She-Hulk: První postava MCU, která zřejmě prolomí „čtvrtou stěnu“

11.07.2021

Pokud by náhodou někdo neznal termín „prolomení čtvrté stěny“, pak jde jednoduše o prohloubení vztahu mezi divákem/čtenářem a postavou tím způsobem, že postava s ním napřímo komunikuje. Existují dvě roviny této komunikace. 

První je situace, kdy postava sice komunikuje s pozorovatelem příběhu, avšak není si vědoma, že je pouze vymyšleným charakterem, jenž plní daný scénář. Jedná se tedy o mrknutí do kamery či vyjádření nějaké myšlenky. Typickým příkladem je postava Franka Underwooda ze seriálu House of Cards. Frank promlouvá k divákům a dívá se do kamery, avšak není si vědom toho, že je postavou v seriálu. Jediným cílem je tak dát divákovi říct- Hej, vím, že mě sleduješ, pojď si to užít spolu se mnou.

Druhá situace zachází ještě dál. Postava příběhu ví, kde se nachází, kdo ji stvořil a proč. Může tedy promlouvat nejen s námi jako pozorovateli, ale také komentovat naši realitu, rozhodnutí tvůrců díla, ve kterém se nachází, a dělat si legraci ze všeho, co se jí namane. Typickým příkladem je - když už máme komiksové téma - Deadpool. Ten si uvědomuje, že je komiksovou postavou a že ať udělá cokoliv, pak prostředí, ve kterém vznikl, to nemusí nijak v zásadě ovlivnit. Zabije-li totiž někoho, může tuto postavu kdokoliv vzít a znovu ji oživit. A tak pořád dokola. 

A tak se dostáváme k Jennifer Walters (She-Hulk), sestřenici Bruce Bannera (Hulk), jež dostane v rámci Marvel Cinematic Universe svůj vlastní seriál. A v něm bychom se podle zdroje webu The Direct měli dočkat právě tohoto procesu. Ba co víc, mělo by se jednat konkrétně o tu druhou variantu komunikace, čili Jennifer bude vědět, že se nachází v obřím filmovém komiksovém univerzu a ona je tak pouhou figurkou v hlavách scénáristů, kreslířů a producentů. A Kevina Feigeho.

Seriál se teprve nedávno začal natáčet, tudíž nikdo takovou informaci nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Každopádně i kdyby se jednalo jen o občasné pomrknutí do kamery, byl by to veliký zlom v přístupu Marvelu k jeho filmovým fanouškům. Ale když už se v MCU dostáváme hlouběji do komiksových reálií, proč tam nepřidat i tuhle. 

A teď si možná někdo řekne - Hele, vždyť tahle schopnost patří Deadpoolovi, ať mu to nekradou! Jenže takový člověk by se hluboce mýlil. Nejlepší na celé zprávě je totiž fakt, že Deadpool vůbec není ten, který začal, ale právě She-Hulk. 

Kevin Feige, prezident Marvel Studios, potvrdil, že seriál je velmi ovlivněn komiksovou sérií Sensational She-Hulk (1989 - 1994) ve které se Jennifer poprvé dostává tímto divácky/čtenářsky oblíbeným způsobem mimo hranice svého světa. Velmi často se tak dělo přímo na obálce časopisu. Zato strýček Déda „prolomil" diváckou stěnu v komiksu Deadpool #28 od Joe Kellyho, a to až v roce 1999!

Nechme se tedy překvapit, zda je informace pravdivá a jakým způsobem to nakonec případně v seriálu vyřeší. Ten bude vypuštěn až někdy během příštího roku, s Jennifer se ale můžeme setkat už dřív. Mnoho lidí si ji přeje jako právničku Petera Parkera pro snímek Spider-Man: No Way Home, ale to už je jiná písnička. 

Těšíte se na její debut v MCU a přejete si, aby právě ona promlouvala k divákům? 

Autor - Michal Černý