stojí například Nebula, Collector (Sběratel) nebo Howard the Duck (Kačer Howard), který se opět vrací na scénu. Jedním slovem - pecka!

Hodnocení epizody - 90 %


3. What If... the World Lost Its Mightiest Heroes?

(Co kdyby... svět přišel o své nejmocnější hrdiny?)

Po humorné dvojce přišla prozatím nejtemnější trojka. Fanoušky vrhne do světa, kde jejich oblíbení hrdinové jdou jako prasata na porážku a nikdo vlastně neví, co se s nimi děje. Přichází smrt. Hodně smrti...

Svět přijde o své největší hrdiny a Marvel nám v této epizodě servíruje poměrně solidní detektivní thriller. Diváci se můžou bavit snahou o odhalení toho, kdo je vlastně vrah, a proč to všechno jejich oblíbencům vlastně dělá. Nevím, jak to měli s pátráním ostatní, ale například mně většina důležitých věcí došla po konverzaci Nataši s Betty Ross (aneb konečně neignorujeme Neuvěřitelného Hulka). Jedna jediná větička zapříčinila, že se můj seznam podezřelých smrskl na 3 postavy.

Třetí díl tak nádherně splňuje podstatu myšlenky „co kdyby...", ale bohužel úplně nevysvětlí, co se vlastně změnilo. Ano, víme že jistá postava zemřela při výkonu služby pro S.H.I.E.L.D., což následně zapříčinilo i zrod záporáka. Ale když se nad tím pořádně zamyslíte, pak si uvědomíte, že vlastně vůbec netušíme, proč se k tomu S.H.I.E.L.D.u tehdy přidala. Co bylo tím momentem, který znamenal změnu ve vývoji této reality?

Jako mínus bych zmínil i podivnou závěrečnou animaci právě u záporáka, která mi už přišla trochu mimo. Chápu, že se tvůrci snaží držet nějaký jednotný styl, ale právě záporák už mi do něj moc nezapadal. Zápletka a budování napětí však fungují moc dobře, takže ve jsem ve finále i přes několik připomínek dost spokojený.

Hodnocení - 75 %


Celkové hodnocení po třech epizodách

Po první epizodě jsem měl trochu strach, že to celé dopadne špatně. Naštěstí mě další dvě epizody přesvědčily, že ten potenciál tam opravdu je. Teď však musíme doufat, že ho Marvel vytěží naplno a nebude se bát pořádně odvázat. Protože přesně to od této série očekávám. Nic víc, nic míň.

První tři epizody - 72 %

Autor recenze - Nevka

Jak se zatím tato série líbí vám? Máte na ni podobný názor, zaujala vás z nějakého důvodu jiná z epizod nebo seriál nemáte vůbec v plánu sledovat? Podělte se s námi o své postřehy v komentářích na Facebooku!