Super Mario Bros. ve filmu je splněným snem všech hráčů

05.04.2023

Hned z kraje říkám, že Super Mario. Bros. ve filmu je další povedenou videoherní adaptací. V seriálové podobě se tomuto odvětví sice daří už delší dobu, v kinech zatím sklízel převážně kladné reakce pouze Ježek Sonic. A s ním má konec konců novinka společného opravdu hodně – skvělý mix akce a humoru, tunu odkazů na původní hru a především přístupnost takřka komukoliv.

Nový animák opravdu není pouze pro děti. Nejmladší diváci si každopádně užijí barevný svět, vtipné postavy, a navíc nebudou mít příležitost se nudit. Krátká stopáž a někdy až příliš rychlé tempo se starají o absenci jakýchkoliv hluchých míst. Snímek na druhou stranu nikdy nepůsobí vysloveně dětinsky, takže dokáže oslovit i starší diváky. A co je nejdůležitější, zdaleka nejvíce ale ohromí znalce dnes už legendárních her. Svět totiž doslova přetéká všemožnými easter eggy, z nichž mnohé naštěstí ocení i ti, kteří slavnou skákačku znají pouze z doslechu, což byl i můj případ.

Příběh sleduje dva bratry, Maria a Luigiho, kteří se snaží rozjet instalatérskou firmu. Vzhledem k počátečnímu neúspěchu se bez váhání pouští do jakékoliv práce, což se jim vymstí v momentě, kdy vlezou do tajemné zelené trubky, která je přenese pryč z lidského světa – Luigi skončí ve spálené zemi, které panuje obrovská želva Bowser, jeho bratr naopak přistane v Houbovém království. To chce zmíněný Bowser ovládnout a ideálně se při tom oženit s tamní princeznou Peach. Aby zlosyna dokázali porazit, musí se hlavní hrdinové vydat pro pomoc.

Z předchozích řádků vyplývá, že po stránce děje nemá smysl očekávat nic převratného. Scénář je jednoduchý a přímočarý, v mnoha ohledech předvídatelný a bohužel se nevyhne ani několika klišé. Hned v úvodu se dozvíme, že Mariův otec svého syna úplně nepodporuje, takže v samotném závěru od něj nesmí chybět pochvala. Stejně tak se opětovně připomíná síla bratrství, a i přesto v závěru působí jedna konkrétní scéna docela kýčovitě. V kontextu toho je proto osvěžující hlavní záporák, který chce sice tradičně ovládnout celý svět, zároveň je to však romantik, jenž se zakoukal do princezny a potají nacvičuje, jak ji požádá o ruku.

Díky tomu nastává hodně komických situací, například brilantní parodie na Eltona Johna, když Bowser zpívá zamilovanou píseň. Nejvíc pobaví (vlastně ani nevím, co to bylo zač) jakési stvoření v lávovém vězení, které má až překvapivě depresivní poznámky k okolnímu dění. Zpochybňuje smysl existence a opakovaně se těší, až jeho život skončí. Přesně takové momenty dělají snímek atraktivním i pro starší cílovou skupinu. Humoru je celkově tak akorát, většinou dokáže vyvolat alespoň menší úsměv na rtech a nikdy nepůsobí zbytečně tlačený na sílu.

Samotný svět je neskutečně atraktivní. Animace v kombinaci s paletou barev vytváří nádhernou kulisu. U zevnějšku naštěstí tvůrci nezůstali, jelikož každá scéna přetéká detaily a různými odkazy. Všechny lokace proto působí dojmem, že skutečně žijí.

Z prostředí naplno těží akční pasáže. Úvodní běh městem přepne do 2D perspektivy, čímž logicky připomene vizuál hry. Trénink s princeznou poté nabídne tradiční design úrovní a překážek. Vidět Maria jimi opakovaně probíhat za zvuků Holding out for a hero je parádní. Soundtrack je obecně výborný, ať už využívá slavné skladby nebo nápaditou práci s ústředním motivem v několika variacích.


Hodnocení

Super Mario. Bros. ve filmu do puntíku plní svůj účel a je ideální rodinnou zábavou. Po příběhové stránce se sice nejedná o žádný zázrak, vše ostatní většinou funguje velmi dobře a celek jako takový zanechává rozhodně pozitivní dojem.

70 %


Autor recenze - Steven47