Třetí série Love, Death and Robots - Od nejhorší epizody k té nejlepší

20.05.2022

Nová série jedné z nejzajímavějších antologií dnes dorazila na Netflix. Jak se povedla?

Žebříček epizod je stejně jako před rokem seřazený zejména podle toho, jak mě jednotlivé díly zaujaly svým tématem, animací, myšlenkou, ale také mnoha dalšími detaily. Jako každý jiný žebříček je tedy dost subjektivní.


9. Tým zabijáků (Kill Team Kill)

Asi každá série musí mít nějakou podobně ultra jednoduchou epizodu, kde brutální mašina šmelcuje náhodnou partičku ozbrojenců, a proto dnešní žebříček zahajujeme právě s týmem ostřílených zabijáků. Nejít o LDR, byla by to snesitelná popcornová jednohubka, ale v této sérii mi něco podobného rozhodně nestačí. Hlášky jsou suché a místy trefné, ale i tak je to jen vata, která zabírá prostor něčemu originálnějšímu. Když se podíváme do první série, nabízí se například srovnání s příběhově podobným "Sucker of Soul", které je však i přes svou banalitu originálnější.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

8. Jibaro

Jsem si docela jistý, že si letos Jibaro odnese titul pro nejrozporuplnější epizodu. Animace totiž na první dobrou působí neučesaně a běžný divák by mohl nabýt dojmu, že právě otevřel v mobilu hru Witcher: Monster Slayer. Celé to totiž vizuálně působí jako přírodopisný dokument, do kterého nezkušený student filmové školy naklíčoval někde v grafickém programu několik postav z východních bájí a pověstí. Poetiku to má, myšlenku taky, ale dost možná se vám z toho bude točit hlava. Ač chápu, že je to záměr, nebudu ani moc překvapený, pokud to budete považovat za nedotaženou šílenost.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

7. Ro(Swarm)

V tomto případě je problém zase trochu jiný. Roj má totiž v jádru skvělý nápad s úchvatnou animací, která patří jednoznačně k tomu nejlepšímu, co nám seriál doposud nabídl. Po zhlédnutí se však nemůžu zbavit pocitu neúplnosti, který ve mně hlodá jako malý neodbytný červ. Jednoduše ho nejsem schopný nějak smysluplně překonat. Hlavní témata jsou sice od začátku docela jasná, ale kus příběhu mi v tom chybí. Nevím, kde se stala chyba, ale proč to vypadá, že někdo 1/3 epizody nenatočil nebo ji někde po cestě ztratil? Pokud budu mít možnost, asi zkusím dohledat přímo povídku, jelikož tohle mě opravdu zajímá.

6. Tep toho stvoření (The Very Pulse of the Machine)

Halucinogenní polemika nad smyslem bytí. Když si to člověk vezme kolem a kolem, výpovědní hodnotu má asi stejnou jako většina náboženských idejí. Hloubáme nad nesmrtelností brouka a snažíme se rozumově zdůvodnit něco, na co evidentně nemáme mozkovou kapacitu. Nic to však nemění na tom, že umělecký dojem zachovává hluboký. Myšlenkově dost podobné Fish Night z první série, která mi však svou pomíjivostí vyhovovala o něco více.  

Photo © Netflix
Photo © Netflix

5. Noc mini mrtvých (Night of the Mini Dead)

Jednohubka, kterou by mě nikdy nenapadlo natočit. Ale v jednoduchosti je krása. Úvod na hřbitově je naprosto fenomenální a má vše, co člověk od podobně ujetých nápadů čeká. To stejné se dá říct i o závěrečném „pšouku", který sice působí jako debilní vtípek, ale ve svém jádru má více poselství než většina jiných projektů. Škoda, že se zbytek epizody kreativně více neutrhl ze řetězu. Při tak krátké stopáži by určitě nebyl problém přidat pár bizarností navíc. Pak bych s klidem řekl, že to nemá chybu.  

4. Tři roboti: Strategie úniku (Three Robots: Exit Strategies)

Zná je asi každý, kdo se s pojmem Love, Death and Robots setkal. Ano, Tři roboti jsou zpátky v plné síle! Opět nešetří svým břitkým humorem a stále „jiskří" nadšením z nehezkého konce civilizace. Podmanivé exkurzi do historie života a smrti postapokalyptického společnosti tak chybí jen údernější finále, které na fanoušky seriálu pomrkne, ale více nepředá.  

Photo © Netflix
Photo © Netflix

3. Masonovy krysy (Mason's Rats)

Jsem si vědom toho, že tomu hrozně pomáhá zasazení do prostředí skotského venkova, ale tato epizoda bude asi jedním z mých guilty pleasure. Je to neskutečná řezničina, která však navzdory své brutalitě dokáže nečekaně dojmout. Jinak řečeno - má potřeba nějakého toho pořádného patosu byla zase jednou ukojena. Tomuhle chybí už jen dabing Krysáků od Bolka Polívky.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

2. V klenutých sálech pohřbený (In Vaulted Halls Entombed)

Nutno říct, že tato epizoda sice výrazně čerpá z klasik svého žánru, ale přesto je dostatečně intenzivní na to, aby dokázala uhranout a vyděsit svými apokalyptickými výjevy. Runové zápisy a mýtická monstra jsou totiž skoro vždy dobrým základem pro solidní podívanou. Aspoň tedy pro mě. Zároveň se však ukazuje, že i přes své nesporné kvality má animace v oblasti lidské mimiky ještě spoustu rezerv. P.S: Milovníci Cthulhu si přijdou na své.

1. Děsivá výprava (Bad Travelling)

Absolutní nářez a vrchol třetí série. Pokud člověk netuší, kdo epizodu napsal a natočil, nemá šanci se na tohle peklo připravit. Když však zaslechnete jméno Davida Finchera, tak prostě víte, že tohle bude událost... Animace má sice v konfrontaci lidských postav rezervy, ale sakra! Morální očistec, totální destrukce a příběhové šílenství na maximální úrovni. Rád bych dal ještě mnohem více najevo, jak mě to odrovnalo, ale z tohoto komentáře je to snad naprosto jasné. Máte se na co těšit.

Photo © Netflix
Photo © Netflix

Celkově můžu s klidem říct, že v kvalitě epizod je znát citelné zlepšení oproti minulé sezóně. Nezbývá tak než doufat, že Netflix dá dalšímu pokračování zelenou a v rámci úspor a škrtání obsahu nám tenhle skvělý počin nezruší.

Jak se série líbila vám? Jste s ní spokojeni? Souhlasíte s pořadím nebo byste některé epizody seřadili jinak? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku!

Autor článku - Nevka