Shang-Chi: Stvořili v Marvel Studios novou asijskou ikonu bojového umění?

20.04.2021

Lidstvo, k tomu aby přežilo, potřebuje nutně kulturní body záchrany. Jsou to záchytné body, ke kterým se může člověk obrátit vždy ve chvíli, kdy se cítí ztracen. Jde o poznatky typu - Knižnímu originálu se filmové zpracování nikdy nevyrovná a Pokémoni s námi budou kolonizovat další planety, či jde o úžas nad chvaty a útoky charismatického asijského kung-fu mistra, jehož osobnost se pochopitelně časem proměňuje.

Vždy, když takový záchytný bod vyhasne, začne se svět zmítat v chaosu. Což ostatně můžeme i vidět. Nová "martial art star" se tedy neskutečně hodí a po Jackiem Chanovi tu zůstává celkem smutná díra v kinematografii. 

V Marvelu/Disney se tedy rozhodli, že to bude právě jejich superhrdina, který nejenže doplní zásobu čerstvého zboží do marveláckého regálu na dalších minimálně 10 let dopředu, ale zároveň znovu zpřístupní kinosál, kde se promítá znovuzrození spolupráce východního náboženství, mystiky, bojového umění, filmu a kultury obecně. Tedy, zamýšlené, abych byl přesný.

Má vůbec Marvel šanci dostat do hry novou "kung-fu" ikonu na filmová plátna, po bok takových, jakými byli Bruce Lee, Jet-Li nebo již zmíněný Jackie Chan? Má hlavní představitel této role - Simu Liu - dostatečně síly a osobitosti, aby takovou roli ve světovém měřítku utáhnul?

Něco málo nám k tomu prozradil první trailer k chystanému snímku, ale víme, jak to s trailery je, obzvláště s těmi prvními. 

Proč se těšit?

Za prvé, Simu Liu. Ten člověk je prostě týpek, ze kterého od počátku spolupráce se studiem tryská pohoda, srší vtipem, je na něm vidět čistá radost z práce a z postavy, kterou hraje. Pokud se všechno pokazí, tenhle člověk to ustojí a nebojím se, že by nenašel jiné uplatnění v podobném žánru, ať už komiksovém, či bojovém. V tomhle směru mají v Marvelu celkem štěstí na výběr a většina herců do svých rolí perfektně sedí. 

Tím, že se jedná o pokus o velký návrat na asijský trh, jenž se nedokáže separovat od západní (filmové) kultury věčně, narvali do něj tvůrci jistě hodně odkazů a referencí na všechna možná předchozí díla, které znají vaši dědové, ale i vaši rodiče a dokonce často i vy. Já osobně v těch několika málo vteřinách viděl chvilkami velkolepé záběry ve stylu Tygra a Draka nebo Hrdiny, místy jsem zachytil feeling a postoje Bruce Leeho, jindy to byl zase kousek z Jackieho. Dokonce je tam i jedno místo, vysoce digitální, které ve mně evokuje, že přesně takhle by mohla vypadat (snad s trochou více klasické filmařiny) live-action Cesta do Fantazie. 

A i přes ty všechny postavy vidím uprostřed Shanga (Simua), který má svůj vlastní výraz, vlastní bojovou choreografii (velmi se těším na turnaj, jenž je důležitou součástí příběhu) a zároveň dokáže pracovat s historií svého žánru.

Spolu s Eternals to bude film, se kterým zavítáme aspoň na pár chvil do dávných dob Marvel Cinematic Universe (MCU), které jsou v rámci filmové ságy zatím zcela neprozkoumané a svoji mytologií přinesou do celého konceptu další a další možnosti a postavy ze svého komiksového portfolia. 

Známe kouzelníky, víme o čarodějnicích anebo setkáváme se s bohy a každý vládne jinou magickou silou. Konceptů magie je v marveláckém komiksovém vesmíru dost. Dalším do počtu jistě bude objevení základů další mystické síly, jež bude mít věší či menší dopad na spoustu dalších postav zdánlivě z druhého koutu vesmíru. Určitě stojí za to být u toho, zejména v případě, že to bude mýt kýžený pozitivní ohlas většiny. 

Důležitou součástí hrdinova příběhu má být turnaj na život a na smrt s velmi lákavou hlavní výhrou. Turnaj ve spojení s neskutečným množstvím bojových stylů? Sem s tím! Mortal Kombat vstoupil do místnosti. 

Fin Fang Foom.

A to se ni nebudu rozepisovat o soundtracku, který k vizuálu skvěle padne. Kéž nezůstane jen v ukázkách. 


Proč se netěšit?

Zejména v případě MCU si nemůže být člověk nikdy jist, jaký bude výsledek. 

