The Creator: Sci-fi, které prostě jenom je a nic víc v tom nehledejte

02.10.2023

Sci-fi období nám nekončí a po celkem podařeném nástupu Bodu obnovy na scénu k nám připlouvá další nabušený snímek, tentokrát ze zahraničí. A nabušený je zejména tvůrčím týmem. Řeč je o snímku The Creator/Stvořitel, jehož režisérem je Gareth Edwards. Ten už se v minulosti osvědčil v ranku sci-fi svou verzí Godzilly a zejména pak ve světě Star Wars, kdy vyrukoval s kritiky i fanoušky velmi dobře přijatým Rogue One.

Režisér si tentokrát bere na paškál populární, a ve světě sci-fi často omílané téma umělé inteligence. Tentokrát za sebou neměl bujarý a známý vesmír Star Wars a architekturu světa musel stavět takříkajíc od píky. Naštěstí mu s tím pomáhal jeho osvědčený kameraman Greig Fraiser (Rogue One, Duna, The Batman), legendární Hans Zimmer a spousta šikovných efektářů z ILM a Weta FX (Avatar). Není proto divu, že The Creator je minimálně po audiovizuální stránce obrovským a nádherným spektáklem. Je opravdu překvapivé, jak poměrně levný (v rámci blockbusteru) projekt dokáže chytrými filmařskými technikami obejít rozpočet a divákovi naservírovat takhle velkolepou vizuální podívanou.

Obstojí však The Creator i po stránce scénáře? No... v následujícím odstavci pochopíte, proč jsem radši začal svou recenzi technickou stránkou. 

Snímek nabízí opravdu velkou tunu nápadů. Minimálně po stránce fikčního světa umí být v mnoha ohledech opravdu nápaditý a sem tam nabídne i fajn filozofická pomrknutí. Oproti tomu po stránce vykreslení postav a vedení příběhu se bohužel, dle mého názoru, jedná o vykrádání všech možných ohraných klišé a míchání je do sebe tak, aby šlo v divákovi jednoduše vydojit emoce v epickém finále. Najdeme tu jakousi paralelu s filmy, odehrávající se ve válce ve Vietnamu. Najdeme zde typickou hláškující partičku mariňáků a ztracené dítě, které je klíč k zastavení války a záchraně budoucnosti. 

Ohrané by však nemuselo až tolik vadit, vzpomeňme na dobře přijímaného Avatara. Ten má však na rozdíl od této novinky funkční chemii mezi postavami a je uvěřitelný co se týče emocí a prokreslenosti, což je něco, co Gareth Edwards bohužel tentokrát nenabídl. Finále pak sice funguje po blockbusterové rovině jako perfektně namazaný stroj, avšak do posledních zhruba dvaceti minut jsem nedokázal uvěřit postavám jejich vzájemné pouto, a tudíž si k nim vybudovat větší vztah. Film působí v mnoha ohledech nedodělaně a vágně. Chválil jsem nápady ve sci-fi prvcích, avšak pravdou je, že když se člověk zamyslí nad základní logikou a zákonitostmi světa, dojde k tomu, že i zde se najde spousta věcí, které nedávají smysl (kupř. darování vizáže).


Shrnutí

Stojí tedy The Creator za návštěvu kina? Možná pokud jste opravdu velký fanoušek sci-fi a vizuálních spektáklů, který nechce nic minout. Pokud však na film nepůjdete, o nic zásadního pravděpodobně nepřijdete. 


Autor recenze – Wade Wright