Venom 3: Nespoutaný Carnage vrací úder

23.12.2022

Eddie Brock se vrací ve své třetí knize! Teda, ne tak úplně...

Zatímco první dva svazky sledovaly jeden ucelený příběh, Nespoutaný je sbírkou čtyř různých dějových linek, které sice pojí stejné téma, ale jinak na sebe zatím přímo nenavazují. Pojďme proto začít pěkně od začátku.

Ve´nam

Hned na úvod nás totiž čeká příjemné překvapení v podobě návštěvy jednoho starého známého (možná i dvou, ale kdo by považoval přítomnost jednookého agenta S.H.I.E.L.D.u za příjemnou). Stopy symbiotické zkázy nás totiž s Nickem Furym a Loganem (ano, je to právě „ten" Logan) zavedou do vietnamské džungle. A jak už asi tušíte, bude to celkem maso. I když se fanoušci nakonec nedočkají toho, že by sympatický Kanaďan vystrčil drápky, akce solidně šlape a kresba je parádní. Kromě doplnění pár slepých míst v minulosti Rexovy roty se sice nedozvíme nic zásadního, ale jako „povídka" funguje Ve´nam solidně.

Zrození Carnage

To druhý sešit už má úplně jiné koule. Solidně totiž navazuje na mytologii symbiontů a za pomoci sekty, která se vyžívá ve zvrácených rituálech a uctívá jediného boha, vrací do hry Carnage. A jak zpívá Jarek Nohavica: „Spatřil jsem kometu, oblohou letěla, chtěl jsem jí zazpívat, ona mi zmizela...", zhruba takhle to vypadalo. Velká show, která přívržencům červeného a černého vesmíru přivedla zpátky na Zemi jejich boha. Ohnivá čára na obloze, která zvěstovala, že se blíží zlo, jež nás všechny zničí a přivede do zkázy. Výjev, který i v očích Pepíka z Horní Dolní vyvolal větší strach než chemtrails, které mu každý den vypouští zlovolné světové mocnosti nad hlavou. Protože před symbionty ho ocet nezachrání...

Venom: Nespoutaný

Proto je docela škoda, že po osudovém volání přichází jen další příběh, který nám toho moc neřekne. Vrátíme se totiž do doby, kdy Eddie cestoval s „psí formou" Venoma do San Franciska. A že nám příběh z pohledu uštěkaného společníka nemá co nabídnout? No... Částečně máte pravdu. Většinu sešitu totiž jen vidíme, jak hafan kouše, trhá a snaží se Brocka chránit. Což o to, ono je to vizuálně docela cool. Ale příběhově vám to nic moc nedá. Pořád je to však větší odvaz než číst Padesát odstínů šedi z pohledu pana Graye nebo Stmívání z pohledu Edwarda.

Dějová linka se začne lehce zvedat někde kolem poloviny a fanoušky dalších sérií potěší, že prostřednictvím Nespoutaného získají alespoň rozhřešení pro minipříběh ze série Venom: Lethal protector. Závěr pak sice poskytne vcelku solidní monolog Carnage, který se chystá na přátelskou návštěvu za Eddiem, ale to je tak nějak málo.

Pohřeb žehem

Ve finále tak pro mě celkem překvapivě v žebříčku favoritů vítězí život a trable Andi Bentonové (bývalý miláček Mania). Obsahově zřejmě nejbohatší a nejzábavnější kousek, který už dokazuje, že příště půjde do tuhého. Carnage, Knullův apoštol se vydává na cestu totálního vyhlazení bývalých nositelů symbiontů a nezastaví se absolutně před ničím. Čtenáři si tak chrochtají blahem nad jízdou, která je plná ďábelských stvůr, krve temné magie a cejchů. Tu navíc solidně doplňují traumata z odloučení, které doprovází syndrom fantomové končetiny a mnohé další.

Osobně mě velmi pobavila fotka „HLEDÁ SE" na mléku. To už musí být někdo hodně zoufalý, když hledá i tímto způsobem... Nicméně, Cesta Evangelia je nevyhnutelná a epické finále Pohřbu žehem nás láká na jeden z nejlepších komiksových eventů, který v posledních letech vznikl. Absolute Carnage už je za dveřmi!


Když si to na závěr trochu shrneme, tak asi můžu říct, že v rámci všech tří svazků, které zatím vyšly je trojka nejslabší. Může za to hlavně fakt, že sledujeme čtyři víceméně oddělené příběhy různých kvalit, které sice hlavní dějovou linku rozšiřují, ale ne vždy si svou existenci zvládají obhájit. Vyjma sešitu Nespoutaného se však stále jedná o nadprůměrnou četbu (Pohřeb žehem je navíc opravdu skvělý), která sice funguje jako takový menší „filler" před nástupem Absolute Carnage, ale na jedno přečtení zabavit dokáže.

Hodnocení - 65 %

Autor recenze - Nevka


Za recenzní výtisk děkujeme nakladatelství CREW. Pokud vás komiks zaujal,
můžete si ho pořídit mimo jiné pod >tímto< odkazem se slevou 10 %. 


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového