Stínadelská tajemství - Vynikající zpracování původu Vontů zasazené do skvělé venkovní pátračky

08.02.2023
Venkovních pátracích her, spojených s tématem Rychlých šípů, už tu pár bylo a bylo to veskrze báječné. Hledat v centru bájných Stínadel u kostela sv. Jakuba, Haštalského náměstí a v okolních temných uličkách bylo skvělé zpestření už tak zajímavé procházky centrem města. Vyslovil jsem ale u nich myšlenku, že by bylo užitečné tento typ hry něčím ozvláštnit, zmodernizovat. No a máme tu rok 2023 a s ním famózní vkročení do nové části Stínadel, kde začínaly dějiny Vontů, kdysi známých jako Stíny.

Princip hry samotné je takřka stejný jako v přechozích případech. Navštěvujete různá místa, kde hledáte čísla, objekty a nápisy, přičemž výsledky (odpovědi na zadané otázky) zapisujete do tajenky. Na rozdíl od předchozích variant, zde nedostanete sběratelské kartičky a nějakou tajnou zprávu, nýbrž své odpovědi posíláte e-mailem, čímž se zúčastníte soutěže o knihy, audioknihy, hry a další předměty s tematikou Rychlých šípů od nakladatelství Albatros a ALBI. 

Ale ať už je pátrání v uličkách Prahy, tentokráte v podhradí u Karlova mostu a Kampy, mezi hradem a Petřínem a v blízkém okolí Malostranského náměstí, kdekoliv, jde veskrze o stále tu samou činnost. Co ji tedy tentokrát ozvláštnilo? Není to nic menšího, než doprovodný text z pera Davida Jana Žáka, která svým způsobem navazuje na jeho knihu Tleskač, jejíž příběh představuje blíže nejen osud známého Jana Tleskače, ale také Roberta Komoura, legendárního Vojtěcha Vonta a taktéž dvou důležitých osob - Kurta Horsta a Davida Kaufmanna, zakladatelů Stínů, předchůdců Vontů.

Jestli vám kniha přišla příliš složitá, zamotaná a až moc zasahující do událostí minulých, teprve s tímto počinem se ukazuje, jak moc potřebné to bylo. Navštívíte totiž celkem 20 míst a ke každému z nich máte jako bonus historii daného místa, tedy jak vznikl její název, co se tu zajímavého stalo, nebo k jaké důležité události se váže. Tady je dobré říct, že i když jste Tleskače nečetli, ale znáte stínadelská dobrodružství Rychlých šípů, nebude tak moc obtížné se do příběhů vnořit, občas se na události s nimi spojené text odkazuje, ale mnohem lépe uděláte, pokud tuto předlohu budete znát. 

Každopádně pan Žák zde ze sebe vydal maximum a vymyslel do „Prastínadel“ tak skvělé historky, že by před nimi jistě pan Foglar smekl kloboukem. Na Nosálku, Podivínská ulička, Tyranův kout, Netopýří věž, Kocouří ulička... každé místo zde má svoji bohatou historii, u některých se pobavíte, jinde budete mít slzu na krajíčku. Ať tak či tak, každý příběh je úžasným vhledem do života tehdejších obyvatel Stínadel, každou alianci různých part, každý spor či zázračné řešení budete skrze tyto příběhy prožívat spolu s jejich aktéry. 

A vůbec nejlepší na tom je ten fakt, že si na místě můžete poslechnout i audioverzi těchto příběhů, které bravurně namluvil herec Richard Fiala. A co je lepšího, než být v tajemném a tichém koutě, kam nevkročí během dne snad ani jedna noha a poslouchat zde tajemný příběh o tom, co se tu kdysi odehrálo? Nic. Je to naprosto nečekaný zážitek a skvělý nápad, jak osvěžit pobyt na čerstvém vzduchu. 
Pro ty, kteří by snad nechtěli poslouchat a raději vyhledávají čtení, pak je tu spolu s mapou i psaný text ke každému místu, takže se můžete vždy někam posadit a v klidu si vše přelouskat pěkně postaru. 

No a abych nezapomněl, vše to doprovází velmi pěkná kresba Renaty Wilfling, která ilustrovala právě knihu Tleskač. I zde se to moc povedlo a kresba dokresluje atmosféru až do svého plného potenciálu. 


Hodnocení

Já prakticky nemám této nové hře co vytknout. Nová a většinou schovaná místa, kde budete mít dostatek klidu nasát zdejší atmosféru a představovat si, co se zde kdysi odehrálo a cítit, jak důležité byly dějiny Stínadel. Doprovodné příběhy jsou absolutně skvělé a nejenže dodávají hře něco lahodného navíc, ale navíc perfektně a uvěřitelně rozšiřují mytologii Stínadel a celé vontské organizace. Nemohu dělat nic jiného, než hru jednoznačně doporučit za každou cenu. Moc času už nezbývá. 

Herní mapu si můžete stáhnout (či koupit) ZDE, stejně jako stáhnout audio texty a dozvědět se všechny podrobnosti, na které se jistě chcete zeptat.


Autor článku - Michal Černý