Svět knihy Praha 2021

22.09.2021

Co je vlastně " Svět Knihy" ? Jedná se o známý a oblíbený veletrh, zaměřený převážně na knihy, s bohatým programem hlavně pro zapálené čtenáře, jenž se bude opět konat v našem nádherném hlavním městě - Praze.

Loni byl 26. ročník veletrhu zrušen z důvodu pandemie Covid-19. Proběhl aspoň v online podobě, jakožto i rozhovory s tuzemskými autory. Proto doufám, že tento ročník se již vydaří a my budeme moci veletrh navštívit bez vážnějších komplikací způsobených pandemií.

Letos se Svět Knihy Praha 2021 bude konat od 23. 9. do 26. 9. 2021 a jako obvykle, uvidíme se na Výstavišti Praha Holešovice.

Bývá zvykem, že každý ročník má čestného hosta, tím letošním se stala Francie. Jde hlavně o seznámení českých čtenářů s francouzskou literaturou a prohloubením vztahů mezi oběma zeměmi. Program je nabitý k prasknutí, já osobně bych chtěla vypíchnout třeba páteční rozhovor s francouzskou autorkou knihy Bál Šílených Žen - Victorií Mas.

Její kniha získala velký úspěch a několik ocenění, kupříkladu cenu Stanislas pro prvotiny. Chystá se dokonce i filmová adaptace, kterou má na starosti režisérka Melánie Laurent, jíž můžete znát z filmu Hanebný Parchanti od Quentina Tarantina.

Dále určitě stojí za navštívení sobotní beseda s přední českou autorkou Alenou Mornštajnovou o její poslední knize Listopád. Jedná se o knihu, která mapuje naší minulost listopadu 1989, ale s opačným koncem. Co kdyby komunismus neskončil a my bychom zůstali za železnou oponou?

Pro komiksové nadšence všech věkových kategorií bych také ráda zmínila sobotní besedu českého nakladatelství CREW - Svět komiksového Marvelu - kde vás kluci provedou nekonečným multiversem marveláckých komiksů, zejména základními deskami pro vznik jedněch z nejúspěšnějších filmů současnosti, aspoň co se komiksového žánru týká.

Můžeme se ale těšit i na další skvělé hosty, jako třeba autorku z Nigérie Chimamandu Ngozi Adichie (Purpurový ibišek), francouzskou Ilustrátorku a komiksovou designérku Pénélope Bagieu (Brazen), finského spisovatele a novináře Mikko-Pekka Heikkinena (Sobí Mafie), či asi nejznámějšího českého literáta - Michala Viewegha.

Jako každý rok, na veletrhu budeme moci najít mnoho stánků vystavovatelů českých i zahraničních vydavatelství a značek.
Objeví se zde kupř. Albatros Media s.r.o., Vydavatelství a časopis Host, Galerie Pastelka Marie Brožové, Kosmas a spousty dalších více či méně známých vydavatelů a nakladatelů.

Program je vážně různorodý a své si najde každý. Ostatně, veškeré podrobnosti, jako je denní program, seznam hostů a vystavovatelů, najdete na oficiálním webu události, či na jejich blogu

Doufejme, že se tento ročník vydaří minimálně stejně tak, jako ty předešlé. Já osobně se budu moc těšit a zvu vás též.

 Přijďte a podpořte knižní průmysl v těchto pro kulturu těžkých časech.


Autorka článku - Kate