TBH - Nová česká minisérie jde tvrdě po tématu šikany a jejích následcích

19.02.2022

Nový seriál České televize nazvaný TBH je přesně to, co na tuzemském mediálním trhu chybělo.

Co to je?

I pokud jste seriáloví a filmoví fanatici, vaší pozornosti zřejmě ušel tento projekt o teenagerech. TBH (zkratka pro „to be honest"; volně by se dalo přeložit jako „Upřímně") je nový seriál o 10 epizodách s průměrnou stopáží 15 minut, což se prakticky rovná jednomu dlouhému celovečernímu filmu. Z české tvorby posledních let se nejvíce blíží minisérii od MALL.TV #martyisdead.

Téma

Hlavním tématem je šikana a její následky. Dále se zabývá hledáním sama sebe a v neposlední řadě i sexualitou. Na tohle konto se může strhnout vlna kritiky, jelikož i v dnešní době se najdou lidé, kteří LGBT komunitou opovrhují.

O čem to je

Po střeleckém útoku na gymnáziu v Brně se rozjede kaskáda nepříjemných událostí. Problémy se dotýkají všech přímo či nepřímo zúčastněných a pronikají do všech aspektů života. Postupně zkoumáme osudy všech těchto osob. Úvodní sekvence, kdy pozorujeme školní život perspektivou streamu jedné z hlavních postav, nám parádně představí vše, co potřebujeme do začátku vědět.

www.mistnikultura.cz
www.mistnikultura.cz

Proč by to měl každý vidět

Tady nejsme v Americe, tady jsme v pos*aným Brně." Tato věta zazní právě v reakci na nezdařený útok v brněnské střední škole. Nejedná se však v žádném případě o kriminálku či detektivku. Spíše o psychologickou studii náctiletých studentů a jejich blízkých, hlavně tedy rodičů.

Tempo je velmi příjemné a svižné. Každý díl předá přesně to, co předat chce, jako na dlani. První epizoda skvěle a přirozeně uvede nic netušícího diváka do situace a od ní se odpíchne. Jde o podstatný milník a důležitý bod v ději, který není vyprávěn chronologicky. Nesouvislá struktura příběhu je tak vždy rozdělena na chvíle před útokem a po něm. Navíc se pokaždé na situaci díváme očima někoho jiného. Postavy vůbec nejsou černobílé, naopak jsou velmi komplexní a není zcela jasno, kdo je oběť a kdo viník. Respektive jasné to je, ovšem role se střídají, záleží na okolnosti a úhlu pohledu. Někdo je grázl od přírody, někdo se do něj transformuje.

Na autentičnosti díla přidávají mobilní telefony a sociální sítě, nedílná součást dnešní, hlavně mladé společnosti. Mnoho informací se dozvídáme skrz textové zprávy na obrazovce. Případně je kamera použita jako při živém vysílání, např. na Instagramu, a děj sledujeme jako z vlastního mobilu.

www.irozhlas.cz
www.irozhlas.cz

Tvůrci

O režii se postarala Lucia Kajánková, která se taktéž podílela na scénáři. V hlavních rolích se objevují Martina Jindrová, Martina Czyžová, Jiří Hába, Vojtěch Franců, Filip Srbecký, Tomáš Dalecký, Šimon Obdržálek. Většinou absolventi herectví středních a vysokých škol, jako jsou DAMU, JAMU a Janáčkova konzervatoř v Ostravě. A musím říct, že výkony nebyly vůbec špatné. Ba právě naopak, noví herci se s přehledem vyrovnali těm zkušenějším.

Mě samotného zaujal velmi osobní přístup režisérky k hercům. Ať už šlo o cílenou improvizaci v rámci příprav, nebo úkol pro každého herce v podobě vlastnoručního sestavení hudebního podkresu pro jejich postavu. Ze zákulisních zdrojů víme, že na place při natáčení panovala přátelská a pohodová atmosféra, a to navzdory drsné a nepříjemné zápletce. I to všechno mělo jistě svůj podíl na výsledných výkonech a kvalitě seriálu jako celku. 

Celkově parádní dynamika a chemie mezi postavami zaručuje, že se nudit nebudete. Časté vulgarismy jsou funkční, ovšem kvůli nim a tématu obecně seriál není vhodný pro diváky mladších 15 let. Což je na jednu stranu škoda, jelikož šikana se projevuje mnohem dříve než v tomto věku. Čili kdyby se v budoucnu udělala přístupnější verze hodna k vysílání dětem prvního stupně ZŠ, nic by se tím nepokazilo.

Hodnocení - 85 %

Autor recenze - Tomáš Chudoba


Již proběhlo mnoho premiér na mnoha festivalech u nás (Serial Killer v Praze, Mezipatra v Brně), i v zahraničí (v hlavním městě Estonska, Tallinu). Pro širokou veřejnost to však vypuklo až nyní. Seriál najdete od 17. února v iVysílání České Televize. Tak šup, seriál s klidem stihnete za jeden večer.