Stanou se výstavní galerie součástí nočního života i u nás?

14.04.2023

Muzea a galerie nabízí stále častěji akce po zavírací době, aby přilákaly nové, mladší publikum. Patří mezi ně workshopy, živá hudba, vystoupení a další kulturní akce, kupř. hostující řemeslné pivovary a různé studentské počiny. Tento týden National Portrait Gallery (NPG) v centru Londýna oznámila, že po rekonstrukci za 35 milionů liber zde bude i nový bar nabízející koktejly a malé občerstvení ještě dlouho po uzavření výstavních prostor. 

NPG plánuje nechat své galerie otevřené veřejnosti do pozdních hodin dva večery v týdnu spolu s pořádáním různých akcí. Anna Starling, obchodní ředitelka NPG, uvedla:

„Je to klíčem k tomu, abychom byli přístupní jak pro nové, tak pro stávající publikum. Rádi bychom byli známí jako jedinečná destinace kvůli umění, jídlu i pití.“

Není to ale ojedinělá záležitost. V Londýně se už také konají akce jako „Art After Dark“, která umožňuje veřejnosti zažít hlavní výstavy významných galerií jako součást noční zábavy ve West Endu. Muzea a galerie obecně hledají způsoby, jak rozšířit a diverzifikovat své publikum, protože ví, že veřejnost po pandemii touží po nových zážitcích. V Londýně a v celé Velké Británii se vedle uměleckých programů odehrává stále více dalších aktivit, a to zejména v sektoru pohostinství a nakupování. Například Národní galerie s výhledem na Trafalgarské náměstí pořádá speciální akce, kurzy kreslení, komediální show, studentské „umělecké happeningy“ a besedy. Čtyři večery v týdnu je zde také koktejlový bar a restaurace otevřená do 23 hodin. „Late at Tate“ je zase nabídka po zavírací době ve všech čtyřech národních galeriích Tate, která zahrnuje DJ sety, workshopy, představení a přednášky. 

Podobné akce po zavírací době nabízí i Národní muzeum v Londýně, které pořádá noční prohlídky s průvodci, tematické workshopy, koncerty a další kulturní akce. Navštívit můžete také Muzeum historie města nebo Muzeum vědy, které nabízejí speciální programy pro dospělé v nočních hodinách.

Tento trend se však netýká pouze Londýna. Podobné akce pořádají muzea a galerie po celém světě. Například v New Yorku se koná akce First Fridays v Muzeu moderního umění, která nabízí zdarma vstup do muzea, živou hudbu, drinky a jídlo, workshopy a další aktivity.

Zdá se, že nabídka nočních aktivit v muzeích a galeriích je stále oblíbenější, zejména u mladší generace. Tento trend může být velkou příležitostí pro muzea a galerie, aby si získaly nové publikum a udržely stávající návštěvníky. Je to také příležitost pro zábavný a kulturní noční život ve městech po celém světě.

Zda se tohle stane i u nás, to závisí samozřejmě na každé konkrétní galerii a jejích cílech. Nicméně trend nočních akcí v muzeích a galeriích naznačuje, že by to mohlo být pro mnoho z nich výhodné a atraktivní řešení.


Autor článku – Michal Černý, Zdroj informací – The Guardian