Shang-Chi aneb přidá Marvel další „velký špatný"?

09.08.2021

Nebude to trvat ani měsíc a do kin se přižene první ryze asijská marvelovka. Bude to stát za to?

Ještě před půl rokem bych vám zřejmě odpověděl, že tomuto projektu hodně věřím. Simu Liu, který ztvární hlavní postavu, je totiž neuvěřitelný sympaťák. Pokud jste měli možnost sledovat jeho chování na sociálních sítích, určitě byste se mnou souhlasili. Z Číny se sice ozýval nářek, že Simu není na asijského herce prý dostatečně reprezentativní a krásný, ale všichni víme, že tyhle poznámky si mohou jistí jedinci z východu nechat pro sebe.

Nadšení z tohoto projektu navíc zvyšovala i skutečnost, že jsme konečně měli dostat pravého Mandarina. Já se sice řadím do skupinky, kterou twist s Trevorem Slaterym ve třetím Iron Manovi náramně bavil, ale souhlasím, že pravého vládce deseti prstenů si zasloužíme vidět všichni. Sice to bude bez konfrontace s Tonym Starkem, ale nemůžeme mít všechno. Hlavní je, aby se Mandarin charakterově co nejvíce přiblížil komiksům.

Film navíc ve svém konceptu působil dojmem něčeho svěžího. Něčeho, co jsme v MCU ještě neviděli. Tím jsou kontaktní bojové scény tělo na tělo, typické pro asijské snímky. Stačilo by vzít tým, který byl zodpovědný za seriálového Daredevila, a mohlo vzniknout něco velmi zajímavého. Jenže tady se dostáváme k trailerům, které můj pohled na věc obrátily o 360°.

Abych pravdu řekl, ani jeden mě zatím dostatečně nepřesvědčil. První byl docela v pohodě, druhý mě k smrti vyděsil a třetí naznačil, že by to nakonec mohlo být alespoň průměrné dobrodružství. Ale čím to je?

Základní kámen úrazu je v tom, že Simu v trailerech nepůsobí zdaleka tak sympaticky jako ve chvílích, kdy ho vidíte vystupovat na veřejnosti. Těžko říct, jestli je to jeho osobitým hereckým projevem, nebo po něm tuto mimiku vyžadoval režisér Destin Daniel Cretton. Tak jako tak, Simu působí ještě více „kamenně" než Brie Larson v Captain Marvel. Což o to, překonat Larsonku je slušný výkon, ale otázka je, jestli je čím se chlubit. Pokud bude takhle vypadat hlavní hrdina v průběhu celého filmu, jsem si docela jistý, že ho neutáhne. A moc pomocníků, kteří by to zvládli za něj, nemá.

Pevně však doufáme, že film částečně povznese aspoň poměrně sympatický Mandarin, jehož roli si v tomto snímku užívá Tony Leung Chiu-wai. Moc dalších pozitiv totiž nezbývá.

Trailery místy prezentují atraktivní asijské lokace a hrátky s živly, které jsou spojené s užíváním deseti prstenů (nebo spíše prstenců). Dost často je však střídají zbytečně digitální sekvence, kde jednoduše nechápete, proč někdo do filmu musí cpát rozběsněnou tramvaj, která se žene městem a bourá všechno okolo. Jo, má to být „legrace" doplněná o akci, ale prostě to nefunguje. Minimálně zatím to vypadá podobně lacině jako polovina scén v Black Widow, což moc důvěry nevzbuzuje. Stejné je to i u soubojů, které nepůsobí moc realisticky a vyvolávají dojem, že jim někdo „pomohl" v počítači, aby to vypadalo co nejvíce cool. Jasně, trocha pomoci se hodí, ale ruku na srdce. Kolik CGI potřeboval v dobách své největší slávy Jackie Chan? Moc ne.

Celkově tak mám stále silnější pocit, že Marvel začíná svou tvorbu zbytečně urychlovat. Důkazem toho je pravděpodobně i souboj Abominationa a Wonga, který je tady zřejmě jen proto, aby v blízké době mohla vzniknout záporácká týmovka typu Thunderbolts a jiných.

Zastávám názor, že dva až tři filmy ročně naprosto stačily. Člověk se těšil, na přípravu bylo více času a kvalita byla většinou taky úplně jinde. S tím, že se Marvel ve velkém pustil i do seriálů je poznat, že na některé projekty prostě nezbylo tolik času a prostředků, podle čehož taky vypadají trailery na Shang-Chiho. Nezbývá tedy doufat, že se stane zázrak, a tento film bude alespoň trochu nadprůměrný. Po mizerné Black Widow bych za to byl opravdu rád. Pokud se tak nestane, pořád vyhlížím alespoň Eternals, kteří mě svým první trailerem velmi mile překvapili.

Čas ukáže.