Venom: Let There Be Carnage - Když do kina dorazí symbiontí kupka hnoje

16.10.2021

Druhý Venom momentálně ničí naše kina. Fanoušci berou kinosály útokem, ale film za to nadšení rozhodně nestojí.

Než se pustím do samotné recenze, rád bych podotknul, že od pokračování Venoma jsem nic moc nečekal. Přinejlepším jsem doufal v jednoduchou komiksovou zábavu, která nebude příliš zdržovat a půjde rovnou na věc. Prostě taková oddechovka, která zabaví a neurazí. V tomto názoru mě držel i režisér Andy Serkis, který se dušoval, že jeho film je krátký záměrně, aby se diváci zbytečně nenudili a on tak mohl servírovat jednu akci za druhou. Jenže Glumíšek nám tak trochu kecal. Teda minimálně z půlky.

Jeho film je totiž opravdu krátký a zbytečně se nezdržuje. Jenže to je právě jedním z jeho největších problémů. Když už vám někdo představuje nového ikonického záporáka, který je navíc notoricky známý z komiksů, byli byste docela rádi, kdyby ta postava dostala nějaký prostor pro vývoj. Jasně, něco málo z života Cletuse Kasadyho je nám ve filmu ukázáno prostřednictvím flashbacků nebo krátkých vyprávění, ale je to po čertech málo. Nejvíce na to dojíždí Woody Harrelson. Ten se sice snaží z toho zoufalého scénáře vytáhnout co možná nejlepší herecký výkon, ale na tuhle bídu je krátký i on. Charakterově se tak „Carnage" a jeho celý profil zúží jen na několik málo záblesků z minulosti a myšlenku „anděla", který představuje jediný světlý bod v jeho životě. Motivace pro konflikt s Eddiem Brockem (Tom Hardy) jsou tak ze strany Cletuse zcela pochopitelně velmi povrchní. Tím stejným problémem trpí i Carnage, který se zmůže jen na tatíkovský komplex a vyšinutost osobnosti.

Divák by tedy čekal, že když už se všichni vybodli na rozumné vykreslení záporáka, pokusí se alespoň o kvalitní zpracování vztahu Venoma s Eddiem. Ale co čert nechtěl, i když je v tomto ohledu nějaká snaha opravdu vidět, většinou se topí spíše v komických výstupech ústřední dvojice, která se snaží být za každou cenu vtipná, ale člověk jí to nežere. Venom (tedy „symbiontí" část této bromance) se občas nějakou hláškou docela trefí do vkusu průměrného komiksového fanouška, ale jinak se kvalita vtipů pohybuje v kvalitách průměrných Kameňáků. Což je docela problém, když tady prakticky nic jiného k sledování není.

Minimálně polovina filmu se totiž točí jen kolem interakce Venoma s Eddiem (což občas funguje, občas zase ne) a na zbytek už nezůstává čas. Občas tuhle nudnou šeď naruší kamarádská slepice, Brockova bejvalka Anne (která je tady oproti jedničce vykreslena jako slušná slepice - i když po čertech krásná slepice) nebo Venomův proslov na maškarním. Jinak však není o co stát. Při stopáži, která reálně nedosahuje ani 90 minut, tady navíc nemá skoro žádný prostor ani Carnage a scén s ním je vlastně celkem málo. A to nám Milášek sliboval, že akce bude dost. No, skutek utek.

Reálně tak nemám k pochvale skoro nic. Když už se v hlavní příběhové lince rýsuje nějaká zajímavá investigativní novinářská činnost, stopáž ji nemilosrdně zadupe do země a zkrátí tak, jak jen to jde. A minimálně to je věc, která mě tady hodně mrzí, protože si myslím, že na nějaké to pátrání tady bylo potenciálu dost.

Závěrem by bylo asi fajn říct, že Naomie Harris je celkem slušná Shriek, která sice vypadá prakticky stejně jako ve své roli Calypso v Pirátech z Karibiku, ale aspoň svou existencí vnáší do ztrápené Cletusovy duše trochu toho vzrušení a lidskosti. V neposlední řadě se také povedl soundtrack a... To je vlastně všechno. Potitulková scéna je v rámci možností fajn a hardcore fandy 100% potěší, ale otázkou zůstává, jestli se máme na události v ní naznačené těšit nebo se máme jejich dopadů spíše děsit. Čas ukáže.


Druhého Venoma jsem schopný s naprostým klidem označit za velmi podprůměrného. Tvůrci se sice snažili klást důraz na to, co podle nich v jedničce fungovalo, ale ve finále se jim to celé zhroutilo jako domeček z karet. Tam, kde mělo zkrácení pomoct, tam spíše uškodilo. Celý film tak působí jako nekoordinovaný slepenec něčeho, co mělo mít původně dvakrát tak dlouhou stopáž. Motivace jsou povrchní, humor většinou nefunguje a akce je na komiksovou jednohubku zatraceně málo. Pokud jste ještě neviděli Shang-Chiho a máte možnost, zajděte si raději na něj, protože tahle bída za podporu rozhodně nestojí.

Hodnocení - 45 %

Autor recenze - Nevka