V Prokopském údolí byla odhalena již 6. foglarovská lavička!

26.03.2023

Když v roce 2018 začalo nakladatelství Albatros opět vydávat souborné dílo Jaroslava Foglara, spojila to Skautská nadace JF s jiným a velmi zajímavým projektem, tedy výrobou a instalací speciálních vyřezávaných „foglarovských“ laviček na různých místech Prahy, kde Foglar působil. Ať už tam pracoval, psal či zrovna vedl oddíl. Laviček má být celkem 13, nyní se tedy podívejme na tu nejnovější.

Ta byla slavnostně odhalena v sobotu 25.3.2023 v Prokopském údolí, a to na dětském hřišti u viaduktu u vstupu do údolí, kde se také kdysi přihodila se „zlomyslnými děvčaty“, jak je Foglar sám označil, která ho v raném mládí, když hledal cestu do míst, která si tolik zamiloval, poslala úplně jinam. 

Lavička je, oproti svým předchůdkyním, vyřezaná z obou stran, přičemž na přední straně je motiv hry Alvarez (či Po stopách Alvareze), kterou Foglar vymyslel pro svůj oddíl a zpopularizoval knihou Devadesátka pokračuje. Na zadní straně je pak zvěčněná příhoda, která v roce 1920 připoutala 13letého Foglara ke skautu už na celý život. Ano, jedná se o příhodu s „kinohercem“ v převleku kovboje na skále, který při natáčení filmu spadl ze skály, načež ho musel malý Foglar spolu s oddílem zachraňovat. Tento dobrodružný zážitek jej natolik fascinoval (jednalo se o jeho první oddílový výlet), že se rozhodl zůstat a pokračovat, což dnes může ocenit několik generací čtenářů a skautů nejen v naší zemi. 

Autorkou řezby je tentokrát Magdaléna Mézlová, která převzala dílo po Stanislavu Pokorném, který již kvůli zdravotním obtížím nemůže pokračovat, výrobu zajistila opět firma DŘEVO NÁRO, s.r.o. 

Akce se skládala ze tří částí. Tou první, tedy samotným odhalením, nás provázel Roman Šantora ze Skautské nadace JF, druhá byla věnována nejnovějšímu vydání Chaty v Jezerní kotlině od mistra Marko Čermáka, která vyšla v rámci edice Klasické komiksy Marko Čermáka ve Vydavatelství Václav Vávra  jako 14. svazek edice barevné verze tohoto úspěšného Foglarova románu. Kniha byla pokřtěna šafránem, který je důležitou součástí příběhu.
Třetí částí byla výprava po části naučné stezky JF, kterou v dobrém rozpoložení vedl Slávek Janov. Ta má celkem 13 stanovišť, my jsme v rámci této akce prošli 5 nebo 6 míst, přičemž konečná nebyla nikde jinde než u pamětní desky JF, která visí právě na onom slavném místě, kde se stala příhoda s „kinohercem“. Podrobnosti o stezce si můžete přečíst na webu Bohoušek.cz, kde najdete i GPS značky jednotlivých míst. 

Průběh akce si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže.

Veskrze se jednalo e velmi příjemně strávené odpoledne, ostatně jako na každé foglarovské akci. Což je snad z fotek i poznat. Tento rok by měla být odhalena sedmá lavička, a to na Smíchově. Konkrétní místo není známo, já osobně si myslím, že by to mohlo být poblíž vodárenské věže, kde po nějakou dobu provozoval Foglar klubovnu své Pražské Dvojky. Nechme se ale překvapit. 


Autor článku - Michal Černý