Tulsa King – Epický návrat Stalloneho nebo marné lapání po dechu tonoucího?

15.04.2023

Není tomu tak dávno, co se nám představila nová streamovací platforma SkyShowtime. V záplavě obdobných služeb bylo nejdůležitější otázkou, zdali má i ona co nabídnout. Naštěstí hned při svém spuštění měla už v arsenálu pár originálních sérií jako například Halo, které bylo natočeno podle slavné herní série, Rabbit hole, nebo právě Tulsa King.

Pro všechny diváky, co znají a líbí se jim filmy či jako například Pulp Fiction, Godfather nebo český počin Gangster K, můžu jednoznačně tento seriál doporučit. Potěšeni jistě budou také ti, kteří mají rádi klasiky se Stallonem, jako například Rambo, Rocky, Soudce Dredd nebo Cliffhanger.

Seriál sleduje příběh newyorského mafiána a „vůdce“ rodiny Dwighta Manfrediho, který čerstvě vyšel z vězení a je odhodlaný vrátit se do byznysu své famílie. Rodina už pro něj však nemá místo, a proto se ho takticky zbaví tím, že ho pošlou pod záminkou rozjetí byznysu na „Bohem zapomenuté místo“, tedy do Tulsy. Jeho mafiánská rodina ho ale podcenila a nejspíše zapomněla, čeho všeho je Dwight schopný dosáhnout.

Velice se mi líbí Dwightův „old school“ styl řešení věcí, do kterých nezahrnuje jen násilí (i když někdy se to bez něj neobejde), ale také fakt, že si dokáže sjednat přirozený respekt svou vstřícností a charismatem, velmi pomáhá i ráznost a sebevědomí. Má promyšlené nápady a rozhodně ví, jak vydělat peníze. Hodně peněz.

Přestože si někteří můžou myslet, že Sylvester Stallone kvůli působení času není už dobrým hercem, můžu vás ujistit v tom, že opak je pravdou. I když scénář neobsahuje žádné chladnokrevné proslovy nebo věty drásající srdce, můžete si být jisti, že je skvěle napsaný i zahraný. Stejně tak je krásně zobrazeno prostředí, zejména rozdíl mezi Dwightovým starým a novým pracovištěm.

Zároveň se tu vyskytuje i dost vedlejších postav, které ale nejsou zbytečné a stejně jako ty hlavní, jsou velmi dobře napsané a zamilujete si je stejně jednoduše, ať už kvůli jejich přístupu k okolnostem nebo přirozeným chováním.

Aktuálně skončila první sezóna a druhá už se připravuje s tím, že se vrátí jak Sylvester, tak i jeho parta. A věřte, že je skutečně se na co těšit, pokud se štáb nerozhodne jakkoliv pomateně experimentovat a jít po úplně jiné cestě. 


Hodnocení

Tulsa King byl pro mě osobně velkým potěšením. Všichni, co mají rádi špinavý byznys a Sylvestrovy filmy, si tenhle seriál zamilují. Byla opravdu zábava pozorovat Dwightovo budování respektu a obrovského byznysu. Zároveň byl scénář skvěle rozprostřen tak, aby se dostalo na akci, obchod i osobní záležitosti a tomu musím dát velký palec nahoru.

85 %

Autor recenze – Adam Steinbach