Tom Hiddleston - 10 let s Lokim

31.05.2021

Loki je bezesporu jedna z těch postav, které pokud by nedostaly podporu publika, jistě by v MCU už dávno nebyly. Naštěstí se ale role ujal Tom Hiddleston, který z Lokiho udělal jednoho z nejžádanějších antihrdinů současné kinematografie.

Jak je ale zvykem, každý musí nějak začít a každý má svůj charakterový vývoj. Dokonce i bůh lsti si prošel velký kus cesty od svého prvního nasazení v New Yorku proti Avengers.

Jak na jednotlivé důležité scény své pouti vzpomíná samotný herec? Dozvíte se v rozhovoru pro Entertainment Weekly. 

-

Konkurz (2009)

Vědeli jste, že se Tom původně ucházel o roli Thora a natočil dokonce i tohle video?

,,Vzpomínám si, jak jsem si říkal, že bych měl asi cvičit, protože Thor má velmi atletickou postavu. Tak jsem to udělal, dostal se do jeho režimu, udělal jsem kamerovou zkoušku, nasadil si blonďatou paruku a oháněl se kladivem...Ale vzpomínám si, že na papírku, který jsem podepsal, stálo: 'Role Thora/Lokiho'. Abych to zkrátil - Chris Hemsworth je v roli Thora ultimátně nejlepší. Rozhodně si to myslím a ten den padlo správné rozhodnutí. Jsem moc rád, že to dopadlo tak, jak to dopadlo."

Thor (2011)

Scéna, ve které se Loki dozví, že je adoptovaný a má velmi emotivní rozhovor s Odinem.

,,Tohle je svým způsobem vytvoření Lokiho statusu jako padoucha. Je tu intenzivní pocit marginalizace (odsouvání jedince na okraj společenství) a izolace, pocit, že sem nepatří, že Thor není jeho bratr. Na natáčení té scény nikdy nezapomenu, protože jsem měl, a stále mám, k Siru Anthony Hopkinsovi obrovský respekt a najednou jsem s ním musel hrát tenis na velmi emotivním místě."

The Avengers (2012)

Jedna z památných scén celého MCU, kdy se Hulk rozhodne ukázat Lokimu, že jeho nějaké božské manýry nezajímají!

,,Měl jsem ke kotníku přivázaný kus drátu, na podlaze byla podložka, která byla mimo záběr, a tři nejsilnější kaskadéři drželi drát na konci za kamerou. Na ten zážitek, kdy mě vytrhli ze záběru, hned tak nezapomenu. Asi dva roky poté jsem nemohl projít letištěm kdekoli na světě, aniž by na mě někdo nezavolal -  Hej, pane Loki, miluju, když vás Hulk rozbije!...Stala se z toho velmi zábavná věc."

Thor: The Dark World (2013)

Trpící a poražený Loki? Taková verze nám byla nabídnuta ve chvíli, kdy ho Thor navštíví ve vězení + Captain Loki.

,,Tyto dva bratry, ať už adoptované, nebo ne, spojuje láska k matce a vytvářejí jakési nepředvídatelné a nestabilní spojenectví. Tato scéna byla opravdu klíčová pro ukotvení filmu v něčem upřímném a emocionálním.",,Byl to velmi zvláštní a neskutečný okamžik, nicméně velmi jsem si ho užil. Mohl jsem si vyzkoušet, jaký je pocit mít na sobě ten oblek, což je rozhodně úžasný moment. Pak ten záznam pustili Chrisovi a on se snažil co nejlépe napodobit mě, když jsem ho napodoboval, a jde mu to brilantně."

Thor: Ragnarok (2017)

Komorní scéna ve výtahu, kdy se Thor svěří Lokimu, že nad ním už dávno zlomil hůl.

,,Myslím, že to Lokiho skutečně ovlivnilo. Říká si - Možná jsem to špatně pochopil, možná jsem měl v té rodině místo, možná je to můj bratr... Ale šlo o příjemnou scénu, protože to byla jen velmi klidná chvíle s Chrisem ve velmi klidném prostředí v jinak velkém, barevném a velkolepém filmu." 

Avengers: Infinity War (2018)

Málokdo čekal to, co se odehrálo v prvních 10 minutách filmu. Hulkova porážka a Lokiho smrt jsou jedněmi z těch okamžiků, které přináší do příběhu skutečné emoce.

,,Lokiho vykoupení jakožto charakteru přišlo v tomto okamžiku obětování se a katarze - po tom všem, po celé té cestě, kdy se cítil odstrčený a poháněný žárlivým hněvem, riskoval život, aby zachránil svého bratra a nazval se Odinsonem. A já v tom viděl svým způsobem dokonalé uzavření. Vzpomínám si, že Josh Brolin nemohl být v ten den sladší. Byl tak velkorysý. Vešel jsem do místnosti, on se otočil a když mě uviděl, prostě se rozzářil širokým úsměvem, rozevřel náruč, objal mě a řekl - Je mi to líto, chlape."

Avengers: Endgame (2019)

Ani takový moment, jako je smrt, nedokáže Lokiho zastavit. Tvůrci totiž přišli na to, jak z oblíbenosti jeho postavy vydobýt co nejvíce.

,,Velmi jsem si užíval návrat k této verzi postavy, jenž jsem hrál před tím, než začal celý ten vývoj spolu s ostatními herci, které jsem za tu dobu skvěle poznal."

Loki (2021)

Zřejmě nejvíce očekávaný MCU seriál. A kdo by se taky divil, zatím to vypadá velmi zajímavě.

,,Pokud jste viděli trailer, pak víte, že Loki se ocitne tváří v tvář TVA (Time Variance Authority), což je organizace v rámci Marvel Comics, která řídí tok času. Předpokládám, že Lokiho vyzvednutí Tesseractu v Endgame mohlo vyvolat jisté obavy. Je to velmi vzrušující. Svět TVA je světem byrokratického řádu a Loki je samozřejmě bohem neplechy a chaosu. Takže tu máme setkání sil řádu a chaosu, což je bod, kde začíná náš příběh."


Na celý originální rozhovor se můžete podívat zde:


Autor - Michal Černý