Transformers s pořadovým číslem 7 - Zajímá to ještě vůbec někoho?

02.12.2022
Když v roce 2007 přišel Michael Bay s opulentím akčním robotickým sci-fi, byla to doslova bomba, která vyšvihla tuhle starou dobrou značku do výšin fenomenálních kino blockbusterů. Dost tomu samozřejmě pomohla i ústřední dvojice Shia LaBeouf a Megan Fox, od věci určitě nebyla produkce zajištěná samotným Spielbergem. Od té doby ale v řekách uteklo mnoho vody a tato série se utápí kdesi v hlubinách Atlantiku. Pomůže vynoření na hladinu adaptace slavných zvířecích válek?

Ačkoliv druhý a třetí díl vydělaly celosvětově přes miliardu, nedá se úplně říct, že šlo o úspěch. Lidé asi jen chtěli vědět, zda Bay dokáže vytvořit trilogii na úrovni, kdy se bude držet všeho, co dokázal v jedničce, poněvadž ta fungovala perfektně. Nedokázal. A navíc, Megan Fox už ve třetím dílu nebyla, což nepatřilo vůbec k dobrým znamením. A co si budeme povídat, Shia zas tak geniální není, aby utáhl celý robustní akčňák na svých bedrech. 

Čtvrtý a pátý díl musel tedy Bay vymyslet jinak, jenže neudělal to vůbec dobře a nepomohl ani Mark Wahlberg, ani Antony Hopkins. Tržby a oblíbenost klesaly... a klesaly... a klesaly. A tak přišlo naprosto šokující rozhodnutí. Bay už žádné Transformery nenatočí! Radost diváků ale okamžitě utnula druhá část zprávy, tedy ta, že namísto natáčení je bude produkovat. A svůj slib splnil. 

Hned další rok vyšel Bumblebee, „sólovka“ zaměřená na jednoho z nejoblíbenějších Transformíků. Bonusem tu byli sympatická Hailee Steinfeld (Kate Bishop v MCU) a wrestler/herec John Cena. A byť film nepředčil očekávané výdělky a po finanční stránce spíše propadl, diváci si toto dílo víceméně oblíbili. Jenže byl to takový úspěch, že by si kdokoliv mohl říct: „Hell Yeah! Lidi to milují, uděláme z toho dalších několik dílů“... ? Určitě ne. A přesto si Bay řekl, že je to výtečný nápad. 

A proto se na nás vyřítí po pěti letech od Bumblebeeho další díl, tedy jeho oficiální pokračování. A nepůjde o nic menšího, než adaptace slavných Beast Wars, což byl mega skvělý animovaný seriál v letech 1996 - 1999. A v čem je to jiné? Hlavními nepřáteli jsou zde totiž Maximalové (následníci Autobotů) a Predaconi (následnící Deceptikonů), kteří se namísto aut mění ve zvířata. Děj se bude odehrávat, jak už je zvykem, na různých místech planety (hlavně v New Yorku) v roce 1994, kdy se párek archeologů připlete do bitvy, která je dlouhá již miliony let. Překvapivě. 


A jaká je samotná ukázka? Osobně si troufnu tvrdit, že tohle bude jeden z nejhorších dílů vůbec. Už úvodní sekvence s robotickým King Kongem vypadá otřesně, nehledě na ošklivého Optimuse Primea. Vizuálně to dokonce vypadá hůř než jednička z roku 2007. Vzhledem ke svému zasazení před události původních filmů mi navíc přijde, že to vůbec nedává smysl a doslova nic z traileru na mě nepůsobí tak, že bych měl touho to vidět v kině, natož to vůbec vidět. Než začne Bay natáčet další díl, jakože je to určitě v plánu, měl by si nejdřív zjistit, jestli má o to vůbec někdo zájem. Natáčet si filmy pro sebe se dneska už moc nevyplatí.

Autor článku - Michal Černý