Slunce, seno...muzikál - Hoštice znovu ožijí na divadelních prknech

04.12.2021

I když je to už bezmála 40 let od premiéry filmu Slunce, seno, jahody, tedy první části Hoštické trilogie, najde se jen málo lidí i v té nejmladší divácké kategorii, kteří by neznali aspoň jednu jedinou repliku z kteréhokoliv ze tří filmů. Trilogie, a zejména první díl, je stejně silnou součástí české kultury, stejně jako Švejk anebo Cimrman. A protože se spousta lidí nechce smířit s tím, že by dílo Zdeňka Trošky snad někdy mohlo upadnout v zapomnění, rozhodli se známí divadelní a hudební tvůrci stvořit muzikálovou verzi prvního dílu.

Na první pohled se to zdá být jako šílený nápad, avšak když se nad tím člověk trošku zamyslí, mohlo by být hudební zpracování jednoho z nejcitovanějších filmů v běžné komunikaci a v zemi, která muzikály dokáže velmi ocenit, velmi dobrým tahem. Zejména vzhledem ke jménům, jenž se na výrobě podílí.

Hudbu, text a libreto totiž k modernímu pojetí složil nadaný a zkušený hudebník Ondřej. G. Brzobohatý, režie se ujal herec a dramatik Antonín Procházka, jehož divadelní hry patří k těm nejúspěšnějším v celé zemi. Už jen spojení těchto dvou jmen nám dává jakousi předtuchu minimálně nadprůměrného zpracování.

Zajímavé je i samotné složení hereckého ansámblu, kde se dokonce objeví i dva filmoví představitelé, kteří ale ztvární úplně jiné role. Řeč je o Jaroslavě Kretschmerové, jež ve filmu ztvárnila roli Evičky, v muzikálové verzi si ale střihne roli Kelišové, dále Pavel Kikinčuk, jenž hrál původně ústřední postavu Šimona Pláničky, no zde se objeví v roli Škopka, kterého nezapomenutelným způsobem zvěčnil Stanislav Tříska.

Pokud vás představení zaujalo a chcete u toho rozhodně být naživo, můžete si lístky zakoupit přímo na webu Hudebního divadla Karlín, kde samozřejmě najdete i celé obsazení a tvůrčí tým - ZDE.

Autor článku - Michal Černý