The Rings of Power - Kde je hranice mezi zneuctěním předlohy a žánrem fantasy, ve kterém je možné téměř cokoliv?

18.02.2022

Každé knižní veledílo, převedené do filmu či seriálu, se vždy potýkalo a potýkat bude se základnou věrných čtenářů, jenž budou většinou hledat každou příležitost, aby dokázali, že toto zpracování je špatné a nemělo nejlépe vůbec vzniknout. Někdy jsou ty důvody malicherné, jindy oprávněné, každopádně v praxi to skutečně bývá tak, že knižní originál je zkrátka ta nejlepší verze příběhu. Výjimek je opravdu hodně, hodně málo. 

Nyní před námi leží Středozemě, stvořená geniálním J. R. R. Tolkienem, jejíž příběhy rozepsal do několika knih, které se zabývají velmi dopodrobna (což je základ dnešního problému) líčením všech možných příběhů tohoto světa. Předlouho si lidé mysleli, že tak rozsáhlé a vcelku složité dílo nelze kvalitně zfilmovat, než přišel Peter Jackson a na přelomu tisíciletí stvořil filmovou trilogii, která je do dnešních dnů považována nejen za jedno z nejlepších knižních zpracování, ale také za tu nejlepší filmovou fantasy ságu vůbec

I přesto se filmový Pán Prstenů do dnešních dnů potýká s kritikou znalců knih, kteří mu vyčítají, že vynechal tu či onu postavu, že si z knih vyzobal hlavně bojové momenty, že až příliš uspíšil děj a výrazně zkrátil nejen putování hobitů do Mordoru... stručně řečeno, i přes 11 Oscarů, které si opatřil třetí díl s názvem Návrat Krále, najde se mnoho těch, kteří nechápou obdiv k těmto filmům. Nicméně ve světle toho, co se strhlo kolem nového seriálového projektu Prsteny Moci z dílny Amazonu, to jsou veskrze malichernosti. A já bych se chtěl na celou věc podívat z trochu jiného úhlu pohledu.

Jestliže tohle čtete, pak počítám s tím, že jste s celou problematikou obeznámeni. Politicko/rasová korektnost, vousaté trpaslice, zohýbání knižní předlohy, poplivání Tolkienova světa... těch komentářů a výtek k novému zpracování Středozemě a jejích příběhů z tzv. Druhého věku už bylo řečeno a napsáno tolik, že prakticky nemá smysl se k tomu konkrétně vyjadřovat. A to hlavně proto, že jsme doslova viděli jen pár fotek a krátkou ukázku a nevíme vůbec nic o pozadí těch či oněch nových postav, nevíme, kde se tam vzaly a jaký je jejich účel, a už vůbec neznáme tvůrčí vysvětlení toho, když se tedy příběh odehrává mnoho stovek let před událostmi Třetího věku, kam se tyto postavy poděly. Pro někoho možná alibismus, ale věřte, že přesně taková vysvětlení já očekávám a budou-li vskutku hloupá, budu prvním z těch, kteří to zkritizují. 

Abych se dostal ale k jádru otázky nastíněné v nadpisu. To je totiž podle mě věc, na kterou se ptá málokdo a sám jsem si ji položil teprve nedávno. 

Tolkien, ať už vystavěl svůj svět jakkoliv detailně, ať vylíčil vzhled bytostí sebedůsledněji, popsal historii a vznik světa, vylíčil popis jednotlivých krajů a území... jak to říct? Za jakékoliv situace prostě vytvořil svět, který je tím nejčistším fantasy místem, jaké si lze představit. Ať už si za jednotlivá území a motivy dosadíte tehdejší Sovětský svaz, USA anebo kohokoliv jiného. Pořád je to prostě fantasy, které si dokáže žít svým vlastním životem, což je ještě umocněno jiným faktem, který Tolkien asi nepředpokládal. A to tím, že lidé budou jeho svět milovat, chtít v něm žít a vkládat si do něj své touhy a naděje. Tedy že bude mezi čtenáři žít i desítky let po jeho smrti, budou se na jeho základě točit filmy a seriály a kdo ví, v budoucnu se třeba najde i nějaký odvážlivec a napíše knižní pokračování. Byť tedy nevím, na co by chtěl navázat. 

