Skříň plná Diora - Dávné tajemství skryté v šatníku a tři ženy, jejichž osudy spojila válka

31.10.2021

Natasha Lester nás v knize Skříň plná Diora zavede do Anglie, kde nás seznámí se sestrami Skye a Liberty. Ty žijí u moře a jako děti bez otce s matkou věštkyní to nemají v tehdejší společnosti moc jednoduché. Skye a Liberty se mají velmi rády, ale zároveň k sobě velice těžko hledají cestu. Kniha sleduje jejich osud po čas dětství, puberty a nejvíce pak i v dospělosti.

Ta už probíhá za dob druhé světové války a Skye jako amatérská pilotka má šanci se zapojit i do pomoci RAF (Royal Air Force). Ani to však není jednoduché, protože tehdejší anglické letectvo se na ženy pilotky dívalo z výšky. Doslova i obrazně.

 Muži nevěřili, že by ženy byly schopné pilotovat letadla. Nejraději by je viděli u plotny doma. Ženy jako Skye se však nevzdaly, a proto se staly součástí ATA (Air Transport Auxiliary), civilní společnosti, která vznikla při RAF během válečného konflitku. Tato společnost měla za úkol přepravovat nová, opravená i poškozená letadla mezi továrnami a jednotlivými základnami. V ATA nemají muži ani ženy jednoduchou práci, často jsou vystaveni obrovskému nebezpečí, když pilotují poškozený letoun. A je to právě Skye, která se zaslouží o mnoho výhod pro ATA a i pro ženy v letectvu. Díky ní a jejímu skvělému umění jsou ženy brány daleko víc vážně.

Kniha od začátku přináší mnohá tajemství. 

Je vyprávěna z pohledu dvou žen - Skye a Kat, která objeví v domě své babičky Margaux skříň plnou Diorových šatů. Započne tak pátrání, kde se šaty u její babičky vzaly. A také samotná Margaux přináší do příběhu více a více záhad, které postupně odhalujeme.

Také se zde dočkáme romantické linky, jež je napsána velice citlivě a vzhledem k okolnostem - tedy válečné době - i velmi věrohodně. Se Skye se tak čtenář velice rychle sžije a oblíbí si ji. To se nedá úplně říct o Liberty, která nepřestává překvapovat od dětství až po dospělost.

Co se týče vedlejších postav, líbilo se mi, že jsme se díky nim mohli více dozvědět o roli žen za války, o čemž se příliš často nemluví.

Já osobně jsem si knihu velice užila. Mám ráda vyprávění z úhlu více postav, mám ráda letadla (i když o nich raději čtu a pozoruji je, než abych sama létala) a baví mě i druhá světová válka. Musím říct, že v této knize bylo velice osvěžující, že nebyla jen o koncentračních táborech, jak je nyní v knihách o druhé světové válce trendem. Moc se mi líbilo, že jsme se mohli něco dozvědět o letectvu a o ženách v něm. To je téma, které se nevyskytuje příliš často ani v literatuře, ani v kinematografii.

Ohledně samotného závěru, měla jsem s ním trochu problém. Plot twist knihy jsem uhodla poměrně brzoa to mě těší mnohem méně, než bych čekala. Je mnohem lepší, když mě autor něčím překvapí, vyvrátí mi moje teorie, zkrátka když mi spadne čelist. Dále mi přišlo, že celý závěr byl tak trochu přeslazený a ne moc reálný, což mě neuvěřitelně mrzelo.

Knihu jsem si však velice užila a opět se mi potvrdilo, že čím více titulů z nakladatelského domu Grada (v tomto případě konkrétně nakladatelství Metafora) mám v rukách, tím raději je čtu a ještě raději doporučuji! 

Skříň plná Diora samozřejmě není výjimkou, a pokud vás láká téma druhé světové války z jiného pohledu než je obvyklé, určitě velice doporučuji!

Hodnocení - 90 %


Autorka recenze - Katie Dark
Nakladatelství - Grada/Matafora
Rok vydání - 2020