Služka – Historické drama, které překvapivě pracuje s aktuálními tématy
Nový česko-slovenský historický film s názvem Služka je velmi intimní záležitostí. Zaměřuje se prakticky pouze na vztahy, což je u tohoto žánru docela nezvyklé. Žádnou červenou knihovnu ale nečekejte, v jádru se totiž skrývá tlustá vrstva opravdu silných témat. O to větší je škoda, že příběh za zbytkem výrazně pokulhává.
Děj se odehrává několik let před První světovou válkou a během ní, tedy ještě za Rakouska-Uherska. Ústřední postavou je Anka ze Slovenska, která odjíždí pracovat jako služka do domu v Praze. Postupně si vybuduje vztah s Resi, dcerou pána domu. Ta se musí kvůli společenskému očekávání vdát, ale manželství ji rozhodně nepřináší štěstí. Proto má radost, když její manžel odjede do války a ona může volný čas trávit s Ankou. Sblíží se natolik, že začnou plánovat společný život mimo velkoměsto. Osud jim však nepřeje.
Velmi prominentní je téma homosexuality, které je v současné době aktuální a prostřednictvím Služky na něj lze nahlížet historickou optikou v kontextu dané doby, která rozhodně nebyla tak svobodomyslná, jako ta dnešní. Film také velmi dobře pracuje s tématem služebnictva, které dokáže podat atraktivně a zároveň bez jakéhokoliv přikrášlování. Tvůrci bravurně zvládají zpracovat velké množství společenských témat, například i nechtěné těhotenství či válku, která mají rozhodně potenciál přimět diváka k zamyšlení.
Ačkoliv je snímek plný různých motivů a postav, chybí mu silnější dějová linka. V podstatě se dá říct, že se jedná o sled obrazů, ve kterých se ukazuje chod domácnosti a vývoj několika vztahů, často však bez potřebného pozadí a místy až nahodile. I proto třeba samotné finále není tak emotivní, jak by vzhledem k jeho významu pro obě postavy mělo být. Druhá polovina celkově místy trochu ztrácí tempo a postupně se omezí pouze na výjevy ze vztahu dvou žen a z rozpadajícího se manželství, což slouží jako paralela k postupnému rozpadu celého Rakouska-Uherska.

Velkým tahákem filmu je technické zpracování. Kulisy a kostýmy podporují dobovou atmosféru a dotváří autentický zážitek. Kamera naproti tomu dokáže velmi dobře korespondovat s děním na plátně. Když má být scéna intimní, přiblíží se prakticky k obličejům postav, když naopak chce vykreslit prostředí, nebojí se dlouhých záběrů bez střihu. V neposlední řadě je skvělý i hudební podkres. Jak se příběhu samotnému moc nedaří vytvořit emocionálnější scény, hudba ho nejednou zastoupí a jsou to právě silné a rezonující tóny, které v divákovi probudí, když ne vyloženě smutek, tak alespoň špetku lítosti.
Obsazení čítá několik známých herců, třeba Aňu Gaislerovou či Vicu Kerekes, ústřední hrdinky však ztvárnily relativně neznámé mladé herečky – Dana Droppová v roli Anky a Radka Caldová jako Resi. Jejich pojetí je uvěřitelné a samotné postavy díky tomu nikdy nepůsobí například příliš afektovaně. Navíc je skutečně znát, že Anka si „svou“ Resi mohla na castingu vybrat. Na herečkách tak není vidět žádný ostych při několika postelových scénách. I díky tomu jejich vztah v téhle rovině funguje.
Hodnocení
Služka pracuje se zajímavými tématy, je precizně řemeslně zvládnutá, ale bohužel funguje spíše v jednotlivostech. Těm ve výsledku chybí pevnější příběhová kostra, která by vše držela pohromadě jako celek. Postupně tak sice snímek ztrácí na atraktivitě, dokáže nicméně i po zhlédnutí zanechat v divákovi stopu.
Hodnocení: 70 %
Autor recenze - Steven47