Ano, fantasy svět je plný kouzel a téměř neomezených možností, jak do něj přivést některé postavy, nebo je odstranit, plný míst, které nemusel popsat ani sám autor ne proto, že by je tam nechtěl, ale nemusely ho tenkrát ani napadnout. A odkazovat se na to, že takhle by to autor určitě nechtěl je trochu liché ve chvíli, kdy autor už nežije. Prosím, pokud se začne podivně nakládat s dílem žijícího autora a ten se začne ohrazovat proti jeho zpracování, pak budiž. Nicméně všichni ,,znalci“ Tolkienova díla by si měli položit jednu důležitou otázku - Skutečně znám jeho svět do všech detailů? Že jsem přečetl všechny knihy, rukopisy a poznámky je důkazem toho, že znám i autorovy všechny myšlenky? Nakolik to, co se mi aktuálně nelíbí, je projevem mých životních zkušeností, přání a představ, jak by se mělo s jeho dílem dále nakládat?

A nejdůležitější otázka - Lze skutečně fantasy dílo znesvětit tím způsobem, že do něj napasuji nové postavy, které se do něj na první pohled nehodí? Ano, samozřejmě že lze, ale pouze v případě, že nedokážu vysvětlit, proč tam jsou a kde se vzaly. A to my v případě Prstenů Moci zatím nevíme. 

Ta hranice mezi vraždou originálu a posunutím hranic fantasy díla je ohromně tenká a chápu, že zrovna v případě Pána Prstenů, Silmarillionu, Hobita a dalších knih je to těžce ožehavé téma. Jasně, Tolkien nepsal o tmavých, popřípadě temných Elfech, to ale neznamená že neexistuje místo, kde by nepřebývali, anebo že neexistuje kouzlo, které by je dokázalo vyvolat. Jasně, tvůrci Prstenů Moci je tam mohli hodit jen tak, protože nová doba, každopádně není důležitější to, jakou roli budou v příběhu hrát než to, jak vypadají? Jen se nad tím zamýšlím a upřímně říkám, že bude-li to vysvětleno srozumitelně, jasně a v rámci nějakých pravidel Středozemě, pak s tím nemám problém.

Bude-li to ovšem opačně, nebojte se, že to fanoušci Amazonu nespočítají a oněch 400 milionů dolarů, které šly na výrobu seriálu, se jim těžce nevyplatí. 

Shrnuto na závěr, neříkám, že já sám nemám pochybnosti. Navíc si ani nejsem jistý vizuální kvalitou díla, neboť na pár místech to připomíná původní filmovou trilogii, na pár místech zase nepovedeného Hobita, jinde to má zase svůj neurčitý nový digitální vzhled, každopádně jestli se něčeho bojím víc než tmavých Elfů a bezvousých trpaslic pak toho, že tvůrci si ohnou pevně popsanou historii už známých postav k obrazu svému a vytvoří jim nějaký pro ně naprosto nesmyslný příběh. I když je to fantasy, ještě pořád to není komiksový multiverse a některé věci by skutečně měly být ponechány tak, jak je psáno. 

Abych vás na konec uklidnil, osobně si myslím, že trilogie Pán Prstenů (2001 - 2003) zůstane kvalitativně nepřekonána, takže pokud se vám seriál nebude líbit, klidně jej můžete ze svého života úspěšně vymazat.

A klidně nám napište do komentářů jak vy prožíváte nové zpracování od Amazonu a zda vám něco přijde už přes čáru, anebo vyčkáváte, jak to skutečně dopadne.


Autor článku - Michal Černý