Velryba - Nejsilnější filmový příběh za poslední roky

05.03.2023

Poté, co jsem na tenhle snímek slyšel všude chválu a poté, co dostal Brendan Fraser za svůj výkon 6minutový potlesk vestoje, jsem byl na výsledek hodně zvědavý. Skutečně je to tak skvělé? Opravdu se Darren Aronofsky opět dokázal ponořit do hlubin lidské duše, jako se mu to povedlo ve Fontáně nebo Černé Labuti? Po zhlédnutí musím jen potvrdit, že ano. A dokonce ještě lépe, než jsem očekával.

Ačkoliv to u mě není úplně obvyklé, tentokrát se budu snažit být opravdu stručný, protože jakékoliv slovo navíc by vám dokázalo poničit výjimečný zážitek a stejně bych ani v tom nejdelším článku světa nedokázal vylíčit to, co v příběhu nalézt lze. 

Vezmu to nejdříve po technické a kreativní stránce. Scénář, hudba, vizuál, atmosféra a výběr prostředí... to všechno je famózně namícháno, napsáno a vytvořeno. Celé drama se sice odehrává ve stísněném prostředí jednoho bytu (a verandy), avšak má to svůj ryze logický důvod. V pár záběrech se sice dostaneme mimo tuhle kulisu, ale ty jen podtrhují osamělost a odtržení od světa hlavního hrdiny. Scénář se sice může občas zdát zbytečně upovídaný a zdržující od hlavní zápletky, ale v posledních 15 minutách se všechny dialogy spojí a na tyhle momenty si ani nevzpomenete. Hudba je strhující, komorní a perfektně podtrhuje všechno, co se v pokoji odehrává. Kamera zabírá přesně to, co má, všimnete si každého důležitého detailu, přičemž to nejdůležitější jsou hlavně herecké výkony. A i tady režisér přesně ví, kdy a jakým způsobem má zabírat obličeje. 

Když jsem u herců, tak Fraser si zaslouží skutečný obdiv. To, co dokázal předvést ve svém „kostýmu“, jak moc se dokázal do své role vžít, tomu se říká skutečný herecký výkon, pro který je Oscar málo. Čím více času s ním strávíte, tím srdceryvnější budou poslední momenty tohoto filmu, tím více vám bude líto jeho chyb a přešlapů, stejně jako jemu. Na konci budete cítit to stejné jako on a to se u filmových příběhů stává opravdu málokdy. Výtečný výkon podává i Sadie Sink (Max ze Stranger Things), se kterou si projdete celou řadu emocí a celou dobu nemáte ponětí, jak se k ní máte stavět, což je absolutně v pořádku, protože ani její postava nemá jasno, jak to vlastně je. Ale i všichni ostatní, což jsou další tři postavy, jsou autentičtí.  V podstatě se dá říct, že fakt, že Darren dával dohromady herce celých deset let, se na snímku podepsalo tím nejlepším možným způsobem. 

A ještě než skončím, chci opravdu ocenit posledních 10 - 15 minut filmu, kdy se všechno spojí a všechny otázky najednou dostanou odpovědi. Konečné vyvrcholení je pak asi tím nejsilnějším zakončením příběhu, jaké jsem už dlouho neviděl. Nemusíte se nutně rozplakat, nebo půl hodiny koukat emotivně do prázdna, ale jistě to ve vás něco zanechá. Minimálně zamyšlení se nad svými vlastními činy a nad tím, za jakým cílem vlastně jdeme a co všechno jsme pro něj ochotni udělat.


Hodnocení

Velryba je vzácným případem, kdy se sejdou skvělí herci, citlivý a chytrý scénář, podmanivá hudba, výjimečná atmosféra a zkušený režisér. Není to úplně perfektní, pár scén navíc se tu najde, ale na to všechno na konci zapomenete. V konečném důsledku jde o emočně silný zážitek, o kterém si můžete přečíst stohy recenzí, ale fungovat může jenom na vlastní oči a uši. Jestli chcete inteligentní snímek o životě, jaký skutečně je, tohle nemůžete a ani nesmíte minout. 

98 %


Autor recenze - Michal Černý