Star Wars: Visions - Jak nakonec dopadlo první anime ze světa Hvězdných válek?

25.09.2021

Na první pořádné anime ze světa Star Wars jsem se opravdu hodně těšil. Sedm různých animačních studií, která si připravila devět příběhů ze světa Hvězdných válek, bylo vybráno nejlépe jak se dalo a napjatě jsem očekával, kdy se podívám na těchto několik různých způsobů, jak Star Wars zpracovat. Naplnilo se ale mé očekávání, nebo se jednalo spíše o průměr?

První příběh pojednává o róninovi, rytíři Jedi bez pána, který se vydá do Japonskem inspirované vesnice. Místo je ale přepadeno bandity, přesněji posledními zbytky Sithského povstání. Je jen na našem potulném rytíři, aby vesnici ochránil.

Tato první epizoda od studia Kamikaze Douga (JoJo's Bizzare Adventure) byla na začátek vybrána naprosto ideálně. Tvůrci zde dokázali v nádherné atmosféře samurajských dramat skvěle propojit japonskou kulturu se světem Star Wars tak, jak jsem to očekával od prvního traileru. Na začátek by se ale mohlo zdát, že délka pouhých třinácti minut, která pro tento díl byla vybrána, nebude dostačující. A na nějaký velký děj a vývoje charakterů také podle mého nebyl čas. Přesto ale epizoda ukázala to, co jsem od série požadoval a během sledování jsem byl neuvěřitelně nadšený.

V úplně prvním článku jsem psal o studiu Colorido, že má za sebou jen pár ne moc dobrých filmů a právě tady by si u mě mohlo spravit reputaci. A je tomu tak.

Jejich druhá epizoda jménem Tatooine Rhapsody se odehrává na známé planetě Tatooine a pojednává o mladíkovi jménem Jay. Tomu jednou pomůže Geezer, který hraje v kapele Star Waver. Když si ale při jednom koncertě přijde pro Geezera Bobba Fett s informací, že na něj Jabba vypsal odměnu, rozhodnou se utéct.

Ze začátku jsem ani nepoznal, že by právě Tatooine Rhapsody mělo na starost Colorido, protože se jednalo o tak odlišný styl například od Whisker Away. Celá epizoda je správně bizarní a po té první se jednalo o takovou změnu, že jsem celých dvanáct minut seděl na židli se širokým úsměvem a byl jsem tak rád, že se zde opravdu každé ze studií může vyblbnout po svém.

Teď ale přijde ten zlom.

Na další díl jménem The Twins, o který se postaralo mé milované studio Trigger (Little Witch Academia, Kill la Kill), jsem se těšil asi nejvíce. O to více bolestivé bylo zjištění, že se jedná o jednu z nejhorších epizod. Příběh o dvojčatech vytvořených silou Temné strany sice nebyl nijak vyloženě špatný, ale nebyl absolutně ničím zajímavý. Animace si sice stále držela vysokou kvalitu, ale zrovna od Triggeru bych čekal nějakou daleko větší šílenost. Bohužel je tady vidět problém, který nás bude u Visions provázet pořád, a to je ten, že pokud jde o samotné zpracování, detaily nebo atmosféru, je to skvělé. Když se ale epizoda zaměří především na příběh, jde kvalita dolů.

Naštěstí další epizoda studia Trigger The Elder už je na tom výrazně lépe a putování Jedie a jeho padawana, kteří ucítili zlo na blízké planetě a vydají se tam hledat posledního ze Sithů, mě už zaujal daleko více.

To stejné, co u The Twins ale platí i pro další epizodu od studia Kinema Citrus (Made in Abyss) - The Village Bride. Zde můžeme sledovat rytířku Jedi, která sleduje svatbu v jedné zapadlé vesnici. Opět, samotné zpracování je velice působivé, ale příběh, ani hlavní postava nevěsty, která se snaží zachránit svůj lid, mě nijak nezasáhl.

Na stejné problémy bych si mohl stěžovat i u příběhu The Ninth Jedi od Production IG, nebo u Lop and Ocho od studia Geno. V těchto dvou epizodách ale můžeme, podobně jako u The Village Bride, najít alespoň poměrně velké a zajímavé rozšíření do světa Star Wars a nejedná se jen o něco, co by se zvládlo udělat i v hrané podobě. Ať už to je výroba světelných mečů nebo pohled do Impériem okupované planety.

Posledním studiem, které připravilo rovnou dva příběhy, je studio Science SARU (Devilman: Crybaby). Jako u dalších projektů tohoto studia je zde na první pohled vidět velice poutavá a zajímavá animace, která se v obou epizodách liší.

První příběh vypráví o droidovi T0-B1, který se chce stát rytířem Jedi. Společně s profesorem a dalšími droidy se snaží o záchranu mrtvé planety.

Ať už to je stylem animace a kresby nebo skvělým zpracováním postav, T0-B1 mě zaujal tak, jako jen málo dalších příběhů z této série.

Bohužel se to samé nedá říct o dalším příběhu od Science SARU a zároveň poslední epizodě celé série. Alespoň zde můžeme vidět celkem pěkně provedenou proměnu ze světlé na temnou stranu síly. Jinak si zde ale nemůžu vyzdvihnout ani animaci, kterou jsem všude jinde chválil.

Celkově přineslo Star Wars: Visions několik epizod, které dokázaly ukázat spoustu nového ze světa Hvězdných válek, ale také několik těch, které bych označil jen za průměr. U série, kde na každé epizodě pracovalo jiné studio, se to sice dalo čekat, jen jich bylo trochu více, než je podle mě únosné. Celkově tedy toto první anime Star Wars rozhodně není špatné, ale spíše jsem doufal v něco více, než jen ve shrnutí slovem "fajn".

Hodnocení - 65 %


Autor článku - Biasim