Superman and Lois - Zatím nejlepší komiksový seriál roku!?

19.08.2021

Ano, ano, už to slyším - aLe NeJlePšÍ jSoU pŘeCe mArVeLoVkY, nEvIdĚl JsI LoKiHo!?
Jo, viděl jsem Lokiho, Falcona i WandaVision, viděl jsem i spoustu dalších seriálů a přesto si trvám na svém. Proč?

Víte, když jdete sledovat nějaký MCU projekt, už máte jisté tušení, do čeho jdete. Znáte postupy studia a tak nějak počítáte s tím, že to nebude úplný propadák. Víte, že se dočkáte nějakých překvapení, že sem tam dostanete řádnou dávku emocí a že i vizuálně půjde převážně o skvělou podívanou. Ve výsledku třeba mohu říct, že zejména Loki je zatím tím nejlepším projektem MCU nové, 4 fáze, který jsem si opravdu užil a těšil jsem se na každý další díl. Jenomže...

Pořád jsem měl na paměti, že jde jen o jednu malou částečku většího celku, bez které by zbytek nedával smysl a naopak. Pořád člověk musí hlídat každý detail, který by mohl být důležitý někde jinde a upřímně, Marvel teď střídá jeden projekt za druhým a někdy je toho prostě moc. Byť jedno navazuje na druhé.

Zato Supoš s Lois je úplně jiná liga.

K tomuto seriálu jsem přistoupil s naprosto nulovým očekáváním, už jen z toho důvodu, že mě absolutně minuly předchozí projekty Arrowverse (patří tam vůbec i tenhle?). Neviděl jsem ani jeden díl Flashe, Batwoman anebo Supergirl, kde se Tyler Hoechlin jako Superman objevil vůbec poprvé, jakožto vedlejší postava. Pravda, zkouknul jsem částečně event Crisis on Infinte Earths, ale jen právě kvůli Tylerovi, abych viděl, jak ho uvedli do role. A je tam vidět, že i on sám počítal s tím, že je to role vskutku epizodní.

Mimochodem, článek s rozhovorem s Tylerem, kde vypráví o svém castingu a pocitech z role, najdete ZDE.

Naštěstí, Superman v tomhle seriálu je úplně jiný a snad i zatím nejlepší seriálový Superman ze všech! Tylerovo nadšení z role je znát, ale samozřejmě není sám. Vezmu to pěkně postupně.

Předně musím pochválit herecké složení. Tyler je jasný sympaťák, ale v roli Lois (která se taktéž v Crisis objevila) se perfektně našla i Elizabeth Tulloch, která si společné scény krade mnohdy pro sebe a já mám radost, že konečně vidím tu ambiciózní, odvážnou a dravou Lois Lane, kterou jsem si vždy přál. Není náhodou, že patří k mým třem nejoblíbenějším postavám celého projektu.

Dále tu je pro mě nejlepší herecký výkon v podání Inde Navarrette, jejíž Sarah, dcera Lany Lang, je excelentní a ani v jednom dílu mě její výkon nezklamal. Věřil jsem jí každou emoci a každý čin. 

Když jsem u Lany (Emmanuelle Chriqui), u ní mě mrzí akorát to, že nedostala více společných scén s Clarkem, protože pokaždé, když mají nějakou komornější chvíli, je na to radost pohledět. Avšak chápu, že její cesta se má vyvíjet poněkud jiným směrem a spíše než jejich vztah se tu dost intenzivně řeší partnerství s Kylem (Erik Vadez), místním velitelem hasičů, které poslední dobou pojí, aspoň ze začátku, pouze jejich dcera Sarah. A ani ta není nijak chováním svého otce nadšená. Na vysvětlenou, Kyle je poněkud nervní opilec. 

A ještě než přejdu k dalšímu tématu, pak určitě zmíním Jonathana a Jordana Kentovi, což jsou synové Lois a Clarka. Zatímco Jonathan (Jordan Elsass) je celkem v pohodě týpek, který řeší běžné starosti jako rozchod s dívkou po telefonu a svoji sportovní kariéru, Jordan (Alexander Garfin) je o něco méně sympatický a věřte, že mu možná nebudete moct dlouho přijít na chuť. Jeho scénář je plný ,,emo uplakaných momentů", kdy ho štve celý svět, i když k tomu nemá žádný důvod. Ale tak to je čistě můj osobní pocit, který nemusí mít všichni. Každopádně vím, že to tak nemám sám. 

Nakonec hlavní záporák - Morgan Edge (Adam Rayner) - který se celkem dlouho jeví jen jako obyčejný milionář s tajemnými úmysly, které se samozřejmě Lois snaží odhalit. No nakonec je to všechno trochu jinak, než to vypadá, ale to tady nemíním prozrazovat.

Samozřejmě, je tu spoustu dalších postav, dokonce i důležitých a hlavních, na to tady ale není prostor a hlavně to není účelem recenze. Stačí říct, že většina osazenstva dává smysl, přičemž jsem nenašel prakticky žádný moment, kde by mi někdo přebýval. Vídávám stížnosti kupříkladu na zdejší vedoucí místních novin Smallville Gazette, která bezmezně obdivuje Lois a přiznávám, že i ona mi přišla dost dlouho jako nadbytečná, avšak na úplném konci jsem měl radost spolu s ní. Z čeho? To se nechte překvapit sami. 

Poslední, o čem chci mluvit, je vlastně téma samotného seriálu. Ano, zachraňuje se tu Smallville a nakonec i svět (co byste od komiksu čekali?), ale veliká síla toho všeho tkví vlastně v tom, že jde o ,,komorní" rodinné drama, což se naplno projeví v samotném finále, které není vůbec o megalomanském ničení prostředí, super extra souboji s protivníkem anebo o superschopnostech. Ne. Celou dobu jde o to, o čem hovoří celá anotace k projektu. 

Superman ( a nejen on) se musí naučit základy toho, co je to rodina, jak se o ni umět postarat a jak se vypořádat s běžnými vnitřními problémy, které rodinný život poskytuje. Proto se taky seriál odehrává v době, kdy jsou Jordan i Jonathan v pubertálním věku. 

A s tímto je potřeba taky k seriálu přistupovat. Veskrze jde říct, že tohle není klasický superhrdinský epos o tom, jak Superman zachraňuje všechno, co může, což se tady mimochodem nestane a jsou chvíle, kdy nelze některé věci zvrátit. Příkladem budiž linka s Marthou Kent (Michele Scarabelli), která patří k těm nejvíce emočně bolestivým okamžikům. Tohle je seriál o rodinných záležitostech a vztazích které jsou doplněné tím, že hlavní hrdina je Superman, což chtě nechtě přináší určitý druh situací, se kterými se jeho nejbližší jen těžko smiřují. Zní to zvláštně, ale nebojte. Nejedná se o hloupou soap operu

Suma sumárum, já si první sezónu sakra užil a až na jeden nebo dva díly šlo pro mě o perfektní záležitost, kterou by žádný fanoušek komiksů neměl minout. Navíc jsme tu poprvé v historii dostali krásně vysvětleno, jak funguje Supošův supersluch a jak ho používá. Vizuálně je to navíc většinou na takové úrovni, že by se za to nemusel stydět ani kdejaký kino blockbuster. A samozřejmě, ani o nějaká ta překvapení nebudete ochuzeni. Zejména to, které se týká Lois a hrátek s multiversem, bylo skutečně zajímavé.  

A teď už jenom doufat v to, že si svoji kvalitu seriál udrží i nadále. 

Hodnocení 1. sezóny - 90 %

Autor článku - Michal Černý