The World Of Banksy: Obrazy moderní společnosti

26.08.2023

Jméno, pojem, slovo – Banksy. Ve spojení s moderním street artovým uměním jej snad netřeba nikomu představovat. Tenhle umělec se od 90. let až po současnost honosí nejen známkou tajné identity, ale i celosvětového uznání. Uznání, které on sám paradoxně nebere v potaz, protože umění, které provozuje, má lidem otevřít oči a poukázat na problematiku moderní společnosti a ne jeho identity.

V době aktuální digitální doby, kdy se naopak každý snaží za všech okolností dostat do veřejné publicity bez skrývání totožnosti, je Banksy stále jedním z těch krásných a zajímavých tajemství. Nejen díky jeho revoltě a práci ve formě street artového graffiti si kolem sebe vybudoval jistý kult a kouzlo. Věc, které se prakticky nevyhnete, ať už jste veřejně známá osobnost, nebo vás zahaluje rouška tajemství. Jenže tohle je i věc, kterou sám Banksy paradoxně nesnáší. Možná i tohle je jeden z jeho poháněcích motorů při další tvorbě.

Banksyho plochou pro vyjádření svých myšlenek však nejsou jen ulice. Nejednou se jeho díla dostala do známých galerií, jako například British Museum, TateModern nebo Louvre. Navíc zde podle informací byla instalována samotným umělcem, kterého však při činu nikdy nechytili. Je tomu opravdu tak, nebo se jedná o další kousek jeho komplikované skládačky osobnosti?

Banksy se nikdy nechtěl stát součástí pop kultury a dal to několikrát jasně najevo. Nejednou se stalo, že se jeho vystavené obrazy dostaly do dražební aukce a byly prodány za neskutečné peníze. Jako třeba jeho dnes již nezapomenutelná Dívka s červeným balónkem. Nikdo netušil, že uvnitř rámu obrazu při aukci je důmyslně zabudována skartovačka, která plátno ihned po odklepnutí kladívka z větší části zničila.

Banksy nechce úmyslně plnit výstavy a galerie, ale poukázat na problematiku nejen moderní společnosti a prakticky chápání celého světa. V toto duchu se nese putovní výstava s názvem The World of Banksy, která se nachází v kostele Sv. Michaela, přímo v srdci Starého Města v Praze. Výstava je pro širší zájem veřejnosti prodloužena až do 5. 1. 2024.

Osobně jsem tuhle výstavu, jak vidíte ve výše uvedené galerii, navštívil a můžu ji tedy rozhodně doporučit. V prostorách odsvěceného kostela se nachází více jak 100 děl tohoto umělce. Samozřejmě se jedná vesměs o repliky, protože Banksyho originální díla můžete nalézt napříč světem, od Londýna po New York, od Berlína poTimbuktu, od Gazy po Tokio.

Nicméně, na téhle výstavě, kterou sám Banksy jako všechny ostatní nepodporuje a nehlásí se k nim, můžete nalézt i originály zapůjčené od soukromých sběratelů. Které to přesně jsou? Tohle vám samozřejmě nikdo z bezpečnostních důvodů neřekne. Mohlo by dojít k případnému poškození, nebo odcizení a i když by si to samotný umělec nejspíš ze srdce přál, protože se mu prakticky hnusí komerce, byla by to ve formě odkazu jeho myšlenek škoda.

Osobně se mi totiž výstava hodně líbila. Nejen díky skvělým prostorům, ale i díky většímu množství děl na jediném místě. Pokud vám totiž práce Banksyho nic moc neříká, právě díky téhle výstavě se k ní krásně přiblížíte. Kolik si z ní odnesete, jak ji pochopíte, nebo co v daném obrazu uvidíte je jen na vás. U každého díla je samozřejmě uveden nejen popis a případná myšlenka, ale i místo, kde se originál nachází. Je totiž prakticky nemožné dostat obrovský kus zdi na putovní výstavu. Navíc by přišla nejen k úhoně Banksyho hlavní myšlenka boje proti kapitalismu a vynucené popularitě. A hlavně, největší sílu mají jeho díla právě na místech, na kterých je sám umělec vytvořil.

Díky téhle putovní výstavě tudíž dostanete další tipy na případné výlety za poznáním orginálů tohoto, zřejmě britského, street artového umělce.


Shrnutí

Návštěvu téhle putovní výstavy pod názvem The World of Banksy, která se nachází na adrese Kostel sv. Michaela archanděla, Michalská 662/29, Praha 1-Staré Město rozhodně doporučuji. V netradičních prostorách odsvěceného kostela jeho díla, ikdyž samozřejmě bez jeho schválení a záštity, mnohem více vyniknou. Na výstavě můžete vidět nástěnné malby, unikátní kousky od soukromých sběratelů, graffiti, plátna, projekce uměleckých děl, video instalace a další.


Autor textu – Jan Dee Doležal