Výsledky předávání Cen české filmové kritiky

11.02.2022

Předávání živě jste mohli vidět 5. února buď osobně v Divadle Archa v Praze, anebo na televizní stanici ČT Art. Pokud jste ale obojí zmeškali a přesto vás zajímají výsledky, máme tu pro vás krátký stručný souhrn.


Nejlepší film

Okupace 

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přišel prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky a Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň... Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív. (oficiální text distributora)

Na cenu byly taktéž nominovány snímky Zátopek a Moje slunce Mad


Nejlepší dokument

Jednotka intenzivního života

Lékaři Ondřej a Kateřina se při své práci často dotýkají nedotknutelného. Průkopníci české nemocniční paliativní péče otevírají v celovečerním dokumentu témata, která z našich životů v podstatě zmizela. V prostředí robotické medicíny a zbožštělých bílých plášťů, orientujících se na nemoc jako takovou, se do středu jejich pozornosti vrací člověk. V intimních rozhovorech lékaři se svými pacienty hledají odpovědi na otázku, na niž se v nemocnicích, kde život končí pro 60-70 % české společnosti, bohužel zapomíná: "Jak žít dobrý život s nemocí?" Režisérka Adéla Komrzý v průběhu tří let dokumentovala Oddělení paliativní péče ve VFN na Karlově náměstí v Praze. To vzniklo jako pilotní projekt, jenž má sloužit jako modelový příklad ostatním nemocnicím. Tým odborníků pomáhá pacientům nalézt řešení a učinit rozhodnutí, které pro ně v době nekonečných možností umělého prodlužování života může být dobré. Protože život neznamená jen to, že srdce bije a plíce dýchají... (oficiální text distributora)

Na cenu byly taktéž nominovány dokumenty Láska pod kapotou a Nová šichta


Nejlepší režie

Michal Nohejl - Okupace

Nominováni na cenu byli taktéž Jan Prušinovský (Chyby) a David Ondříček (Zátopek)


Nejlepší scénář

Marek Šindelka, Vojtěch Mašek - Okupace

Nominováni na cenu dále byli Roman Vojkůvka (Chyby) a Ivan Arsenjev (Moje slunce Mad)


Nejlepší herečka

Pavla Gajdošíková - Chyby

Ema je energická pětadvacetiletá prodavačka v supermarketu na malém městě. Tomáš je třicetiletý pokrývač žijící v nedaleké vesnici. Jedna noc, od které ani jeden z nich nic zásadního nečekal, rychle přeroste ve vztah, lásku a společné bydlení. Ema se rozhodne Tomášovi svěřit se vším, co v životě prožila. Toho to ale nezajímá, protože oba podle něj mají žít jen teď a tady. Náhodné setkání s minulostí ovšem nečekaně odstartuje sérii událostí, která obrátí životy obou dotyčných naruby. (oficiální text distributora)

 Na cenu byly dále nominovány Martha Issová (Zátopek) a Alena Doláková (Zrcadla ve tmě)


Nejlepší herec

Václav Neužil - Zátopek

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí - Emila a Dany Zátopkových - kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život. (oficiální text distributora)

Na cenu byli taktéž nominování Martin Pechlát (Okupace) a Tomáš Magnusek (Shoky & Morthy: Poslední velká akce)


Audiovizuální počin

Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka - Myši patří do nebe, výtvarná koncepce 

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. Boj sice nevyhrál, stal se ale obdivovaným hrdinou myšího společenství. Šupito chce všem dokázat, že odvaha je dědičná. Snaží se zopakovat jeho legendární kousek - vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha. Vše se nakonec semele trochu jinak, než si malá myška představovala. Lišák se nečekaně probudí a honička končí nešťastně pro oba dva. Šupito i Bělobřich se dostanou do zvířecího nebe. Při pokusu vyhnout se vstupní očistné koupeli v nebeských lázních na sebe myška i lišák opět natrefí a díky společné nelibosti k mytí jsou přinuceni pokračovat v cestě společně. Putují po nebeských atrakcích i fantaskních zákoutích, zažívají nejrůznější dobrodružství i nečekaná setkání a navzájem se poznávají. Šupito je na Bělobřicha nejdřív pořádně naštvaná, ale postupně si uvědomuje, že je jiný než ostatní tolik nenáviděné lišky. Na cestě nebem musí oba společně zdolat různé nástrahy, splnit úkoly a překonat překážky. Vznikne mezi nimi podivuhodné přátelství a na konci jejich putování na ně čeká velké překvapení. (oficiální text distributora)

Na cenu byli dále nominováni Michaela Pavlátová (Moje slunce Mad, animace) a Jan Baset Střítežský (Okupace, kamera)


Cena innogy pro objev roku

Michal Nohejl - Okupace

Dále byli na cenu nominováni Šimon Holý (Zrcadla ve tmě) a Diana Cam Van Nguyen (Milý tati)


Mimo kino

Ochránce - Tereza Kopáčová, Tomáš Mašín, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek

Aleš Pelán je oblíbeným učitelem na střední škole. Šikana kolegyně ho donutí uvědomit si, že každý někdy potřebuje zastání. Učitelka, které se utopí žák na výletě. Rodiče dětí tyranizovaných nezvladatelným spolužákem. Dívka, co nikdy nechodila do školy. Základka, na které se porvou romské děti s bílými. Vychovatelky diagnostického ústavu, jimž chovanec zavraždí kolegyni... Tyto a další případy bude Pelán vyšetřovat coby školský ombudsman. I když není policista, ale učitel. (oficiální text distributora)

Dále byla na cenu nominována díla 13 minut (Vít Klusák) a Kukačky (Biser A. Arichtev, Jan Coufal)


Nejlepší krátký film

Milý tati - Diana Cam Van Nguyen

Film vykresľuje vzťah dcéry, ktoré si prostredníctvom tohto filmu hľadá cestu spät k svojmu otcovi. Autorka našla listy, ktoré jej pred rokmi písal z väzenia. Listy plné lásky, akú už nikdy potom nezažila. Odpovedá na nich po rokoch - ako dospelá. Po rokoch objavené dopisy Diane pripomenuli ako blízky si kedysi s otcom boli. Pokiaľ ich nerozdelili tradície. Diana otca dodnes vinı́ z rozpadu rodiny, ale týmto filmom sa k nemu snažı́ nájsť cestu naspäť a pochopiť, čo sa v ich vzťahu vlastne stalo. (oficiální text distributora)

Na cenu byly dále nominovány snímky Příběh hrůzostrašné Eliz (Eliška Kováříková, Adam Struhala) a Rudé boty (Anna Podskalská)