Shang-Chi zřejmě pustí do kina nového Spideyho, Venoma i Bonda

07.09.2021

Po několika kasovních propadácích se zdálo, že se možná dočkáme dalšího odkládání filmových trháků. Naštěstí přišel Shang-Chi a situaci alespoň na nějakou dobu uklidnil.

Když se ohlásilo, že budoucnost letošní kino sezóny závisí hlavně na Shang-Chiho legendě o deseti prstenech, asi nám všem zatrnulo. Nepřesvědčivé trailery spolu s pandemickou situací totiž naznačovaly, že film v kinech pohoří, a tím zajistí odsun dalším marvelovkám, nebo třeba očekávané bondovce „No Time to Die", kde se rozloučíme s Jamesem v podání Daniela Craiga. Díky bohu, první asijská marvelovka slaví úspěch.

Za první víkend zvládl Shang vytěžit z amerických kin 71 milionů dolarů, a momentálně se už dostal na 90 milionů. V současné době se jedná o obrovský úspěch, protože například Expedice džungle letos startovala na 34 milionech a Free Guy dokonce na 28. Před tuto sólovku se zvládla dostat jen Black Widow, která se však těší z větší divácké základny a celkové obliby Scarlett Johansson. Výhledově má však asijský hrdina nakročeno mnohem lépe, protože jeho dobrodružství přijali mnohem lépe kritici i fanoušci. O tom svědčí i fakt, že částka zdobící první víkend je dvakrát větší než se původně od filmu očekávalo. A reakce studií tak na sebe dlouho nedala čekat.

Krásným příkladem je Venom: Let There Be Carnage" aneb film, který se v posledních dnech přesouval snad nejvíce. Po úspěchu Shang-Chiho se Sony evidentně rozhodlo, že to riskne a pokračování symbiontů vypustí již 30. 9. tohoto roku (odhadované datum pro premiéru v ČR). Pokud se má pandemická situace zhoršit, je zřejmě lepší zkusit film prodat co nejdříve. Tedy logika - když se chodí na jednu „marvelovku", mohlo by se chodit i na druhou. Proti Venomovi však půjde ve stejném datu zřejmě i James Bond.

I když s odkladem Bonda asi fanoušci už nepočítali, tak producenti celého brandu 007 Barbara Broccoli a Michael G. Wilson - prohlásili, že pokud návštěvnost kin do konce září výrazně nevzroste, film se do nich ještě nepodívá. Zároveň také rezolutně odmítli možnost, že by snímek umístili na některou ze streamovacích služeb. Jsou si totiž vědomi toho, že pokud by to udělali, film by velmi rychle unikl ve výborné kvalitě na pirátské servery. A to je věc, kterou si v momentální situaci nemohou dovolit. Odhady totiž tvrdí, že aby se „No Time to Die" dostalo do černých čísel, bude se muset v tržbách přiblížit k jedné miliardě. Což by za normální situace nemusel být problém, ale v současném stavu to bude dost riskantní podnik.

Není tedy vyloučeno, že producenti i přes úspěch Shang-Chiho nakonec sáhnou k dalšímu odkladu. Stav kin se sice momentálně jeví poměrně dobře, ale hranice jedné miliardy je pořád hodně vysoko. Na druhou stranu... Protahovat už tak dlouhou marketingovou kampaň už nebude chtít skoro nikdo. Náklady za ni by se totiž velmi snadno mohly vymknout kontrole.

Na závěr tak zbývá už jen doplnit, že díky Shang-Chimu alespoň prozatím, nedojde k odložení Eternals a Spider-Manovy „No Way Home". Marvel dal jasně najevo, že by k tomuto kroku v případě dalšího kasovního neúspěchu nejspíše přistoupil, ale momentálně má důvod k radosti. Jestli se s datem premiéry ještě něco stane, bude to záviset na případných propadech v říjnu nebo na konci září. Všichni tedy doufáme, že to nakonec dopadne dobře.


Autor článku - Lukáš Nevídal