Sherlock: Skandál v Belgravii (1. a 2. část) – kopie seriálu, nebo úplně jiný příběh?

01.11.2023

Pakliže jste fanouškem známého detektiva Sherlocka Holmese, kterému v devatenáctém století vdechl život známý spisovatel Arthur Conan Doyle, pak jste možná o této dvoudílné manze slyšeli. Jejími autory je scénáristické duo Steven Moffat a Mark Gatiss, kresby se ujal méně známý ilustrátor Jay

(pozn. redakce: Vydáno v r. 2020 a 2022 v NAKLADATELSTVÍ CREW)

Já osobně jsem velkou fanynkou slavného seriálu od BBC, a tak mě zajímalo, jak bude manga zpracována a zda v ní budou nějaké styčné body se samotným seriálem, nebo bude pojata jinak. Sherlock není tak úplně jednoduchý člověk. Rozeznat jeho emoce a pochopit jeho myšlení je někdy náročné nejen pro jeho přítele doktora Johna Watsona a okolí, ale také pro čtenáře. Nicméně Skandál je v něčem trochu jiný, a právě proto jsem si vybrala tuto mangu.

A v čem je tento díl tedy jiný?

Jednoduše v tom, že se v něm objeví Irene. Žena, která Sherlocka osloví nejen vzhledem, ale i svou vychytralostí a inteligencí. S Holmesem si pohrává a jeví o něj očividný zájem. Ovšem Sherlock není naivní a brzy zjistí, že za její náklonností k němu se skrývá mnohem víc než jen obyčejný románek.

Tento díl je nejen pro fanynky známého detektiva velice lákavý. I když je Sherlock často arogantní a cynický, spousta fanoušků jeho postavu opravdu zbožňuje. Snad každá z nás by se chtěla na chvíli objevit na místě ženy, která si Sherlocka dokáže, i když jen na chvíli, omotat kolem prstu a svádět ho. Dobýt doposud někoho, koho se dřív žádné ženě dobýt nepodařilo. To je jednoduše atraktivní myšlenka, kterou by podle mého každá žena ráda vyzkoušela na vlastní kůži.

Nicméně tato manga není jen o chemii mezi Irene a Sherlockem. V příběhu se objeví i detektivův úhlavní nepřítel Moriarty, který má prsty skoro za každým zločinem, a tak se dá očekávat, že ani tento případ nebude výjimkou… Nebo snad ano?

Manga je doslova psanou i obrázkovou kopií seriálu. Musím ale říci, že i tak jsem byla mile překvapena. Komiksová verze Sherlocka a Watsona je přesně takovou, ve kterou každý fanoušek seriálu doufá. Chemie mezi hlavními hrdiny skvěle funguje a občasné hašteření má stejný šmrnc jako na obrazovce. Holmes je pichlavý, arogantní a často až nepříjemně drzý. Watson je jako vždy starostlivý, rozumný, přátelský a je oporou svému příteli.

Co se týče kresby, je opravdu velmi povedená. Watson vizuálně působí přesně tak, jak by působil i Martin Freeman, který postavu v seriálu ztvárnil. Oči samotného Sherlocka vás do děje vtáhnou samy. Máte pocit, jako byste se opravdu dívali do očí samotného herce – jen v kreslené formě. Lícní kosti, kudrnaté vlasy, uhrančivé oči, lehce arogantní úsměv… Jako byste si prohlíželi kreslenou verzi Benedicta Cumberbatche (představitel Sherlocka).

Abych ale nemluvila jen o kresbě postav, je nutno vyzdvihnout i kresbu prostředí. Manga je černobílá, a tak celému příběhu dodává tajemnost. Z velké části zde opravdu najdeme totožná místa ze seriálu, a tak třeba pro mě nebylo těžké si celou situaci živě představit i v barvách. Děj se nejčastěji odehrává v malém prostoru bytu v Baker Street, kde Holmes s Watsonem bydlí a zároveň byt používají jako jejich vyšetřovací kancelář.


Závěr

Pokud jste seriál nikdy neviděli a hledáte odlehčený krimi komiks, u kterého se i pobavíte, pak je tato manga přesně pro vás. Pro fanoušky seriálu však musím dodat, že je manga skoro doslova kopií seriálu, a proto pokud hledáte originálně zpracovaný příběh o Sherlockovi a Watsonovi, tato verze nebude tím pravým. Pokud vás ale zajímá (jako mě) i to, jak ilustrátor Jay ztvárnil hlavní hrdiny, pak si určitě komiks pořiďte!


Autorka recenze – Alžběta Pacasová