The Seven Husbands of Evelyn Hugo - Úchvatné a pohlcující čtení

04.06.2022

Páni, páni a ještě jednou páni. Jestli hledáte knížku, která vás pohltí a nepustí, tak s The Seven Husbands of Evelyn Hugo rozhodně nesáhnete vedle.

Jedná se o knížku od autorky Taylor Jenkins Reid, od níž můžete znát knihu Daisy Jones and The Six, která u nás vyšla v roce 2020 a získala ocenění Goodreads choice award 2019, nebo třeba žhavou novinku Malibu v plamenech, na jejíž přečtení se v redakci již také chystáme. Recenzi na Daisy si můžete už nějaký čas přečíst na našem webu a kdo tak udělal ví, že za mě je knížka průměrné čtení, které ve mně nic moc nezanechalo.

Musím ale říct, že Evelyn mě neskutečně překvapila a rozhodnutí se do ní pustit, a to i díky díky skvělým ohlasům ze zahraničí, rozhodně nelituji. Což nás přivádí ještě k jedné důležité informaci a to té, že kniha zatím nemá český překlad. České vydání by mělo vyjít ještě tento rok, ale bližší datum bohužel nemáme. Pokud byste však nechtěli čekat, máte problém s angličtinou a ani vám nevadí slovenština, tak u našich sousedů na Slovensku kniha už před pár lety vyšla.

A o čem tedy kniha je?

Sledujeme příběh hollywoodské herečky Evelyn Hugo, která za svůj život zažila spousty skandálů. Nejvíce kontroverzní součástí její osobnosti je prožitých sedm manželství. Spousta z nich jí ovlivnila život a všichni si vždy přáli vědět, proč se vdávala tolikrát. To bylo záhadou, než se rozhodla k sepsání autobiografie, ve které půjde s pravdou ven. Nikoho, pro koho by to držela stále v tajnosti, již nemá a sama tuší, že už tady také moc dlouho nebude.

Příběh začíná okolo roku 1950 a pokračuje plynule až do současnosti, díky čemuž jsem byla schopná se do knihy ponořit a hltat každou stránku. Vzhledem k tomuto velkému časovému rozmezí a možnosti žít s postavami delší časový úsek jsem si každou z nich zamilovala a prožívala s ní společně jakoukoliv situaci. Psaní podobných typů příběhů je autorčina specialita. To samé jsme sledovali už v mnohem méně povedené Daisy, kde se nám postavy pohybovaly v několikaletém časovém rozmezí.

Postavy v Evelyn jsou nádherně rozepsané. Žádná není vyloženě záporná, nebo naopak absolutně kladná. Všechny mají plusy i mínusy, což jsou faktory, kterým v příbězích dávám největší váhu. Když bych měla dát za příklad přímo Evelyn Hugo, tak je to velice rozumný charakter, který moc dobře ví, proč dané věci dělá a za čím v životě jde. Je tady taky skvěle vidět, jak se časem mění názory a myšlení, protože postavy si zpětně uvědomují svoje chyby.

Evelyn si autobiografii nepíše sama, ale najme si na tuto práci Monique, redaktorku z časopisu Vivant. Její příběh je zde taky trochu rozepsaný, ale za mě by se mohl rozvinout ještě o něco víc. Monique je z části náš druhý vypravěč o kterém ale bohužel víme jen několik obecných informací. Někdy by se hodilo její linku více rozšířit.

Co mě ale neskutečně bavilo byly rozhovory mezi Evelyn a Monique, které se většinou držely tématu Evelyna života. Na těchto pasážích byl neskutečně krásně vidět rozdíl v názorech postav, způsobený hlavně velmi rozdílným věkem.

Další věcí, která je na knize skvělá, je doplnění příběhu různými ilustracemi. V celé knize totiž najdeme útržky článků z novin a médií. Právě tyto články vám většinou dovypráví příběh z pohledu médií a veřejnosti. Hodně je na tom vidět, jak je možné média využít ve svůj prospěch a jak funguje předávání určitých informací, které dokáží měnit názory veřejnosti doslova přes noc. 

Tento titul vás jednoduše pohltí a vy chcete vědět víc. Pokud jste už o této autorce přemýšleli, tak prosím sáhněte po této knize jako první. Zamilujete si jí stejně jako já.


Hodnocení - 90 %
Autorka recenze - Kate