Wednesday - Skvěle jsem se bavil, ale...

04.12.2022

Popravdě, Addamsova rodina nikdy nepatřila k mám oblíbeným filmovým/seriálovým postavám, respektive, mísení humoru, hororu a fantasy v tomto světě mě zkrátka neoslovilo. Tím ale neříkám, že by nešlo leckdy o kvalitní  zpracování, jako kupříkladu dva Sonnenfeldovy celovečerní filmy z počátku devadesátých let (ve kterých si zahrála i Christina Ricci, která ve Wednesday představuje jinou postavu) a docela zábavný animák taktéž z počátku devadesátek, který běžel spolu s Pokémony, kačery, Strážci vesmíru a Spider-Manem každé víkendové ráno. 

Nikdy jsem ale o nikom z nich nechtěl vědět nic víc, nepotřeboval jsem nové příběhy, nová zpracování, nezajímalo mě to. A pak přišel Tim Burton a Jenna Ortega... a já se zamiloval.

V prvé řadě chci vyzdvihnout výkon právě Jenny Ortegy, která se pro tuhle roli narodila a vtiskla do ní neuvěřitelně zábavný šmrnc. Každý její úhyb očima, výrazy obličeje v různých situacích, výtečný nápad téměř vůbec nemrkat, díky rozšíření či zúžení očí a mikro pohybům svalů na obličeji na ní poznáte, jaké emoce jí zrovna protékají... obecně se dá říct, že Jenna vysoce převyšuje i své zkušenější kolegy a ukazuje, jak to vypadá, když se herec naprosto sžije se svou postavou.

Už jen úvodní scéna s bazénem, která vede ke všemu, co Wednesday zažije, je výtečná a připoutá vás k ní ať chcete nebo ne. Což je zároveň skvělá zpráva, když máte postavu, díky níž se těšíte na další díl, ale taktéž v tomhle případě ne moc dobrá. Wednesday je totiž v zásadě jediný charakter, díky kterému se na to budete chtít koukat. Ne, že by ostatní nebyli vyloženě špatní, Catherine Zeta-Jones jako Morticia je půvabná, Emmy Meyers jako „spolubydla“ sympatická, nebo Gwendoline Christie jako ředitelka školy nekompromisní a záhadná. Většina castu je v pohodě a nijak nevadí, ale vzhledem k výkonu Jenny se prostě ztrácí a někteří působí spíše směšně a až přehnaně stylizovaně. V konečném důsledku je tedy škoda, že tu není žádná další výrazná postava - až na případ, který zmíním následovně - která by dokázala utáhnout seriál v případě, že by se s Jennou cokoliv stalo a nemohla/nechtěla natáčet dál. Což platí pro všechny seriály/filmy, kde to žene kupředu jeden člověk. 

Koho chci ale hned na druhém místě z herců pochválit je Victor Dorobantu, rumunský kouzelník a iluzionista, jenž ztvárňuje Věc (Thing), onu slavnou magickou ruku - pomocníka a důvěrníka celé rodiny. Je to asi divné říct, ale stejně jako Jenna, i on byl zřejmě pro svoji roli předurčen a i díky svým šikovným magickým prstíkům provedl s tímto charakterem cosi zvláštního, co krásně ukazuje, že mnohdy stačí jen šikovné pohyby těla beze slov ke kvalitnímu hereckému výkonu. Tady ke všemu stačí jen prsty a zápěstí a herecký koncert je na světě. Není proto divu, že i scény, kde je sám, je zábavné sledovat.

A jak je na tom scénář, režie a celková atmosféra?

Tady musím začít Timem Burtonem, který režíroval první 4 epizody. Asi neprozradím nic objevného, když potvrdím, že právě tyto 4 díly patří k té lepší polovině série. Gandja Monteiro a James Marshall sice dotáhli na pevných a solidních základech příběh do slušného konce, ale Burtonův styl je natolik rozpoznatelný a kvalitní, že byť jen to napodobit je téměř nemožné. Bohužel, navíc do toho každý z nich jednu ze svých dvou epizod kulantně řečeno nedotáhl do konce. 

Pokud vznikne druhá řada, prosím, ať ji Burton dělá celou a jsem přesvědčen, že to dopadne skvěle. 

Co se týká scénáře, pak se sice jedná „pouze“ o moderní fantasy/teen komedii s dramatickými a hororovými prvky, takže nejlepší scénáristy současnosti tam nehledejte, ale pro 4členný tým se podařilo získat zajímavou posilu. Miles Millar, který je podepsaný pod seriálem Smallville a filmem Sama Raimiho - Spider-Man 2, se nejen 4 díly podílel na scénáři, ale také pomohl celý seriál vytvořit. Sarkastické a „smrtící“ hlášky Wednesday se povedly, stejně tak její postava je dle mého vymodelovaná skvěle. Mně osobně vyhovuje, že jde o lehce obrácený charakter oproti verzi, kterou předvedla Christina Ricci. Zatímco ona ztvárnila slečnu, jejíž přirozenost je morbidnost a fascinace smrtí, u verze Ortegy je ona gothická mystická morbidita, samotářské chování a odtažitost spíše umně vybudovaná obrana proti emocím. Mně to ale k ní sedí a zejména jedna scéna s Věcí je díky tomuto vnitřnímu křehkému světu neskutečně emočně napínavá. 

Režisérská roztříštěnost a víceméně až na jednu výjimku scénáristická nezkušenost zapříčinila to, že ačkoliv seriál si drží po celou dobu svoji tvář, a ať lépe či hůř zpracované, vše se točí okolo charismatu Ortegy, což výsledku neskutečně pomáhá. Nepřítomnost Burtona je bohužel znát a ačkoliv se v druhé půlce najde stejný počet skvělých okamžiků, zejména finále je dost předvídatelné a jen šikovně láká na případnou druhou sérii. V rámci žánru se ale určitě jedná o lepší nadprůměr, který má reálnou šanci napravit hodně chyb a všem dalším hercům dát možnost o trochu vyzrát a zlepšit svůj um. Protože potenciál u mnohých je. 

Hodnocení

Mix Harryho Pottera, Sabriny, Stmívání, Addamsovy rodiny a Burtona je povedenou moderní teenage fantasy, která ale dokáže udržet i starší publikum. Detektivní zápletka je v polovině odhadnutelná, ale i tak je zábava sledovat Ortegu v jejím urputném a výrazově (tělem i tváří) bohatém odhalování stop. Spousta chyb, které ale dokážete odpustit, protože vás to jako celek prostě baví. Nejvíc tak zamrzí nepřítomnost Burtona v druhé půlce a díky tomu celkově slabší a nevýrazný konec. I tak se ale jedná o jeden z těch nejlepších seriálů, co tenhle rok přinesl a rozhodně se vyplatí na něj podívat. Skvěle jsem se bavil, ale s trochou větší snahy to půjde udělat ještě lépe.

80 %


Autor recenze - Michal Černý