WandaVision - Co nám první dva díly (ne)řekly

10.04.2021

Rok 2020 byl pro filmové fanoušky Marvelu celkem dost chudý. Až na mírně pozitivně přijaté New Mutants nepřinesla kina (vcelku pochopitelně), ani streamovací služby, nic nového.

I proto se diváci těšili na nový projekt Marvel Cinematic Universe o krapet víc. Série, která vydefinuje nová pravidla pro celý tento filmový/seriálový vesmír. Jak z mého pohledu obstál její start a dokáží tvůrci naplnit všechny svoje sliby?

Moje úplně první reakce byla zhruba stejně taková, jako u většiny dalších seriálů. Ani úžas, ani vyloženě zklamání. Celá prezentace tohoto projektu v téměř všech vyvolal pocit, že tohle může být docela dost cool podívaná. A tenhle pocit mi zůstal i po odbyté premiéře. Což je ohromná škoda. Ještě pořád totiž jen může.

V první řadě musím pochválit herecké výkony Elizabeth Olsen (Wanda) a Paula Bettanyho. Vidím na nich tu radost z možnosti ukázat úplně jiné herecké polohy, než byli dosud v MCU zyvklí. Stejně tak všichni ostatní využili možnosti, že mohou mírně přehrávat a aspoň zpočátku se držet této přehnané linky. Herecky tedy není zatím co vytýkat a je poznat, že v týmu panuje skvělá nálada, těch důvodů pro ni byla určitě spousta.

Děj je zde zasazen do prostředí sitcomů 50. a 60. let 20. století. I tady byla odvedena skvělá práce z hlediska efektů, scénografie, kostýmů atd. Když se na základě všech detailních aspektů zamyslím a nahlédnu do budoucnosti této série, pak vidím, že Kevin Feige (producent, prezident Marvel Studios a hlava kreativního oddělení společnosti Marvel Entertainment) ponechal tvůrcům v těchto ohledech volnou ruku a že vypadat a znít to bude skvěle. V jakékoliv představené době.

Dostávám se tak k největší slabině, a tou je samotné vyprávění příběhu.

Tedy, abych se vyjádřil lépe, spíše jde o to, co všechno si scénář schovává na později. První dva díly totiž neobsahují nic šokujícího, závratného a kulervoucího, co by způsobilo srdeční zástavu při uvědomění si faktu, že další díl bude za týden.

Chápu, že tvůrci se rozhodli jít exponenciálním systémem odhalení, česky řečeno, něco pořádného se začne dít až v polovině série, nezávisle na počtu dílů. Do té chvíle vlastně jen házíte náznaky a snažíte se přesvědčit diváky, aby to chtěli vidět celé. Ale aby zvolený způsob prezentace byl úspěšný, pak máte jen dvě možnosti.

První je, že na začátek hodíte sice málo, ale dostatečně silných emocí/událostí, které se nám dostanou pod kůži a my jich tedy potřebujeme víc a víc.

Pokud ale víte, že je začátek až ne tolik atraktivní a pomalejší, než zbytek, a máte malý počet dílů, je tu druhá možnost. Jednoduše vydejte celou sérii najednou. Odpadne vám totiž jeden nepříjemný efekt. Ten v lidech každý další hluchý den více a více nahlodává myšlenku, že to vlastně nemá cenu sledovat.

Ten druhý způsob by WV ohromně slušel, ale tvůrci si z něj vzali jen tu první polovinu. Začátek je sice místy vtipný a originální, jenže to celé kazí prakticky nulová akce, výrazněji zapamatovatelné emoce (až na jednu lehkou výjimku) a opravdu pozvolný rozjezd. Záhady, jež jsou před nás prostřeny, mají bezesporu svůj význam, odkazy na jiné (minulé i budoucí) součásti MCU jsou jasné a dávají vám v hlavě jakýsi smysl, přičemž netřeba připomínat, že nám tvůrci dávají na odiv svoji propracovanost a propojenost celého tohoto vesmíru. Právem. Ale ani ty nedokáží udržet chtivou pozornost.

Jasným náznakem je fakt, že ti, co dostali jako první možnost vidět WV, měli k dispozici o jeden díl navíc. Reakce byly z drtivé většiny velmi pozitivní. Jenže ve chvíli, kdy se dostalo široké publikum pouze k prvním dvěma, začalo se hodnocení pohybovat dolů. Těch opatrných a dokonce i zklamaných lidí povážlivě přibylo. Že tedy nevyšla celá série najednou je v tomto případě chyba.

Dokončím myšlenku ze začátku, tu o pocitu pouhé možnosti.

Víte, WV je aktuálně v okamžiku, jako kdybyste vešli do křižovatky přesně v moment, kdy padne červená. Máte ohromně velikou pravděpodobnost, že i když autům padne zelená, když jste uprostřed, pak vás nechají v klidu dojít a dál cestovat po svém chodníčku. Občas se ale najde bytost, kterou to vůbec nezajímá a jede. A může vás dost ošklivě zranit.

WV se docela jistě dostane na protější chodník, ale díky zvolené strategii je taky dost možné, že se pár aut rozjede a způsobí dlouhodobé potíže. A pokud se třetí díl ponese v podobném duchu, někteří se ani neohlédnou a ani už nezastaví. Ztratí důvěru v celou produkci.

Na druhou stranu, o to víc si aspoň u jiných projektů MCU dokáže člověk představit, že mohou mnohem výrazněji překvapit. V neposlední řadě je také potřeba zmínit, že pověst nyní dost zachraňuje i jednoduše ten fakt, že se to celé odehrává pod značkou Marvel. Což je pro mnoho fandů dost pádný důvod k obhajování kvality celého díla, aniž by viděli celek. Toho si jsou Feige a jeho tým dost dobře vědomi, bohužel se ale zdá, že na to dokonce spoléhají.

A to není úplně ten směr, který od produkce Marvel Studios očekávám.

Autor článku - Michal Černý