Twitch podcast - Je ,,pirátění" her ospravedlnitelné?

21.11.2021

Každý hráč to zná. Vyjde hra, kterou si chceme zahrát stůj co stůj, jenomže její cenovka nám v tom aktuálně brání. Co teď?

Existuje několik způsobů, jak situaci řešit. Počkat si na slevu, půjčit si od kamaráda nebo ji u něj hrát, ukrást peníze v bance anebo...si ji ,,půjčit" z jiného zdroje, než je oficiální obchod. A pokud byste si mysleli, že herní mořeplavecké schopnosti aktivují lidé až v posledních letech, pak se mýlíte. Lidstvo tohle řeší už mnohem déle. 

Jasně se mi vybavují ty dny, kdy každý druhý Plastation 1 měl v sobě takový kouzelný čip za pár stovek, který vám do něj dali na počkání. Nejvtipnější na tom byl ten fakt, že se ty čipy daly sehnat skoro v každé ulici (tenkrát v Praze) v opravdu rozdílných prostředích. Mně ho tam instaloval nějaký pán z obchodu s oblečením. A já ho našel přes inzerát v novinách. 

Řešil jsem stejný problém, jako hráči dneska. Vybíral jsem si jako žák základní školy mezi tím, jestli si nechám od spolužáka vypálit hru za cenu cédéčka, tudíž jich budu mít hromady za nicotnou útratu, anebo si pořídím jednu za zhruba 1000 Kč. 

Samozřejmě to ale není už jen otázka peněz. Objektivně jsou dnes hry o něco levnější a navíc jsou každou chvíli v nějaké akci, nebo jich získáte obrovské množství při koupi gamepassu. Proč tedy lidé i nadále stahují zdarma?

Mnoho z nich argumentuje tím, že si hru chtějí nejprve vyzkoušet, než si ji poté pořídí, další zase tím, že si toho chtějí zahrát co nejvíc a pravidelně si nějakou hru také koupí, i když si myslí, že stejně herní studia vydělávají dost. Další zase nechtějí za hru dát žádné peníze a jen využívají té příležitosti, že to jde. 

A o tom všem a dalších maličkostech, které se s pirátěním her pojí, si budeme povídat na našem pravidelném setkání s Janem Zechovským, zakladatelem herního studia Sagittaras Games.  s vámi na našem Twitch kanále, a to v pondělí v 19:30. Určitě máte každý co říct, tak se nám přijďte svěřit.