Úprava trailerů do takové míry, že si často nejsou vůbec podobna výsledku, to Marvelu jde. Proto je dobré preventivně připustit do mysli fakt, že tady se může stát opravdu cokoliv.

Podle dostupných obrázků je pravděpodobné, že Shang nebude až tolik digitální, jako jeho předchůdci. Jestli něco MCU reálně ubližuje, je to až skutečná posedlost znetvořit pomocí CGI jakékoliv detaily, jen aby to vypadalo líp. Jenže on se dost často stává opak. Green Screen je až moc často využívaným pozadím. Hlavouni v křeslech a sedící na penězích by si občas mohli uvědomit, že trocha reálné akce a podoby věcí by do filmu bodla. Předem díky. 

MCU je, ať se někomu líbí či ne, stroj na peníze. Mašina, která může obsahovat filmy jen do té doby, dokud vydělávají. A proč vydělávají? Protože obsahují takové prvky, které přilákají dostatek pozornosti, která se dostaví spolu s ověřenými postupy. Slovní spojení, kterého se zalekne nejeden komiksový fanoušek. 

Marvel má totiž jistou dráhu, klíč, který určuje základ všech filmů a podle nichž poté obmotává vše ostatní. Čest výjimkám, které se čas od času musí objevit, ale zbytek je jasná věc. Proč měnit, co na lidi funguje? A tak se pořád dokola točíme okolo stejných sekvencí, zvratů , vtipů a co je nejhorší, kvůli tvůrčím úpravám jsou často dost nepěkným způsobem znehodnoceny odkazy komiksových originálů. MCU má svůj směr, který se v některých ohledech silně neslučuje s komiksovým originem a dokáže naštvat opravdu hodně členů komiksové fan base. 

To se bohužel velmi snadno může stát i se Shangem a některé pasáže z traileru to mohou naznačovat. Počkejme si ale s v tomto ohledu na druhý trailer, který často přinese pár důležitých detailů navíc. Řeč by mohla být hlavně o záporácích, se kterými mají v MCU dlouhodobý problém. 

Jo. Vypadá to nenápadně jako čínský Black Panther. Bez urážky, ale ten film je děsně přeceňovaný. Chadwick Boseman to utáhnul hlavně na svém charismatu a procítěností role. Wakanda je fajn a v MCU dostane ještě hodně prostoru, ale zda si až takhle přetechnizovaný, místy dost CGI zdecimovaný, uspěchaný a v několik ohledech velmi zkratkovitý příběh zaslouží tři Oscary, to nevím. Zkrátka, není to úplně to využití potenciálu, které by si postava takového charakteru snad i zasloužila. Jestli se budou tvůrci držet této předchozí přehajpované mašiny, dostanou možná kasovní/digitální trhák, ale nějaké uznání komiksových znalců a lidí více zasvěcených do komiksové historie to určitě nebude. Teď se to tak možná nejeví, ale do budoucna se tyto hlasy nastřádají. A mnozí se možná budou divit.


Na závěr uvádím vyjádření tvůrců, která neumím zařadit ani do jedné ze dvou kategorií.

Tím první je poznámka producenta Jonathana Schwarze v rozhovoru pro magazín Entertainment Weekly, kde tvrdí, že jádro Shangovy archy v komiksu je rodinné drama. Dodal, že to je věc, kterou probírali s režisérem Destinem Danielem Crettonem už od začátku spolupráce, tedy myšlenku, že vezmou tuto rozpadlou rodinu a její násilně temné pozadí a budou sledovat, co to během toku času udělá s dítětem. 

Pro stejný magazín pohovořil i hlavní hrdina, herec Simu Liu. Ten říká, že:

,,Známe tak moc verzí Batmanova původu, jak jeho rodiče byli zavražděni, když byl ještě dítě. Známe Petera Parkera, který byl pokousán radioaktivním pavoukem a který ztratil svého strýčka. Shang-Chiho příběh je neznámý většině světa, měli jsme tedy dostatek kreativní svobody udělat to způsobem, jakým chceme."

Jestli jsou to pro vás důležité indicie nebo ne, to ponechám na vás. Ostatně, zda jsou to dobré či špatné zprávy, uvidíme až při premiéře filmu. 

Já se prozatím stavím na stranu spíše nadšených. Marvel slibuje nový směr, ale zatím ho nijak přesvědčivě neukázal. I tak mne ale dosavadní ukázky dokázaly přesvědčit, že to musím vidět a jen doufat, že ta drobná lákadla, která jsem popsal a kterých se tam ukrývá víc, nejsou jen vábničkou na něco úplně jiného. Jsem ale opatrný a nechávám si kousek té dětské radosti uložit stranou, abych měl v případě zklamání z čeho nabírat novou hmotu. 

(Zdroj obrázků a informací - Marvel.com, ew.com)

Autor - Michal Černý