Stargate - Bude v nové sérii odhalena Hvězdná brána světu?

02.12.2021

Zatímco příznivci ostatních ,,hvězdných projektů" dostávají v posledních letech více či méně kvalitní nový obsah, fanouškům červích děr nezbývá prozatím nic jiného, než dokola sjíždět dávno uzavřené seriály (a filmy). Zpackaný pokus o obnovení slávy s názvem Origins vůbec nepočítám. Nyní se ale zdá, že se za oponou děje cosi výjimečného a tvůrce celého projektu Brad Wright dokonce promluvil o svých velkolepých plánech.

Že se něco děje, toho si určitě všiml každý, kdo dění okolo Hvězdné brány pravidelně sleduje. Nedávno proběhlo speciální čtení scénáře vytvořeného umělou inteligencí, ale už dlouho před tím se hovořilo o obnovení celého projektu, a to hlavně díky odkupu studia MGM společností Amazon.

,,Nedokážu si představit, že by Amazon s touto franšízou nic neudělal, nebo kdyby nepověřil MGM k tomu s ní něco udělat," řekl webu syfy.com tvůrce Brad Wright.

Na tuto příležitost je samozřejmě už dlouhodobě připravený a má i jasno v tom, kdo by se měl z původní party vrátit a dále rozvíjet mnoho načatých témat.

,,Mým cílem je vytvořit něco nového, co by ale zároveň ctilo již existující vesmír a šlo ve stopách SG-1, Atlantis a Universe, a proto by zahrnoval některé ze starých postav (včetně Daniel Jacksona - Michael Shanks, Sam Carter - Amanda Tapping a Jacka O'Neilla - Richard Dean Anderson, pozn. redakce). Přivést nováčky? Rozhodně, ale ne na úkor již existujících postav, které by podle mého názoru byly stále ve hře a stále by jely na plné obrátky...Samozřejmě, že by se objevila generál Carter, proč by se neobjevila? Kdo jiný by to celé řídil než ona?"

Pilotní epizoda je již napsána, nicméně Wright si není jistý tím, zda vůbec dojde k její realizaci. Amazon ani MGM se ještě k znovuobnovení franšízy nijak nevyjádřili. 

Najdou se ale dokonce i tací, kteří se diví, jak vůbec mohly všechny tři série vydržet tak dlouho a dodnes uchvacovat stále nové a nové fanoušky, kteří se dožadují pokračování. I na to má Wright odpověď:

,,Bylo to něco, co se odehrávalo tady a teď. Byli jsme to my, kdo jsme se vydali do vesmíru se svými idiomy, zvláštnostmi a pohledy na vesmír a svět obecně. Bylo to tajemství, které by se mohlo odehrávat právě teď, a to až do takové míry, že v NORADu v Cheyenne Mountain je skříň na košťata s nápisem 'SGC'. Je to součást naší kultury, našeho tady a teď, a tím se to liší od jiných sci-fi počinů. Umožňuje nám to vnést do seriálu náš aktuální humor, ne nějaký futuristický pohled na humor"

Nejvíce ale samozřejmě všechny zajímá, jakým směrem by se nová série ubírala a jaká témata by byla nastolena. Wright přichází s konceptem, který byl předložen v jedné z nejvíce ikonických epizod SG-1, ve které se dostáváme do budoucnosti (tehdy do roku 2010), kde je Hvězdná brána již nějakou dobu představena světu a lidé tvoří alianci s národem Aschenů, která se zdá být z počátku velmi přínosná. 

,,Myslím, že trik by měl spočívat v tom, že je nejvyšší čas, aby se svět dozvěděl o programu Hvězdná brána, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Utajení všech těch technologií před světem v době, kdy by se nám opravdu hodily, v době, kdy klimatické změny představují skutečnou hrozbu, v době, kdy se objevila pandemie, na kterou bychom určitě potřebovali nápravu. Svět to musí zjistit. Tajemství se musí dostat ven, zejména proto, že jsme se dostali tak daleko a že se dostaneme ještě dál za dalších 11 nebo 12 let."

Zdá se vám nastíněný koncept dalšího směřování jako ideální pokračování? Osobně si myslím, že k odhalení brány světu by muselo dříve či později v seriálu stejně dojít a je proto nanejvýše logické, že přesně tímhle směrem by i sám Wright šel. Otázkou je ovšem, co na to Amazon a jeho šéfové, kterým určitě zájem o franšízu neušel. Byli by hlupáci, kdyby toho nevyužili, protože fanouškovská základna je stejně silná, jako byla na konci druhé série projektu Universe, což je už skoro 11 let. 

Jste pro obnovení stragate světa, anebo jste spokojeni s jeho ukončením a raději se spokojíte s již natočeným, než být případně zklamáni z nového materiálu? 

Autor článku - Michal Černý