Šesté dítě – Finále série je tady!

07.06.2022

Dlouho jsem přemýšlel, co o třetí knize vlastně napsat. Takže tedy... Povedlo se očekávané finále, nebo se jedná o pomyslný vrchol špatných nápadů?

Všem, co četli mé minulé recenze, musí být jasné, že J. D. Barker měl našlápnuto s prvními dvěma díly velmi dobře. Aby se tedy něco kardinálně změnilo a celá kniha dopadla katastroficky, muselo by se to všechno zvrtnout neuvěřitelným způsobem. Očekávání byla proto veliká a napětí snad ještě větší.

Abych vás však ještě trochu napnul, zastavím se u obálky. Ta svým začouzeným odstínem šedi (možná je to jeden z těch notoricky známých padesáti) krásně uzavírá sérii. Ladí totiž stylově s Opicí, která ji naopak začíná a vytváří kontrast s Pátou obětí, která tuhle dvojku dokonale doplňuje. Celá kniha navíc působí, že tohle bude definitivní a možná i depresivní konec. Kdo ví. Přebaly zkoumám vždy už před čtením a výrazně ovlivňují, jaký pocit budu mít ze samotného čtení. Tady ty vrzající dveře a potemnělý dům z mysli jen tak nedostanu. Nebudu se však dále utápět v té depce a pustím se k tomu, kde je zakopaný pes. Což je vzhledem k úvodní ilustraci docela slušný příměr.

Díky bohu se neopakovala situace s Inheritance (série Odkaz Dračích jezdců od Christophera Paoliniho), kde byla kniha napsána sice dobře, ale v jádru ukončena dost neuspokojivě. Baker naopak využil ve svůj prospěch všechno, co tak pečlivě budoval. Tady už musím být o něco obezřetnější než v případě prvních dvou dílů, protože všechno, co můžu k příběhu napsat, obsahuje drobné náznaky SPOILERů, které by čtenářský zážitek mohly celkem výrazně zkazit a ovlivnit.

Šesté dítě má oproti Opici a Oběti výhodu v tom, že navazuje na dost výrazný cliffhanger z konce minulé knihy, čímž čtenáře vyvrhne přímo uprostřed děje. Žádné zbytečné zdržování (které ostatně pro Jonathana nebylo typické už ani dříve) a jde se rovnou na věc. S tím se pojí i klasická autorova zběsilost, kdy se věci dějí občas příliš rychle, takže vás chvíle nepozornosti může velmi rychle dostat mimo děj. Ale víte, jak to je. Kdo čte, nesmí během jedné stránky čtyřikrát kontrolovat, co dělají ptáci někde na střeše.

Pokud jste tedy ještě trojku nečetli, máte se rozhodně na co těšit. Kvalitu série si zachovává, postavy jsou stále podobně sympatické a nápadů je tady spousta (někdy na tři knihy až moc). Myslím si, že k příběhu je zbytečné psát cokoliv dalšího. Baker má jednoduše talent. Možná nesedne úplně každému, ale troufám si říct, že máte obrovskou šanci na to, abyste si tuhle jízdu perfektně užili.

Na závěr tak jen podotknu, že pokud budete s Porterem a jeho sérií spokojení, můžete se s klidem pustit do další knihy, která J. D. Bakerovi u nás v dubnu vyšla. „Volající" totiž už na první pohled vypadá podobně intenzivně a já se do něj také co nejdříve pustím. Minimálně podle recenzí to vypadá na další solidní jízdu!


Hodnocení - 90 %

Autor recenze - Nevka

Pokud vás kniha zaujala, pak ji můžete koupit na webu Albatros Media například pod >tímto< odkazem. Bakerova novinka „Volající" pro změnu >zde<!

Četli jste taky tuto knižní sérii? Jak se líbila vám? Jste s ní spokojeni nebo máte v žánru detektivek jiného favorita? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku!